Комікс про принцес знову не дає спокою можновладцям. У Чернігові депутат міської ради від партії «Наш край» Олександр Луценко вимагає вилучити з місцевих бібліотек комікс-казку «Принцеса + принцеса. Довго і щасливо» Кейті О’Нілл.
Про це пише «Суспільне».
«Як на мене, це дещо викривлює традиційне ставлення принц-принцеса, чоловік-жінка, хлопчик-дівчинка», — пояснює своє незадоволення книжкою депутат.
Олександру Луценку не сподобалося, як комікс про принцес подає чоловічого персонажа.
«Там є хлопець, якого показали, як людину, яка нічого не може. Треба знати межу і баланс. Ми не повинні принижувати наші класичні цінності. Зверніть увагу, популяція в Україні значно зменшилася. Ми повинні стати на стороні інституту сім’ї, захищати його та розвивати», — каже він.
На погоджувальній раді вирішили внести питання про обмеження доступу до книжки на сесію. Також Чернігівська міська рада хоче звернутися до Кабміну, вимагаючи, щоб комікс про принцес терміново вилучили з бібліотек. Хоча Суспільне не знайшло комікс ані у бібліотечній мережі, ані в школах Чернігова.
Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко також переживає через «популяризацію одностатевих стосунків:
«Я пропоную вилучити це просто-напросто, а далі розбиратися на рівні держави, як ухвалюються рішення, які допускають популяризацію одностатевих стосунків», — сказав мер.
Комікс про принцес і скандали
16 квітня Одеська міська рада проголосувала за звернення до Кабміну, вимагаючи вилучити з усіх книгозбірень комікс «Принцеса+принцеса: довго і щасливо». Рішення про вилучення книжки поки що нема.
Тоді теж однією з причин назвали те, що «принц у коміксах слабкий і не може захистити принцес».
Нагадаємо, раніше Український інститут книги закупив комікс про ЛГБТ-стосунки «Принцеса+принцеса: довго і щасливо» для бібліотек країни. Зробили це за рішенням Ради незалежних експертів ще у 2019 році. Загалом придбали 1240 примірників.
Однак релігійні та праворадикальні організації почали звинувачувати видавців та посадовців у «пропаганді гомосексуалізму» та діях, спрямованих проти інституту сім’ї. Експерти натомість вважають, що книжка допоможе виховувати спокійних, гармонійних та впевнених людей, а декого навіть врятує.
У видавництві «Рідна мова» тоді пояснювали, що «комікс дуже обережно торкається тем романтичних стосунків і терпимості різних моделей гендерної поведінки».
«Ніяких відвертих сцен там немає і бути не може. Це комікс про важливість власного вибору, про усвідомлення того, що люди різні, й про терпимість до цього. Але щоб зрозуміти суть або зробити будь-які висновки, треба прочитати комікс», – казали у видавництві.
Завідувачка бібліотеки школи № 1 у Чернігові Ксенія Юхименко розповідає, що хоч коміксу про принцес у бібліотеці немає, та школярі цікавляться іншою книжкою про одностатеві стосунки.
«У нас є книжечка Покальчука «Блакитне сонце», яка розповідає про стосунки чоловіка і молодого хлопця. Теж цікаво написано. От навіть роздруківку зробили. Книги самої немає, але був запит, тому зробили роздруківку, так і читають. Не стільки кохання, скільки стосунки двох чоловіків, в яких відчуття такі, ну, тут більше ніж дружба», — каже вона.
Вплив книги на сексуальність
У Чернігові міськрада посилається також на рішення Асоціації сексологів і сексотерапевтів України. Анжела Садовська, одна з членкинь цієї організації, вважає, що такі книжки впливають на «порушення сексуальних стосунків у дорослому житті».
У свою чергу, Повага отримала коментар із середовища сексологинь та сексологів. Джерело вирішило залишитися анонімним. Ішлося про те, що згадана Асоціація «на правих позиціях намагається пробитися в політику». Тобто насправді мова не про сексологію, а про політичну заангажованість.
Натомість сексологиня, психотерапевтка та членкиня Секції сексології та терапії сексуальних розладів Даша Непочатова переконана, що те, що відбувається зараз із коміксом про принцес — це ще один приклад прояву гомофобії в нашому суспільстві.
«Сексуальність кожної людини починає поставати з перших днів життя, коли новонароджену дитину мати прикладає до грудей, годує немовля, пестить. Психічний апарат людини, до якого належить і сексуальна сфера, формується завдяки контакту дитини з дорослими, які нею опікуються. Перш за все, це мати й батько. Згідно з психоаналітичними теоріями кожен малюк від народження є бісексуальним, бо відчуває любов як до матері, так і до батька.
Згодом відбуваються складні психодинамічні процеси саме через контакт із найближчим оточенням дитини (мати, батько, брати чи сестри, бабусі, дідусі тощо), які впливають на формування сексуальної орієнтації».
За словами психотерапевтки, жодна книжка не має такої сили, щоб вплинути на зміну сексуальної орієнтації дитини.
«Людська сексуальність — це складний процес, який потрібно розглядати в розрізі біології, психології та соціуму. В кожному окремому випадку складаються різні пазли. Майже кожна доросла людина має дитячі спогади першого сексуального збудження, сексуальної фантазії, а також, скоріш за все, того, як на це реагували дорослі.
Якщо дорослі спокійно реагують на прояви сексуальності своїх дітей, можуть дати відповідь на питання, які ставить дитина стосовно сексуальності, зачаття та народження дітей, то дитина буде гармонійно сприймати різноманітність людської сексуальності в цьому світі. І навпаки: якщо батьки самі відчувають сором, вину щодо сексуальності, не готові доторкнутися до проявів інших людей, то й дитина відчує це. І обов’язково якимось чином це ставлення дорослих вплине на її сексуальне життя в майбутньому», — пояснює Даша Непочатова.