Повага
Image default
Статтi

«Дівки в КІМВ — підстилка для дипломата»: випускники вимагають звільнити професорку, проте є й ті, хто її підтримує

Частина студентів/ок і випускниць/ів Київського національного університету імені Тараса Шевченка (КНУ) вимагають звільнення завідувачки кафедри іноземних мов Інституту міжнародних відносин Валентини Дайнеко. Вони зареєстрували відповідну петицію (її підписали понад 800 людей) та запустили флешмоб у мережі. Водночас є і студенти, які підтримують викладачку. Розказуємо усе по порядку.

Хто така Валентина Дайнеко? 

За даними на сайті ІМВ, Дайнеко очолює кафедру іноземних мов з 1990 року. Вона закінчила факультет романо-германської філології КНУ імені Шевченка. Є кандидаткою філологічних наук, заслуженою працівницею освіти України і заслуженою професоркою КНУ. Стажувалася в університетах США, Австрії, Канади, Єгипту, Бельгії, Великобританії, Греції та Ісландії. Викладає курс з мови фаху і теорії та практики перекладу.

Є авторкою понад 100 наукових праць та розробок.

“За вагомий особистий внесок у розвиток української дипломатії, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм у 2009 році нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеню. У 2014 році за вагомий особистий внесок у розвиток національної освіти, підготовку висококваліфікованих спеціалістів, багаторічну плідну науково-педагогічну діяльність нагороджена орденом княгині Ольги ІІ ступеню. У 2019 році професору Дайнеко Валентині Вікторівні присвоєно звання «Заслужений професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка»”, – йдеться на сайті вишу.

З чого все почалося? 

Двадцять четвертого серпня професорка Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка (КІМВ) Валентина Дайнеко отримала орден княгині Ольги I ступеня. Обурені студенти, які вважають, що Дайнеко не заслуговує на таку державну нагороду, запустили у Facebook хештег #позорючестькимо. Під яким вони розповідають свої історії зі студентських років, пов’язані із комунікацією з Валентиною Дайнеко.

Історії студенток КІМВ, які звинувачують викладачку у сексизмі та приниженні 

Повага публікує декілька історій студенток, якими вони поділилися у мережі (дописи наведені мовою оригіналу).

Ivetta Delikatnaya

“Каждая девушка в институте услышала от нее фразу “девки в КИМО – подстилка для дипломата”, лично меня она при проступлении убеждала (цитирую): что “тебя трахнут под первой же лестницей и ты поступаешь сюда только, чтобы выскочить замуж за иностранца и уехать из страны”.

После первого разговора с ней мою маму первый раз в жизни забрала скорая с сердечным приступом, так что она «достойна» того, что Вы написали. Жаль, я была тогда молоденькая и зависимая”

Lina Zalitok

“Ви нічого не досягнете в житті, бо ви – дівчата.” Чомусь закарбувалось у пам’яті. І мабуть, не тільки в моїй. Таких людей допускати в освіту небезпечно.

Katya Pavlevych

ВВ частіше брала студентів із міжнародного права чи відносин – «серйозних» спеціальностей, де багато хлопців. Наскільки мені відомо, групи із міжнародної інформації (як я), де переважають дівчата, в неї були, але рідко. Бо як виявилось пізніше – дівчатам дипломатія й англійська ні до чого. (Цікаво, чи щось змінилось за останні роки)

Перед тестом, де мали визначити, в яку з груп хто належить, ВВ провела бесіду із студентами, де всякими погрозами радила йти на іншу мову, не англійську. Бо на англійській буде тяжко і доведеться мати справу із нею. По-моєму, саме тоді прозвучала фраза про дівчат – підстилок дипломатів. Але не можу сказати 100%, бо ця фраза ходила інститутом дуже часто і майже кожен випускник чув її хоча б раз. Не суть.

Я була нескінченно рада тому, що попала в групу №2 і що в мене не вела ВВ. Наслухавшись про випадки принижень та херасменту від інших студентів, я була готова піти на компроміс у знаннях, аби лише не піддаватись постійним образам та приниженням”.

“Досі пам’ятаю, як ця пані зайшла до нас в кабінет (було це на перших курсах, ми були ще птєньчікамі) і почала out of nowhere питати, що це за спеціальність така країнознавство і що ми взагалі в цьому університеті забули.
Потім були історії про те, що в кабінетах, де взимку -20, не можна сидіти в курточках. Про “підстилок дипломатів” і те, як класно було, коли в ІМВ вчилися тільки “породістиє мужчіни”.
І чесно, у мене в голові досі не вкладається, як таке з року в рік продовжує відбуватися в найелітнішому/найкращом/найпрестижнішому/підставте власний епітет ВНЗ країни. І як таке ставлення до студентів може толеруватися з боку адміністрації.”

Хто підтримує викладачку? 

Випускники Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка написали відкритий лист на підтримку професорки й очільниці кафедри іноземних мов Валентини Дайнеко. Під текстом підписалися 95 випускників, серед яких колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі й голова Офісу Президента Андрій Єрмак.

“Нам усім прикро, що у зв’язку з нагородженням викладача, низка колись та чимось «ображених» студентів Інституту вирішила використати цю знаменну подію для безпідставного, цинічного та нахабного цькування Валентини Вікторівни у соціальних мережах та на деяких Інтернет-сайтах. Відомого та шанованого педагога вирішили звинуватити у нібито упередженому ставленні до студенток. При цьому увесь спрямований проти Валентини Вікторівни негативний інформаційний потік має ознаки завідомо спланованої  “чорної PR-кампанії”, мета якої у такий брудний спосіб

спробувати заподіяти шкоди професійній репутації педагога та людини, яку усі ми без перебільшення вважаємо одним із символів нашого Інституту, яка уже назавжди вписала не одну гідну сторінку в його історію”, – йдеться у листі.

Загалом під листом на підтримку викладачки підписалися 136 людей. 

Що говорять у МОН та КІМВ? 

Керівництво Інституту міжнародних відносин та Міністерство освіти України поки не реагували на ситуацію публічно. 

На сайті КІМВ 6 вересня лише опублікували лист підтримки викладачки колишніми студентами.

Повага надіслала офіційні запити в МОН та КІМВ, проте поки не отримала відповіді. Водночас у міністерстві нам повідомили, що вже “передали запит керівництву” та пообіцяли, що відповідь буде готова “найближчими днями”.

Після наступного дзвінка у пресслужбу міністерства, нам повідомили, що не коментуватимуть це запитання, бо “виші мають надто високий рівень автономії, тому звертайся до них”. Письмової відповіді на запит Поваги в МОН так і не надали.

Наголошуємо, що Повага готова до публікації позицій усіх сторін конфлікту.

Анастасія Горпінченко

Схожі записи

Рада церков підписала документ, який засуджує «феміністичну ревізію базових уявлень про чоловіка та жінку»

“Силікон усьому голова” та “коси на ногах плести”: реакція соцмереж на нову програму Радіо Люкс

Верховний суд Мексики визнав кримінальне покарання за аборт неконституційним