У Києві 28 червня пройшла феміністична акція, покликана привернути увагу до питання згоди на секс. На 25-ту річницю Конституції України активістки повісили на Мосту закоханих у Києві 25 рожевих сердець із гаслами, які закликають отримувати справжню згоду на секс, а не робити це під тиском, погрозами чи за гроші.
Любов – не товар для продажу
Учасниці звернули увагу, що Основний закон України визнає недоторканність і безпеку, честь і гідність людини найвищою соціальною цінністю в Україні. Разом з тим, міфи про «подружній обов’язок» і «право на секс» залишаються досить поширеними, незважаючи на положення законів, конвенцій чи роз’яснення експертної спільноти.
«Коли дорослі вчать рахувати найменших дітей, то кажуть, що 2+2=4. Чому ж тоді, коли мова йде про положення Конституції та інших норм, особливо в темі прав жінок, багато дорослих не можуть навіть додати 1+1 і зрозуміти, що секс без добровільної згоди = зґвалтуванню», – зазначають організаторки флешмобу.
Важливим елементом акції стало чітке визначення проституції як порушення прав людини, оскільки саме так її визначено в обов’язкових для виконання Україною Конвенціях ООН та у Резолюціях Європарламенту, Ради Європи, які вимагають встановити покарання для покупців проституції.
«Любов – не товар для продажу, а ті, хто втягують жінок і дівчат у проституцію та користуються проституцією – заслуговують на покарання», – говорить ідейна вдохновителька акції,юристка Наталя Семчук.
Отримай справжню згоду
«Якщо політик платить виборцям, щоб за нього проголосували, то всі розуміють, що це незаконно, що це підміна справжньої згоди. Час зрозуміти, що коли хтось тисне на людину або платить їй, щоб вона дала «згоду» на сексуальні стосунки, – це те саме порушення закону, але з гіршими наслідками», – заявила одна з організаторок акції Олена Зайцева.
Флешмоб провела освітня феміністична група «Резистанта», яка існує в Україні з 2017 року і систематично привертає увагу суспільства та представників влади до питань прав жінок.
Нагадаємо, що з 2018 року законодавство України перестало визначати згвалтування через застосування фізичної сили, погроз чи безпорадного стану і зробило наявність добровільної згоди визначальною. Такий підхід повністю відповідає міжнародним нормам, які також визначають проституцію несумісною з гідністю і цінністю людської особи, яка загрожує добробуту людини, сім’ї і суспільства, оскільки добровільна згода на сексуальні стосунки не може бути отримана під тиском або куплена.