Повага
Image default
Статтi

Гендерні підсумки 2023: перемоги і зради

Минає другий рік повномасштабної війни та черговий рік боротьби за рівні права та можливості. Пригадаймо, що цьогоріч відбулося вперше, якими були досягнення й перемоги, а також — хто продовжує засмічувати публічний простір сексистськими висловлюваннями (події подаємо в довільному порядку, а не за ступенем значущості).

Перемоги року

Ія Андрущак стала тренеркою чоловічої футбольної команди

Ія Андрущак

Українська футболістка Ія Андрущак стала головною тренеркою чоловічого футбольного клубу «Ворскла» U19. Це перша жінка на посаді тренерки команди у вітчизняному чоловічому футболі. 

Анна Лисенко створила білизну для жінок, яким видалили молочну залозу

15-річна дівчина із Запоріжжя розробила білизну для жінок, які пережили мастектомію — операцію з видалення молочної залози. 

«Це не недолік, це інша краса», — таку назву дала своїй колекції Анна Лисенко. Комплект складається з бра, у якому є одна чашечка, інша — це просто тканина.

«Українська броня» розробила перший в Україні броньований костюм для жінок

Жіночий бронекостюм

Бронекостюм під назвою «Рута люта» важить менше, ніж чоловічий, і має анатомічну форму з рівномірним розподілом ваги. 

Крім того, Міністерство оборони затвердило зразок-еталон літнього польового костюма для військовослужбовиць Збройних сил України та офіційно поставило жіночу форму на забезпечення.

Укрзалізниця запустила жіночі купе

Українки мають можливість купувати квитки в жіночі купе для себе та дітей, яким не виповнилося шести років. Вартість проїзду не відрізняється від звичайної, кількість квитків на одне замовлення так само обмежена чотирма.

Учені вперше використали кров людини для тестування гігієнічних засобів при менструації

Дослідники вперше в історії використали людську кров для тестування засобів гігієни для менструації. До цього використовували воду або сольовий розчин. 

Декретна відпустка на власний розсуд

Верховна Рада ухвалила закон, що дозволяє вагітним жінкам, які працюють, самим визначати дату початку декретної відпустки. 

Вагітна жінка за власним бажанням зможе після 30 тижня вагітності визначити дату початку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Якщо вона хоче розпочати відпустку із 30 тижня вагітності, їй нічого додатково робити не потрібно — за замовчуванням медичний висновок тимчасової непрацездатності буде сформовано із 30 тижня вагітності.

Але якщо жінка хоче продовжувати працювати і після 30-го тижня, вона під час першого візиту до лікаря після початку 30 тижня вагітності подає заяву лікареві, який веде її вагітність, та зазначає в ній дату, з якої має бути сформований медичний висновок.

«Жінки в медіа» оприлюднили результати двох важливих досліджень

Цьогоріч громадська організація «Жінки в медіа» провела два важливі дослідження. Перше — «Гендерний баланс у прийнятті рішень у медіаорганізаціях України». І друге — «Недооцінена загроза: гендерна дезінформація щодо українських журналісток». 

«Через відсутність уваги до проблеми гендерної дезінформації як із боку держави, конкретних інституцій, почасти медіа, жінки, які піддаються інформаційним атакам, змушені сам на сам боротися із проблемою та її наслідками, що в довгостроковій перспективі може призвести до зниження рівня залученості жінок у суспільно-політичні процеси. Порушуючи важливі теми й виборюючи права інших, медійниці не завжди готові боротися за свої, адже прецеденти публічного виявлення й відповідного реагування на саме гендерну дезінформацію — це поки що окремі кейси, а не систематичне реагування», — ідеться в коментарі авторок дослідження.

Також «Жінки в медіа» запустили сайт.

У США схвалили ліки для лікування післяпологової депресії

Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів у США схвалило перший пероральний препарат, призначений для лікування післяпологової депресії. 

В Естонії ухвалили закон, що передбачає можливість одностатевих шлюбів

Парламент Естонії проголосував за закон, який передбачає можливість укладення одностатевих шлюбів. У новому законі слова «чоловік» і «жінка» замінять на формулювання «дві фізичні особи». 

Нагороди року

Українська збірна посіла перше місце у математичному конкурсі

Українська жіноча збірна стала найкращою командою в Європі на олімпіаді з математики.

Євгенія Бєлорусець

Письменниця, фотографка, перекладачка й журналістка Євгенія Бєлорусець стала лауреаткою премії «Жінки Європи».

Клаудія Голдін
Клаудія Голдін

Американська економістка Клаудія Голдін отримала Нобелівську премію за «внесок у розуміння наслідків виходу жінок на ринок праці». 

Юлія Спориш

Фемактивістка й засновниця ГО «Дівчата» Юлія Спориш стала лауреаткою премії Анни Кляйн-2024.

Олена Зеленська потрапила до списку 25 найвпливовіших жінок 2023 року від Британської газети Financial Times.

Українська лікарка та волонтерка Наталія Лелюх отримала першу в історії нагороду за визначні досягнення у сфері розвитку гендерної рівності та жіночого лідерства імені Мері О’Хейген від Українського жіночого конгресу.

Письменниця Оксана Забужко, радниця з питань кліматичної політики Ірина Ставчук та захисниця прав дітей Олена Розвадовська потрапили до списку 100 жінок із усіх куточків світу, які надихали та впливали на світ протягом року, від BBC. 

 Софія Терещенко, Анастасія Феськова та Анастасія Демченко отримали Міжнародну дитячу премію миру за розробку застосунків для дітей-біженців.

Наргес Мохаммаді
Наргес Мохаммаді

Іранська правозахисниця, борчиня за права жінок, журналістка та письменниця Наргес Мохаммаді, засуджена до 16 років позбавлення волі, отримала Нобелівську премію миру.

Тамара Марценюк

Соціологиня Тамара Марценюк отримала феміністичну премію Emma Goldman Awards.

Ольга Лящук
Ольга Лящук

Українська спортсменка Ольга Лящук здобула звання найсильнішої жінки на планеті. 

Ольга Лящук
Галина Скіпальська

Правозахисниця Галина Скіпальська отримала міжнародну нагороду Voices of Courage Awards («Голоси хоробрості») за відстоювання справедливості, гендерної рівності, життя та прав жінок і дітей-біженців.

Юлія Паєвська
Юлія Паєвська

Волонтерка й парамедикиня Юлія Паєвська («Тайра») стала лауреаткою міжнародної премії International Women of Courage.

Марта Чумало
Марта Чумало

Українська гендерна експертка, феміністка, співзасновниця та психологиня правозахисного центру «Жіночі перспективи» Марта Чумало отримала Премію Улофа Пальме, яку присуджують за видатні досягнення у правозахисній діяльності.

Покарання року

Улку Роу отримала від Google мільйон доларів компенсації за гендерну дискримінацію

Керівниця відділу розробки Google Cloud подала позов до Google, наголошуючи, що компанія платила більше чоловікам, незважаючи на більший досвід та ефективність у роботі Улку Роу. Суд присяжних зобов’язав компанію виплатити компенсацію в розмірі понад один мільйон доларів. 

В Італії коментаторів відсторонили від роботи за сексизм

Спортивних коментаторів Лоренцо Леонардуцці та Массіміліано Маццукі відсторонили від роботи на ЧС-2023 із водних видів спорту через сексистські та расистські жарти.

В Україні нападника дискваліфікували на три матчі за сексизм

Нападника «Динамо» Владислава Ваната дискваліфікували на три матчі чемпіонату України через сексизм на адресу арбітрині Катерини Монзуль. Він зазначив, що не бачив, щоб на матчах чоловіків у топ-чемпіонатах працювали жінки. «Динамо» також має заплатити штраф у розмірі 100 тисяч гривень. 

У Великобританії заарештували вболівальників за образу арбітрині

У місті Бірмінгем заарештували двох уболівальників, які вигукували мізогінні образи на адресу арбітрині Ребекки Велч. Поліція затримала 17-річних хлопців за підозрою в порушенні громадського порядку. 

У Франції футболіста відсторонили від тренувань за сексистські висловлювання

Футболіста французького клубу «Тулуза» Закарію Абухляля відсторонили від тренувань із командою через сексистське висловлювання на адресу заступниці міського голови Тулузи Лоранс Аррібаже. «Там, звідки я родом, жінки так не розмовляють із чоловіками».

Винесли вирок поліцейським, звинуваченим у зґвалтуванні в Кагарлику

Двох кагарлицьких поліцейських, обвинувачених у зґвалтуванні Нелі Погребицької, засудили до 11 років тюремного ув’язнення. Справу розглядали в суді три роки. Потерпілу захищали чотири адвокатки. Обвинувачені Сергій Сулима та Микола Кузів отримали по 11 років ув’язнення.

Зради року

Лесю Гасиджак, керівницю Музею Голодомору, цькували за зовнішність

Юрист Клим Братківський написав у своєму фейсбуку, що нібито Леся Гасиджак не може бути керівницею музею Голодомору, бо має невідповідну зовнішність. Багато користувачів соцмереж стали на захист, зауваживши, що зовнішність не визначає фаховість. Виконувачка обов’язків директорки Національного музею Голодомору Леся Гасиджак подала позов до суду про захист честі та гідності. 

Скульптуру Василя Корчового назвали огидною й намагалися спалити

Коментатори в соціальних мережах  піддали осуду  скульптуру «Впевнена» українського митця Василя Корчового, яку встановили у Стрийського парку Львова. Засуджували фігуру жінки, називали її «огидною», «скульптурним непотребом». Її облили мастилом і намагалися спалити.

У Києві проводили вечірки, де ґвалтували дівчат і знімали це на відео

Блогери з Івано-Франківська влаштовували на орендованій квартирі в Києві вечірки, де споювали дівчат і підсипали їм транквілізатори. Потім знімали їх голими, ґвалтували руками та викладали ці відео в соціальні мережі. Справу розглядає суд. 

Жерара Депардьє звинуватили в сексуальному насильстві

Тринадцять жінок звинуватили французького актора Жерара Депардьє в домаганнях та сексуальному насильстві. Відбувалося це протягом останніх 20 років під час зйомок кіно та телефільмів, а також у громадських місцях.

Мадонну цькували за зовнішність

Після вручення премії «Греммі» в соцмережах артистку звинуватили в тому, що вона «має недолугий вигляд» та «занадто захопилася послугами пластичного хірурга». Співачка заявила, що за критикою стоять ейджизм і мізогінія.

Sky News заплатив жінці менше, ніж чоловіку за участь в ефірі 

Під час ефіру на телеканалі Sky News, де обговорювали мізогінію, виявилося, що чоловікові за участь у дискусії заплатили більше, ніж жінці.

У Китаї закликали жінок не фарбуватися в потягах

Китайська залізнична компанія China Railway випустила рекламу, де закликала жінок не фарбуватися, якщо вони планують поїздку в потязі. 

В Афганістані Талібан закривав салони краси

Близько 50 жінок в Афганістані провели акцію протесту через наказ Талібану закрити всі салони краси. Щоб розігнати активісток, служба безпеки стріляла в повітря та використовувала водомети. 

Сексисти року

Іво Бобул, співак

Під час інтерв’ю з журналісткою Еммою  Антонюк Іво Бобул сказав, що нібито зараз більшість жінок — дуже меркантильні. 

«Якщо жінка мізки тобі виносить, як до неї можна ставитися? Жінки зараз розбалувані. Дуже багато чого хочуть від чоловіків. Я дивлюся на це все, і мені просто шкода стає чоловіків. Сьогодні в неї один, через пару років інший. І так скаче по ліжках, шукає принца. Треба поважати чоловіків. Нам теж важко. Тим паче, коли війна, із нас питають більше», — сказав Бобул.

Олег Скрипка, лідер гурту «Воплі Відоплясова»

Скрипка заявив, що фемінізм та ЛГБТІК+ нібито заважають людству «розпліднюватися». Музикант також підкреслив, що українські жінки сексуальні та розумні. Співак зазначив, що українки «роблять вдома кайф та шанують чоловіка». Натомість європейські жінки — феміністичні, а «фемінізм — це жіночий егоїзм. Це повага жінок до себе, але тоді немає поваги до чоловіка».

Володимир Остапчук, ведучий

Під час шоу «Мекнув, питайте» Остапчук ставив своїм гостям запитання, що стосувалися їхнього ставлення до жіночої краси, сексуальних та романтичних стосунків, заробітку тощо, зауваживши, що «дівчина без депіляції не може бути 10 із 10». «Мені взагалі не ок. Я вважаю, що дівчина має бути поголеною всюди. Естетично мене це коробить», — прокоментував Володимир Остапчук.

Олексій Арестович, колишній радник Офісу президента

У своїх лекціях Арестович пропагує сексизм, стереотипи, насилля щодо жінок та мізогінію, каже, що якщо жінка має свою позицію і сперечається з чоловіком, то в ній «живе відьма», вона «служить сатані та каструє чоловіка». А тому жінку треба «спалювати, аби зберегти в ній Богородицю». Жінок колишній радник Офісу президента називає «істотами» та радить їх «душити».

Антон Чіча, командир штурмової роти «Кракен» 

За його словами, жінки мають «бути натхненням» для чоловіків. 

«Я — проти [дівчат в армії]. У свою роту я не візьму дівчинку», — сказав командир штурмової роти «Кракен» Антон Чіча.

Павло Кириленко, колишній народний депутат 

На думку Кириленка, поліцейський у Дніпрі відкрив вогонь на ураження тільки тому, що «не хотів зганьбитися в очах своєї емансипованої напарниці». Колишній нардеп також припустив, що жінки в патрульних екіпажах потрібні, щоб напарник міг «заощадити на послугах повій» під час роботи.

Володимир Мельник, ректор Львівського національного університету імені Івана Франка

Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Мельник сказав професорці Христині Гнатенко, яку заклад нібито боїться втратити, якщо вона виїде за кордон: «Одружишся, тоді їдь».

Борис Зіменковський, ректор Львівського медуніверситету

Ректор Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького насміхався із прізвищ студенток. Сказав, що вибір дівчини стати хірургом невдалий: 

«Жінка, а хоче різати! Сумне. Я б такої знати не хотів». А згодом прокоментував, що в медицині є більш жіночі професії. Міністерство охорони здоров’я звільнило Бориса Зіменковського з посади.

Михайло Поплавський, ректор КНУКіМ

Ректор Київського університету культури та мистецтв Михайло Поплавський привселюдно натякнув на зайву вагу абітурієнтки на дні відкритих дверей університету та обізвав студенток «тьолками».

Михайло Головко, голова Тернопільської облради

Політик виступив проти Стамбульської конвенції, коментуючи «що нас заставили її ухвалити». Він заявив, що основна місія жінки народити, а потім можна себе реалізувати.

Ігор Поліщук, міський голова Луцька

Мер Луцька Ігор Поліщук назвав «збоченням» флешмоб старшокласників міського ліцею, які прийшли в жіночому одязі в навчальний заклад. Правозахисна організація «Гендер Зед» відреагувала на коментар мера Луцька Ігоря Поліщука, створивши серію картинок «Вдягни мера». 

Ігор Терехов, міський голова Харкова

Мер Харкова Ігор Терехов на запитання журналістки Тетяни Федоркової про можливість проведення занять у шкільних укриттях, порадив спочатку завести дитину, щоб потім приводити її на навчання в укриття.

Марсело Ребелу де Соуза, президент Португалії 

Під час офіційного візиту до Канади політик зустрічався з португальськими мігрантами. Він зупинився, щоб поговорити з жінкою, яка стояла разом зі своєю донькою, і сказав: «Її донька може підхопити грип. Ви бачили її декольте?» 

підготувала Олена Кущенко

Схожі записи

Віталій Кім закликав інвестувати у Миколаївщину, бо «тут найкрасивіші дівчата»

Дякую, люба Емілі!

Увага! Конкурс