Телеведуча та продюсерка Ярослава Кравченко у своїх сторіз у Інстаграм поширила фото, де молоді хлопці вживають алкоголь, згодом — споюють дівчат і, можливо, дають їм транквілізатори. Після чого кривдять та принижують дівчат, знімають їх голими, ґвалтують руками та викладають ці відео у соціальні мережі.
У мережі історія набула великого розголосу. Обурені користувачі намагаються ідентифікувати ґвалтівників та вимагають притягнути їх до кримінальної відповідальності.
Що відомо?
«Підписниця скинула акаунт хлопців, які влаштовують вечірки, звуть дівчат, накачують алкоголем і ксанаксом, потім знімають їх непритомними, голими, є відео сцен ґвалтування руками та викладають це в Instagram та в закриті Telegram-групи», — повідомила Ярослава Кравченко.
![](https://povaha.org.ua/wp-content/uploads/2023/02/Screenshot_1-1030x579.jpg)
Кадри, які хлопці виставляли в мережу, користувачі назвали жахливими та аморальними. Окрім того, вражає кількість схвальних коментарів під постами ймовірних ґвалтівників.
Читайте також: Справа Талашка: Нацполіція не знайшла доказів домагань до студенток
Підписники Ярослави Кравченко радять звертатися до правоохоронних органів, аби покарати злочинців. Проте без конкретних імен потерпілих це складно зробити.
![](https://povaha.org.ua/wp-content/uploads/2023/02/328134309_586257020209561_1446782190990634859_n-476x1030.jpg)
Що кажуть організатори вечірок?
Після гучної хвилі розголосу в соцмережах, організатор «тусовок» висловився про це у своєму Instagram, пише видання Telegraf.
«Я не збираюсь пояснювати свою позицію. Моя аудиторія, яка за мною слідкує, розуміє чим я займаюсь, для чого я це роблю і що насправді відбувається на тусовках. Всі, хто адекватно це сприймає, — має голову на плечах, і я дуже щасливий, що маю свідому аудиторію, а тупе стадо, яке начиталося постів в інтернеті пішли на ***», — заявив хлопець.
Він також додав, що дівчат силою ніхто на вечірки не затягує та не змушує вживати алкоголь чи наркотики. Мовляв, усе це — їхній вибір.
Читайте також: «Вишиті болем»: рушники з історіями жінок, які пережили сексуальне насилля
Як відреагувала спільнота?
«Коли я приходжу до когось в гості чи залишаюсь на ніч у незнайомої людини, я почуваюсь доволі спокійно. Коли я зупиняю машину на дорозі чи сідаю до водія з блаблакару, я почуваюсь доволі спокійно. Вживаючи алкоголь у малознайомій компанії, я почуваюсь доволі спокійно. Єдина причина цього спокою — я чоловік», — написав письменник, філолог та один із авторів YouTube-каналу «Підпільна гуманітарка» Остап Українець.
Він зазначає, що водночас у суспільстві до жіночого тіла «лицемірно інші підходи»:
«Право розпоряджатися ним жінка може втратити як за фактом присутности (знала, куди йде) так і просто за фактом спостереження від ґвалтівників (достатньо накидалась). Якщо ви маєте спокусу розповісти мені, що всі ці байки про ґендерне насильство — це байки, а дівчата самі винні, що ходять по вписках — будь ласка, не говоріть зі мною більше ніколи, бо це просто боляче читати і чути», — підсумував Остап Українець.
Насильство — відповідальність кривдника
Виконавча продюсерка Громадського радіо Ана Море розповіла історію, як вона з подругою опинилась у ситуації, коли до них чіплялися хлопці без їхньої згоди.
«Жінки мають право поїхати на тусовку і не бути зґвалтованими! Ми можемо вживати те ж саме, що вживають чоловіки — і не бути зґвалтованими. Ми можемо одягатися сексуально — і не бути зґвалтованими. Так, знаючи, що живемо у суспільстві, де досі толерується культура зґвалтування, ми досі тисячу разів зважуємо кожну самотню дорогу додому темною вулицею, кожну поїздку у таксі пізнім вечором, намагаючись уберегти себе. Але насильство не «провокують», насильство — відповідальність кривдника», — наголосила Ана Море.
У свою чергу, письменниця Катерина Бабкіна також відреагувала подію. Згодом, її допис видалив Фейсбук.
![](https://povaha.org.ua/wp-content/uploads/2023/02/Screenshot_20230201_100043_Instagram-1-633x1030.jpg)
Читайте також: «Ніхто не має права чинити насилля»
Також у соцмережах всі закликають не винити постраждалих.
«Давайте більше ніколи не будемо обговорювати постраждалих. Давайте обговорювати злочинців і тих, хто їх виховали», — написала головна редакторка видання «Гендер в деталях» Тамара Злобіна.
«У агресії завжди і тільки винен кривдник!» — говорить історикиня і дослідниця гендерної проблематики Марта Гавришко. Та всім, хто звинувачує дівчат пропонує просту вправу: «Проведіть паралелі з агресією Росії проти України. Провокувала, бо не хотіла виконувати Мінськ. От не треба було прагнути в ЄС! Їх А для чого вона зближувалася з НАТО? Навіщо декомунізація і переписування історії? Саме віктим-блеймінг є частковою причиною «умиротворення» Путіна, зволікання з наданням зброї, великих людських втрат в Україні. Моря людських страждань».
Розпочате кримінальне провадження
Заступниця міністра МВС Катерина Павліченко, відерагувала на подію: «Мережею шириться контент, який шокував багатьох з нас. Адже поки ми боремося з ворогом-терористом на усіх фронтах, окремі особи дозволяють собі влаштовувати вечірки з алкоголем, наркотиками та ґвалтуванням дівчат, при цьому знімають все та публікують у соцмережах, принижуючи гідність дівчат та паплюжать моральні цінності українського народу», — написала Павліченко у Фейсбуку.
![](https://povaha.org.ua/wp-content/uploads/2023/02/Screenshot_20230201_134257_Facebook-647x1030.jpg)
Посадовиця також зауважила, що Національна поліція України оперативно взяла роботу цей кейс.
![](https://povaha.org.ua/wp-content/uploads/2023/02/Screenshot_20230201_134205_Facebook-790x1030.jpg)
Сьогодні Нацполіція оприлюднила інформацію, що у організаторів вечірок проводять обшуки. Також розпочате кримінальне провадження, «проводяться необхідні слідчі та розшукові заходи у столиці та ще одному регіоні держави».