Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Насильство — відповідальність кривдника: що відомо про ситуацію навколо вечірок зі зґвалтуваннями?
Статтi

Насильство — відповідальність кривдника: що відомо про ситуацію навколо вечірок зі зґвалтуваннями?

Телеведуча та продюсерка Ярослава Кравченко у своїх сторіз у Інстаграм поширила фото, де молоді хлопці вживають алкоголь, згодом — споюють дівчат і, можливо, дають їм транквілізатори. Після чого кривдять та принижують дівчат, знімають їх голими, ґвалтують руками та викладають ці відео у соціальні мережі.

У мережі історія набула великого розголосу. Обурені користувачі намагаються ідентифікувати ґвалтівників та вимагають притягнути їх до кримінальної відповідальності.

Що відомо?

«Підписниця скинула акаунт хлопців, які влаштовують вечірки, звуть дівчат, накачують алкоголем і ксанаксом, потім знімають їх непритомними, голими, є відео сцен ґвалтування руками та викладають це в Instagram та в закриті Telegram-групи», — повідомила Ярослава Кравченко.

Кадри, які хлопці виставляли в мережу, користувачі назвали жахливими та аморальними. Окрім того, вражає кількість схвальних коментарів під постами ймовірних ґвалтівників.

Читайте також: Справа Талашка: Нацполіція не знайшла доказів домагань до студенток

Підписники Ярослави Кравченко радять звертатися до правоохоронних органів, аби покарати злочинців. Проте без конкретних імен потерпілих це складно зробити.

Що кажуть організатори вечірок?

Після гучної хвилі розголосу в соцмережах, організатор «тусовок» висловився про це у своєму Instagram, пише видання Telegraf.

«Я не збираюсь пояснювати свою позицію. Моя аудиторія, яка за мною слідкує, розуміє чим я займаюсь, для чого я це роблю і що насправді відбувається на тусовках. Всі, хто адекватно це сприймає, — має голову на плечах, і я дуже щасливий, що маю свідому аудиторію, а тупе стадо, яке начиталося постів в інтернеті пішли на ***», — заявив хлопець.

Він також додав, що дівчат силою ніхто на вечірки не затягує та не змушує вживати алкоголь чи наркотики. Мовляв, усе це — їхній вибір.

Читайте також: «Вишиті болем»: рушники з історіями жінок, які пережили сексуальне насилля

Як відреагувала спільнота?

«Коли я приходжу до когось в гості чи залишаюсь на ніч у незнайомої людини, я почуваюсь доволі спокійно. Коли я зупиняю машину на дорозі чи сідаю до водія з блаблакару, я почуваюсь доволі спокійно. Вживаючи алкоголь у малознайомій компанії, я почуваюсь доволі спокійно. Єдина причина цього спокою — я чоловік», — написав письменник, філолог та один із авторів YouTube-каналу «Підпільна гуманітарка» Остап Українець.

Він зазначає, що водночас у суспільстві до жіночого тіла «лицемірно інші підходи»: 

«Право розпоряджатися ним жінка може втратити як за фактом присутности (знала, куди йде) так і просто за фактом спостереження від ґвалтівників (достатньо накидалась). Якщо ви маєте спокусу розповісти мені, що всі ці байки про ґендерне насильство — це байки, а дівчата самі винні, що ходять по вписках — будь ласка, не говоріть зі мною більше ніколи, бо це просто боляче читати і чути», — підсумував Остап Українець.

Насильство — відповідальність кривдника

Виконавча продюсерка Громадського радіо Ана Море розповіла історію, як вона з подругою опинилась у ситуації, коли до них чіплялися хлопці без їхньої згоди.

«Жінки мають право поїхати на тусовку і не бути зґвалтованими! Ми можемо вживати те ж саме, що вживають чоловіки — і не бути зґвалтованими. Ми можемо одягатися сексуально — і не бути зґвалтованими. Так, знаючи, що живемо у суспільстві, де досі толерується культура зґвалтування, ми досі тисячу разів зважуємо кожну самотню дорогу додому темною вулицею, кожну поїздку у таксі пізнім вечором, намагаючись уберегти себе. Але насильство не «провокують», насильство — відповідальність кривдника», — наголосила Ана Море.

У свою чергу, письменниця Катерина Бабкіна також відреагувала подію. Згодом, її допис видалив Фейсбук.

Читайте також: «Ніхто не має права чинити насилля»

Також у соцмережах всі закликають не винити постраждалих.

«Давайте більше ніколи не будемо обговорювати постраждалих. Давайте обговорювати злочинців і тих, хто їх виховали»,  — написала головна редакторка видання «Гендер в деталях» Тамара Злобіна.

«У агресії завжди і тільки винен кривдник!» — говорить історикиня і дослідниця гендерної проблематики Марта Гавришко. Та всім, хто звинувачує дівчат пропонує просту вправу: «Проведіть паралелі з агресією Росії проти України. Провокувала, бо не хотіла виконувати Мінськ. От не треба було прагнути в ЄС! Їх А для чого вона зближувалася з НАТО? Навіщо декомунізація і переписування історії? Саме віктим-блеймінг є частковою причиною «умиротворення» Путіна, зволікання з наданням зброї, великих людських втрат в Україні. Моря людських страждань».

Розпочате кримінальне провадження

Заступниця міністра МВС Катерина Павліченко, відерагувала на подію: «Мережею шириться контент, який шокував багатьох з нас. Адже поки ми боремося з ворогом-терористом на усіх фронтах, окремі особи дозволяють собі влаштовувати вечірки з алкоголем, наркотиками та ґвалтуванням дівчат, при цьому знімають все та публікують у соцмережах, принижуючи гідність дівчат та паплюжать моральні цінності українського народу», — написала Павліченко у Фейсбуку.

Посадовиця також зауважила, що Національна поліція України оперативно взяла роботу цей кейс.

Сьогодні Нацполіція оприлюднила інформацію, що у організаторів вечірок проводять обшуки.  Також розпочате кримінальне провадження, «проводяться необхідні слідчі та розшукові заходи у столиці та ще одному регіоні держави». 

Схожі записи

«Багаті чоловіки старими не бувають»: у мережі обговорюють сексистське відео Поплавського

Тиждень моди в Лондоні буде гендерно нейтральним

Гендерні підсумки 2016 року