Повага
Image default
Статтi

Гендерні підсумки 2020: чим запам’ятався цей рік?

Минає насичений подіями та непростий рік і вже традиційно Повага підводить свої підсумки зрад і перемог. Мета цього рейтингу — нагадати про деякі помітні події у сфері гендерної рівності та жіночого руху в Україні та світі у 2020 році.

Список складений у довільному порядку, а не за релевантністю впливу.

#ПЕРЕМОГИ року: 

  1. Уперше цьогоіч в Україні провели місцеві вибори за новим Виборчим кодексом. Він передбачає гендерні квоти у списку партій. 

Як результат, серед усіх обраних на місцевих виборах кандидатів 64,1% є чоловіками, а 35,9% – жінками. Найбільше жінок було обрано у маленьких громадах із кількістю виборців до 10 тисяч – 41,6%.

“Цього року жінки творили нову нормальність. Очевидно, що в подальшому цей досвід обов’язково знадобиться тим, хто йтиме у політику після них”, – відзначила Ірина Тишко під час організованого Повагою онлайн-обговорення “Прощайвай, 2020 рік! Непростий рік проводжаємо якісною аналітикою”. 

  1. Міністерство ветеранів очолила контррозвідниця СБУ Юлія Лапутіна
  2. Оксану Линів визнали найкращою диригенткою у Німеччині
  3. Українську жіночу бригаду арбітерок вперше в історії призначили на матч Ліги націй

Головною арбітеркою поєдинку дивізіону D Ліги націй “Сан-Марино – Гібралтар” призначили Катерину Монзуль.

  1. До Конгресу США вперше в історії обрали українку

Уродженка Носівки на Чернігівщині, представниця Республіканської партії Вікторія Спартц, перемогла на виборах у Палату представників Конгресу США від 5 округу штату Індіана.

  1. Жінки отримали Нобелівські премії з хімії та літератури 
  2. Українка уперше виграла справу про домашнє насильство в Європейському суді з прав людини

Українка Ірина Левчук боролася за те, щоб виселити зі спільної квартири колишнього чоловіка-агресора та забезпечити право своїх чотирьох дітей на дитинство без постійних конфліктів та погроз.

  1. Білоруски – стали символом масових протестів у країні. 

Жінки стали рушійною силою протестів по всій країні. Вони виходили на мітинги, влаштовували перформанси. У доповіді «Тиск згори: гендерно зумовлені репресії проти жінок у Білорусі» організація Amnesty International повідомляє про репресії влади на гендерному підґрунті щодо жінок. Ідеться про погрози взяти дітей під державну опіку й загрози сексуального насильства.

  1. Уперше в історії ЗСУ водолазну кваліфікацію здобула жінка

В Одесі вперше за всю історію Збройних Сил України пройшла підготовку та здобула водолазну кваліфікацію жінка-військовослужбовець Катерина Нікітенко. Нині вона проходить службу в лавах Військово-Морських Сил України.

  1. Петиція за ратифікацію Стамбульської конвенції зібрала необхідну кількість підписів 
  2. Запрацював чат-бот для протидії домашньому насильству під час карантину

#ЗРАДИ року: 

1.Сексизм політиків та ЗМІ.

Зокрема, в сексистський скандал втрапили лідер партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко та голова фракції у Верховній Раді Давид Арахамія під час візиту до Миколаєва. За це обидва цьогоріч здобули відзнаку премії “Це Яйце” у номінації «Секситські висловлювання». Окрім них відзнаки за сексизм отримали ще ряд держслужбовців та медій, які допускали сексистські висловлювання.

2. Згвалтування в Кагарлику. 

У Київській області Внутрішня безпека Нацполіції затримала двох поліцейських Кагарлицького відділу поліції за підозрою у зґвалтуванні місцевої.

3. Випускники КІМВ вимагали звільнення професорки.

Частина студентів/ок і випускниць/ів Київського національного університету імені Тараса Шевченка (КНУ) вимагали звільнення завідувачки кафедри іноземних мов Інституту міжнародних відносин Валентини Дайнеко. Вони зареєстрували відповідну петицію (її підписали понад 800 людей) та запустили флешмоб у мережі. Її звинувачують у систематичному сексизмі та приниженні студентів та студенток.

4. Померла Рут Гінзбург. Трамп призначив їй наступницю, знехтувавши її побажаннями. 

Суддя Верховного суду США, захисниця прав жінок Рут Бейдер Гінзбург померла 18 вересня в своєму домі у Вашингтоні. Їй було 87 років. Вона померла від ускладнень після раку підшлункової залози. Повага розповідала про основні здобутки судді та проблеми, які вона проартикулювала одна з перших. Гінзбург бажала аби її настпницю призначив вже наступний обраний президент після Трампа, проте той проігнорував це та за кілька тижнів після смерті судді призначив її наступницю.

5. Сексизм і харасмент в театрі

Про сексизм, харасмент, насильство та “що не так з оголенням в театрі” розповіли акторки та режисерки. Каталізатором виходу цієї проблеми на широкий загал став конфлікт художнього керівника театру “Актор” В’ячеслава Жили та акторки Оксани Черкашиної. Вона опублікувала допис зі скріншотами пропозиції, які розсилали акторам та акторкам. В них за гроші пропонували облизати фалоімітатор, оголити груди чи імітувати секс.

6. У Польщі спробували заборонити аборти

 2 жовтня Конституційний суд Польщі визнав, що перервати вагітність, навіть коли у плода виявили невиліковну хворобу, є неконституційним. Рішення спровокуало протести в столиці та інших містах країни. Згодом Уряд Польщі вирішив відкласти публікацію постанови, після якої вона б набула чинності.

Вплив пандемії COVID-19 на жінок Домашнє насильство. Українці та українки стали частіше звертатися до поліції щодо домашнього насильства. Зростання цієї статистики спостерігається в багатьох країнах.

Фінансова складова.Через часту гендерну дискримінацію на ринку праці жінки мають менше можливостей заощаджувати і є особливо ураженими під час пандемії COVID-19, бо, серед іншого, мають гостру потребу економити на базових послугах.

Здоров’я. Жінки перебувають на передовій у боротьбі з коронавірусом. Вони складають 70 відсотків працівників сфери охорони здоров’я та соціальної сфери у світі. Вони беруть на себе основну відповідальність за домогосподарство, яке включає догляд за інфікованими членами сім’ї. Крім того, більшість жінок похилого віку в світі – ці жінки, старші за 80 років.

Пригадати підсумки 2019 року

Пригадати підсумки 2018 року

Пригадати підсумки 2017 року

Пригадати підсумки 2016 року

Схожі записи

Стереотипи, незнання та страх остракізму: Хто і чому просуває антифеміністичний контент?

Юлія Гуш

Книга на гендерну тематику, яка завоювала неабияку популярність

Олена Зеленська та Денис Шмигаль візьмуть участь у IV Українському Жіночому Конгресі