Повага
Колонки

10 заповідей із основ сім’ї для моєї доньки

Скоро початок нового навчального року. Зворушливий для мене, як і для багатьох інших батьків: моя старша дитина йде в перший клас. Вона майже школярка, і мені тепер ще більше не байдуже, чого вчать дітей у школах. А ще я дуже збентежена тим, що там може з’явитися курс «Основи сім’ї» Адріана Буковинського. Нічого не хочу казати про автора чи цей навчальний курс. Але якби курс із такою назвою вивчала моя донька, я б хотіла, аби її навчили такому:

  1. Ти можеш бути сама собі сім’єю. Ти можеш не виходити заміж або виходити заміж кілька разів, ти можеш народжувати дітей у шлюбі або поза ним, ти можеш не народжувати дітей узагалі. Ти можеш це робити після того, як станеш повнолітньою. Ти не порушуєш закону чи норм моралі у країні, в якій я тебе народила, який би з варіантів ти не обрала.
  2. Ні, твоє призначення – не знайти собі другу половинку. Я народила тебе цілісною особистістю. Ти нікого не губила, щоб його шукати. І без чоловіка ти зможеш забезпечувати себе (і своїх дітей) матеріально, вести побут, спати, подорожувати, радіти життю. Не шукай для цього нікого – знайди себе.
  3. Ти можеш зустріти чоловіка, з яким захочеш провести все своє життя або ж його частину, захочеш весілля, дітей, спільного проживання – і це добре. Але ти можеш і не зустріти його. Це теж нормально. Не варто бачити свого супутника в кожному зустрічному. Ти нормальна.
  4. Немає біологічного годинника. Для кожного свій час і своє життя. Покладися на долю і не рви серце через те, що подруги мають чоловіка й дітей, а ти ні, або навпаки, що вони самотні, а ти з великою родиною. У кожного й у кожної своя доля.
  5. Так, імовірно люди бажатимуть тобі «шоб ти завжди була в парі», «знайшла своє справжнє кохання» і «справжнього жіночого щастя». Але тільки ти сама визначаєш, що таке щастя: слухай себе, а не когось.
  6. Секс є. У наш час не тільки для розмноження. Але від нього бувають діти й венеричні захворювання. Якщо ти не готова хворіти чи вагітніти – існують надійні методи контрацепції. Якщо щось пішло не так, ти завжди можеш звернутися до дорослої людини (в ідеалі – до мене), якій довіряєш. Аборт – це гріх, але закони нашої країни дозволяють це робити, якщо ти так вирішила. Твоє тіло – твоє діло. Хвороби треба лікувати. Що раніше – то краще. Але знову ж таки: цього можна уникнути. І ти маєш знати як.
  7. Ніхто не має права володіти твоїм тілом, крім тебе. До тебе можуть торкатися тільки за твоєї згоди. Якщо тебе торкаються без твоєї згоди – це порушення закону, твоїх особистих кордонів, домагання і зґвалтування. Не мовчи про це. Опирайся. Так само не існує ніякого подружнього обов’язку. Ще раз: твоє тіло – твоє діло.
  8. Ти сама обираєш прийнятну для тебе модель сім’ї. Тільки ти й ніхто замість тебе. Іди звідти, де ти нещаслива. Бажано швидко. Ти повноцінна – навіть якщо живеш у неповній сім’ї. Ти повноцінна – навіть якщо ти створиш неповну сім’ю. Це не обговорюється.
  9. У сім’ї є різні види насильства – економічне, психологічне, емоційне, фізичне та багато інших. Якщо ти помічаєш ознаки його в своїй сім’ї – роби все, аби уникнути аб’юзу. Так, ти маєш знати, хто такий аб’юзер і як його уникнути. Навіть якщо це твоя кохана людина. Навіть якщо це я.
  10. Усі люди різні. Можуть любити різні речі. Різних людей. Люби так, щоб не порушувати законів країни, у якій живеш. І будь щасливою. Це найголовніше – будь щасливою в тій формі любові, яку ти обереш.

Юлія Фомічова

Схожі записи

Гра в захисників: чому не варто мовчати про насильство

Ольга Вірста

У пастці соцмереж

Христина Семерин

Та, що біжить від вовків