Повага
  • Головна
  • Статтi
  • «Історичний мінімум»: яким був 2023 рік для жінок на головних ролях у кіно
Статтi

«Історичний мінімум»: яким був 2023 рік для жінок на головних ролях у кіно

Жінки у кіно

У найкасовіших фільмах 2023 року було стільки ж дівчат чи жінок у головних ролях, як і в 2010 році. Це «історичний мінімум» для жінок у кіно. Про це пише видання Variety, посилаючись на останній звіт Ініціативи з інклюзії Анненберзького університету (Annenberg Inclusion Initiative).

Дослідження охоплює 1700 найкасовіших фільмів, випущених із 2007 по 2023 рік. Звіт вивчає стать, расу, етнічну належність і вік виконавців головних та другорядних ролей у кожному з них.


Читайте також: Чоловічі псевдоніми та боротьба зі стереотипами: як жінки змінили наукову фантастику


Зі 100 найкращих фільмів 2023 року лише 30 показали жінок і дівчат у головних і другорядних ролях, порівняно із 44 — у 2022 році.

«Це катастрофічний крок назад для дівчат і жінок у кіно, — йдеться у дослідженні. — За останні 14 років ми спостерігали прогрес в індустрії, тож бачити такий результат цьогоріч вражає і прямо контрастує з усіма розмовами про 2023 рік як «рік жінки»».

Ці цифри — показник не тільки того, як часто жінки грають головні ролі. А й загалом — які кар’єрні можливості пропонує жінкам кіноіндустрія.

Найбільше фільмів за участю жінок знімає студія Disney

Дослідники зауважують, що цьогоріч цих можливостей стало в рази менше: «Ми не можемо пояснити падіння кількості жінок на головних / другорядних ролях у 2023 році, окрім як сказати, що це провал індустрії».

Автори наголошують, що успіх «Барбі» не є достатньою підставою для оптимізму: «Один фільм не є показником прогресу. Цьогорічні результати вказують на те, що індустрія стала апатичною щодо зусиль, спрямованих на забезпечення різноманітності та інклюзивності».


Читайте також: Барбі у світі реальних жінок: феміністична постмодерністська сатира


Якщо розбити результати за дистриб’юторами, то найбільше фільмів, у яких була принаймні одна жінка, випустила студія Disney — 46,1% від загальної кількості стрічок за рік. За нею йдуть:

  • Paramount (44,4%);
  • Warner Bros. (38,5%);
  • Sony (30,8%);
  • Universal Pictures (21,1%);
  • Lionsgate (20%).

Читайте також: Топ-5 серіалів за 2023 рік: феміністична драма, детектив і жахи


У звіті зазначають, що старі студії відстали від таких стримінгових сервісів, як Netflix, де понад половина повнометражних фільмів, починаючи з 2019 року, знята за участю жінок у головній або другорядній ролях.

Схожі записи

Ціль жінки — відносини з сильним чоловіком — огляд сексистської реклами

Страх бути викраденою живе в кожній дівчині в Киргизстані, – співачка-феміністка Зере Асилбек

Вперше українські медійниці об’єднались у боротьбі із сексизмом політиків