Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Клаудія Голдін отримала Нобелівську премію за дослідження про роль жінок на ринку праці
Статтi

Клаудія Голдін отримала Нобелівську премію за дослідження про роль жінок на ринку праці

Клаудія Голдін
Клаудія Голдін

Лауреаткою Нобелівської премії з економічних наук 2023 року стала американська економістка, професорка Гарвардського університету Клаудія Голдін. Нагороду їй присудили за «внесок у розуміння наслідків виходу жінок на ринок праці». Про це йдеться на сайті Фонду Нобеля. 

Клаудія Голдін — історикиня економіки й фахівчиня з економіки праці та гендерних питань, професорка Гарвардського університету. У 1990 році Голдін стала першою жінкою, яка почала працювати на економічному факультеті Гарварду. Вона стала третьою жінкою-лауреаткою Нобелівської премії з економіки за всю історію її вручення.

Читайте також на платформі «Жінки — це 50% успіху України»: Чому іранська правозахисниця Наргес Мохаммаді отримала Нобелівську премію миру

Про що дослідження, за яке відзначили Нобелівською премією

Раніше в науці популярним було судження про те, що більше зростає економіка, то більше жінок представлено на ринку праці. Тому з часом проблема гендерної нерівності нібито має вирішитися сама.

Проте Клаудія Голдін у своєму дослідженні історії ринку праці це спростувала. Вона дослідила дані 10 тисяч жінок із Філадельфії та виявила, що у 18-19 сторіччях жінки набагато більше працювали, ніж у 20-му.

Низька залученість жінок у ринок праці є певним феноменом початку 20 століття. Індустріалізація зробила «традиційні» навички та фізичні якості жінок менш затребуваними на ринку праці, тож соціум віддавав заміжнім жінкам роль домогосподарок.

Ситуація почала змінюватися лише у 50-ті роки з розвитком сфери послуг, освіти та охорони здоров’я. Саме тому зараз жінки поступово збільшують свій внесок у світовий ВВП.

Що означає дослідження Клаудії Голдін на практиці?

Перш за все, ідеться про розуміння, що становище жінок на ринку праці визначається не рівнем розвитку економіки, а цілою низкою соціальних факторів.

Наприклад, кар’єрне зростання жінок часто гальмує потреба догляду за дитиною. Більшість жінок ідуть у декретну відпустку і до підліткового віку дитини не можуть повністю розкрити свій потенціал.

Голдін визначила, що упередження самих жінок щодо свого місця на ринку праці впливає на їхній успіх у майбутньому. У середині 1950-х років жінки обирали базову освіту вважаючи, що вони не зможуть побудувати успішну кар’єру і будуть багато років доглядати дитину.

У результаті, наприкінці 20-го століття технологічний розвиток уже давав жінкам можливості для самореалізації, а ринок праці пропонував багато варіантів для професійного зростання. Однак деякі жінки усе ще не ризикували починати кар’єру, зважаючи на досвід минулих поколінь.

Більшу частину роботи Голдін писала у 90-х роках, тому багато висновків здаються нам сьогодні очевидними. Але саме в цьому і полягає її заслуга.

Клаудія Голдін

«Розуміння ролі жінки у праці важливе для суспільства. Завдяки новаторському дослідженню Клаудії Голдін ми тепер знаємо набагато більше про роль жінок, і про те, які бар’єри, можливо, потрібно буде усунути в майбутньому», — заявив голова комітету премії в галузі економічних наук Якоб Свенссон.

Схожі записи

Сексизм «по поличках»

«Вагітна у 16»: навіщо шоу нормалізує аб’юз і домагання до неповнолітніх

Сексизм як зброя російської дипломатії