Повага
  • Головна
  • Статтi
  • #Зради і #Перемоги у сфері гендерної рівності: підсумки 2017 року 
Статтi

#Зради і #Перемоги у сфері гендерної рівності: підсумки 2017 року 

Це був насичений подіями рік, і ми вирішили підвести свій підсумок того, що нас радувало, і де були допущені помилки. Цей рейтинг не претендує на абсолютне ствердження, його мета – нагадати про деякі помітні події у сфері гендерної рівності та жіночого руху в Україні в 2017 році. Топ-зрад і перемог складений не за релевантністю їхньої значимості, а в довільному порядку.

#Перемоги року

  • Жіночий рух в Україні став потужнішим і більш видимим. Про гендерну рівність стали більше і якісніше писати

Тема гендерної рівності обговорюється на найвищому державному рівні. За цей рік такі сайти, як Гендер у деталях, Повага, The Devochki, Update стали ще популярнішими. Це означає, що нішові видання виходять на широкий загал. Спільнота Фемінізм УА на Фейсбуці стрімко зросла до 7 тисяч дописувачок.

  • Верховна Рада України загалом прийняла законопроект про протидію домашньому насильству № 5294.

Уперше на державному рівні буде запроваджений комплексний підхід у боротьбі з домашнім насильством. Зокрема, запроваджується сам термін “домашнє насильство”, а також “економічне насильство”, “психологічне насильство” та “сексуальне насильство”. Закон передбачає співпрацю служб, які запобігають та протидіють домашньому насильству.

  •  Кабінет міністрів України запровадив посаду Урядового уповноваженого з питань гендерної політики.

За результатами Конкурсного відбору нею стала Катерина Левченко, українська правозахисниця, президентка громадської організації «Ла Страда – Україна». Уповноважена буде працювати в офісі Віце-прем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України. Ідея запровадження посади належить представницям парламентського міжфракційного об’єднання «Рівні можливості».

Інтерв’ю із Катериною Левченко читайте за посиланням.

  • Запроваджено пілотний проект “ПОЛІНА” – поліція з протидії домашньому насильству.

Головною метою пілотного проекту є створення ефективної системи виявлення, реагування та протидії випадкам домашнього насильства, а також забезпечення справедливості під час допомоги постраждалим та в покаранні кривдників. З 12 червня 2017 року пілот працює у Дарницькому районі, м. Києва, Малиновському районі, м. Одеси та м. Сєвєродонецьк, Луганської області. Але і тут вже відзначають проблеми.

  • МОН продовжив проводити антидискримінаційну експертизу шкільних підручників

Міністерство освіти і науки проводить антидискримінаційну експертизу навчальних матеріалів, а також розробило Стратегію впровадження гендерного компоненту в освіту.

  • 8 березня пройшли Феміністичні марші по всій Україні

У Києві Марш відбувся під назвою “Ні насильству всіх форматів – від роддомів до військкоматів!” з нагоди Міжнародного дня жінок. Організаторками виступили різноманітні активістські рухи та правозахисні організації. Активістки згадали про популізм влади у спробі відмінити свято 8 березня в Україні, прикриваючись декомунізацією. Варто відзначити, що серед учасників маршу було досить багато чоловіків. Окрім плакатів з гаслами про рівність чоловіків та жінок, учасниці та учасники акції також прийшли з меседжами проти домашнього насильства та інституційної дискримінації.

Акція пройшла також у Львові, Харкові, Одесі, Херсоні, Маріуполі, Новій Каховці.

  • В Україні знято перший документальний фільм про участь жінок у війні на Донбасі «Невидимий Батальйон».

Фільм покликаний задокументувати участь українських жінок у війні проти окупаційної армії Росії на Донбасі. “Ідея “Невидимого батальйону” належала Марії Берлінській. Над фільмом працювала команда режисерок – Ірина Цілик, Світлана Ліщинська й Аліна Горлова.

  • Вийшла друком книга «Гендер для всіх. Виклик стереотипам» авторства Тамари Марценюк у співпраці з Видавництвом «Основи».

У 2015 році на онлайн платформі «Прометеус» запустили авторський курс Тамари Марценюк «Жінки і чоловіки: гендер для всіх» – на основі матеріалів до нього авторка вирішила зробити цю книгу.

  • Верховна Рада прийняла в першому читанні закон про забезпечення гендерної рівності в армії №6109.

Законопроект спрямований на забезпечення гендерної рівності у Збройних Силах України та інших військових формуваннях та протидію дискримінації за ознакою статі у сфері безпеки і оборони.

  • Пройшов Перший Український Жіночий Конгрес, організований МФО «Рівні можливості» за підтримки міжнародних організацій. 

Уперше на високому політичному рівні дискутували про посилення політичної і громадської участі жінок на різних рівнях та розширення їхніх економічних можливостей, залучення до процесу миротворчості та сектору безпеки, боротьби з гендернообумовленим насильством, а також подолання гендерних стереотипів та посилення гендерної освіти і просвіти.

  • Міністерство охорони здоров’я скасувало наказ №256, яким визначено перелік з 450 професій, заборонених для жінок. 

Міністерство ще влітку повідомляло, що переглянуло власні документи на відповідність до головних міжнародних зобов’язань України, зокрема на предмет наявності ознак дискримінації. Перелік суперечив вимогам законодавства ЄС, міжнародним зобов’язанням України з питань гендерної політики. Його існування суперечить національному законодавству, зокрема Конституції та міжнародним зобов’язанням України, Законам України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації жінок.

#Зради року

  • Ратифікацію Стамбульської конвенції, як потужного документу в боротьбі з домашнім насильством, поставлено під загрозу.

У кінцевому варіанті законопроекту № 5294 вилучено з тексту документа всі норми, у яких згадуються поняття “гендер” та “сексуальна орієнтація”, а також “гендерна ідентичність”, “гендерно обумовлене насильство” та “гендерні стереотипи”.

Читайте також: Дев’ять запитань про домашнє насильство і Стамбульську конвенцію в Україні

Народна депутатка Світлана Заліщук на своїй сторінці у Фейсбук висловила занепокоїння: “Рада Європи не визнає ратифікацію Стамбульської Конвенції Україною в такому ампутованому вигляді”

  • Рада Церков наполегливіше почала впливати на гендерну політику держави

Як приклад, на своєму сайті Рада Церков нещодавно розмістила звернення до парламенту: “Рада Церков закликає прийняти закони з протидії домашньому насильству, не прив’язуючи їхній розгляд до ратифікації Стамбульської Конвенції через наявність до неї суттєвих зауважень”.

  • Радикально налаштовані люди намагаються зривати гендерні акції та заходи, а також погрожують організаторам/кам 

Такі випадки регулярно траплялись у різних регіонах України, докладніше про це за посиланням.

  • Ужгород став єдиним містом, де праворадикалам акцію до 8 березня вдалося зірвати

Учасниці акції називали причетним до зриву мирного зібрання керівника націоналістичного руху «Карпатська Січ» Тараса Деяка. Сам він на своїй сторінці у «Фейсбуці» підтвердив, що виступає проти акції, бо вона «спрямована на знищення основ українського суспільства».

  • Конфлікт у Могилянці — насильство в університетах

14 червня на території Києво-Могилянської академії зірвали спробу провести Акцію протесту “Ні насиллю в університеті“. Однак, зрив став приводом для обговорення нездатності українських вишів протидіяти випадкам сексуальних домагань.

  • Скандал навколо сторінки в Інстаграм та Фейсбуці “Київської перепічки” із сексиськими зображеннями

У соцмережах з’явилися сторінки “Київської перепічки” з ребрендингом відомого столичного пиріжка з сосискою, але сам фаст-фуд взагалі заперечив, свою причетність до цієї реклами. Офіс Омбудсмана звернувся до Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів зі скаргою на цю рекламну кампанію. За словами моделі реклами Софі Пашкуаль, автором кампанії є політтехнолог і засновник освітніх проектів Дмитро Раімов. Сам Раімов це заперечує.

  • У Верховній Раді зареєстрували суперечливий законопроект №6239 про заборону абортів в Україні

Автором документу є нардеп від БПП Дмитро Голубов. У новому документі висувається пропозиція повністю заборонити жінці вирішувати, робити їй аборт чи ні. Законопроект широко критикували. Парамент його так і не розглядав.

  • У Збройних силах України й далі бракує гендерного балансу

В Україні в 2017 році не з’явилося жодної жінки зі званням генерала. При цьому щороку в Україні збільшується кількість жінок-військовослужбовиць і на початку 2017 року їх уже більше 20 тисяч – таку цифру називає прес-центр штабу АТО.

  • Українські користувачки Facebook висловлюють невдоволення тим, що День захисника та захисниць України, який відзначається 14 жовтня, позиціонується як чоловіче свято. 

Участь жінок-військових у збройному конфлікті часто ігнорують.

  • Мер Чернігова Владислав Атрошенко запропонував ввести в Україні демографічні політику та пропаганду 

Українці, за думкою пана Атрошенка, повинні мати мінімум трьох дітей, а інакше вважатимуться «хворим, або не українцями».

  • Вперше в історії конкурс «Євробачення» вели троє чоловіків

“Україна продемонструвала Європі, що патріархатна культура є досі видимою в українському шоу бізнесі. А жінок і досі сприймають тільки як окрасу сцени, бо виходить, що не знайшлося професійних фахівчинь, які змогли б провести міжнародний захід”, — так гендерна експертка Тамара Марценюк прокоментувала новину.

Що б ви назвали серед важливих подій року? Просимо долучатися у до дискусії на сайті povaha.org.ua та на нашій сторінці у Фейсбук.

Ліза Кузьменко

Схожі записи

Поліція відкрила кримінальну справу через т.зв. «стосунки» 8-річної моделі та 13-річного блогера

Екскандидатка в депутати на місцевих виборах подала до суду через сексизм

Сміхом проти сексизму: про що жартують професійні німецькі гумористки

1 comment

Олег 3 Січня 2018 at 11:59 am

Коли подаєте інформацію, робіть це, будь ласка, коректно. В антидискримінаційній експертизі підручників МОН, а точніше його структурна одиниця Інститут модернізації змісту освіти, це тільки один партнер. Інших два – громадські організації “Едкемп Україна” і “КРОНА”. Тут згадаю і про підтримку від представництва в Україні Фонду імені Гайнріха Бьолля.

Коментарі закриті.