Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Яна Машкова: Медіа вдаються до стереотипів і не завжди вживають фемінітиви
Статтi

Яна Машкова: Медіа вдаються до стереотипів і не завжди вживають фемінітиви

Сексизм є одним із головних убивць якісної журналістики. Про це розповіла медіаекспертка Інституту масової інформації Яна Машкова під час тренінгу «Чутлива журналістика для всіх. Як уникнути стереотипів?», пише ІМІ.

Машкова наголосила, що на сьогодні видимість жінок у медіа доволі низька: 2024 року експертками в журналістських матеріалах були лише 17% жінок, а героїнями — 22,5%. Здебільшого, за словами медіакспертки, як героїні жінки представлені в рубриках про шоубізнес.

Представлення жінок у медіа

Читайте також: Майже половина українських онлайн-медіа вдається до сексизму, лукізму та ейджизму — ІМІ


Окрім того, часто медіа, пишучи про жінок, вдаються до стереотипів і не завжди вживають фемінітиви. За словами Яни Машкової, жінки та чоловіки зображуються в медіа в стереотипних ролях, що відбивають традиційні уявлення про гендер. 

Наприклад, жінки можуть зображуватися як домогосподарки, «берегині», лише як мами чи дружини, тоді як чоловіки — сильні й незалежні лідери.

Жінки у медіа

«Сексизм — один із головних убивць якісної журналістики», — наголосила медіаекспертка ІМІ.


Читайте також: Ольга Герасим’юк про сексизм у медіа та протидію стереотипам і дезінформації


Ще одна з чутливих тем у медіа — діти. Журналісти, зазначила Яна Машкова, завжди мають пам’ятати про те, що права дитини перебувають на першому місці. Зокрема, Закон України «Про медіа» регламентує роботу журналістів із дітьми. Наприклад, медійники мають отримати письмову згоду від батьків на використання фото та відео з їхніми дітьми.

Як правильно писати про людей різних вікових груп

Як зазначила під час тренінгу Яна Машкова, журналістам слід правильно називати й людей похилого віку. Зокрема, «пенсіонер» є некоректним для людини старшого віку, навіть якщо вона отримує пенсію, адже людина може й досі працювати.

лексеми для позначення різних вікових груп

Медіаекспертка поділилася порадами, як коректно називати людей із різними видами інвалідності. Якщо журналіст не знає, як правильно назвати людину з інвалідністю, то Яна Машкова радить звернутися до профільних громадських організацій.


Читайте також: Виклик для медіа: як створювати чутливий контент під час війни?


як толерантно писати про людей

Схожі записи

Життя посеред життя: Ольга Карі про нову книгу, жінок і війну

Євгенія Цебрій

Які вони, гендерні профілі 24 областей України?

Авторка картини «Білоруська Венера»: Люди просто бояться говорити