Повага
 • Головна
 • Статтi
 • Як реагують на сексуальне насильство в Україні — опитування
Статтi

Як реагують на сексуальне насильство в Україні — опитування

Найчастіше жінки стикаються із випадками сексуального насильства на вулиці, в громадських місцях (71%), у громадському транспорті (35%), у житлі, де постійно або тимчасово проживали (24%), у навчальному закладі (19%) та на роботі (13%).

59,4% респондентів/-ок особисто зазнавали сексуального насильства (зґвалтування, сексуальні домагання тощо). А 39,5% опитаних відповіли, що їхні рідні, друзі чи знайомі стикалися із сексуальним насильством.

Такі дані показало опитування щодо ефективності реагування на випадки сексуального насильства в Україні. Дослідження проводила асоціація жінок-юристок України «ЮрФем» упродовж травня — початку червня 2023 року.

Загалом участь в опитуванні взяли 747 осіб, із них 94,5% — жінки, 5,1% — чоловіки, 0,4% осіб не бажали вказувати свою стать.

40,7% опитаних, які пережили сексуальне насильство, нікому не розповідали про це

Опитування також показало, що люди, які переживають досвід насильства, не завжди звертаються за допомогою. Зокрема, 40,7% опитаних, які пережили сексуальне насильство, нікому не розповідали про це.

Читайте також: Зґвалтування і кругова порука суспільства

Респондентки та респонденти назвали низку причин, чому не зверталися за допомогою чи не повідомляли про злочин. Зокрема:

 • думають, що їхнє звернення проігнорують правоохоронні органи (78,4%);
 • бояться осуду суспільства (72,6%);
 • хвилюються через порушення конфіденційності (68%);
 • думають, що злочин неможливо довести (64,5%);
 • постраждалі не знають, як діяти (58,4%);
 • страх перед кривдником (52,2%);
 • вважають себе винними в тому, що сталося (51,3%).

Також опитані переважно негативно оцінили реагування на сексуальне насильство. 67% опитаних сказали, що сексуальне насильство вважається чимось незначним, 63% людей відповіли, що постраждалих звинувачують самих у тому, що сталося. Також 37% респонденток/-ів припустили, що постраждала особа не отримає жодного захисту.

Упередження від правоохоронців та довгий розгляд справ

У межах дослідження також оцінювали роботу правоохоронних органів та загалом специфіку розгляду судових справ, пов’язаних із сексуальним насиллям.

50% опитаних, які мали досвід взаємин із правоохоронним органами, зазначили, що:

 • взаємодія правоохоронних органів із постраждалою особою травмує її;
 • правоохоронці упереджено ставляться до постраждалих;
 • переконують постраждалих не звертатися через відсутність доказів;

Також респондентки/-ти зазначили, що розгляд судових справ, що стосуються сексуального насилля, дуже довгий, а сам процес є травмуючою подією. Лише 1,5% опитаних відзначили, що судовий процес орієнтований на постраждалих.

Читайте також: Зґвалтування у Кагарлику: поліцейські отримали 11 років ув’язнення

49% опитаних також вказали, що не знають алгоритму дій у випадку сексуального насильства. А 84% не користувалися послугами адвокатів під час розгляду справ.

Повністю переглянути результати опитування від Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» можна за посиланням.

Лінія правової допомоги «ЮрФем: підтримка» надає безоплатну юридичну та психологічну допомогу потерпілим від сексуального насильства та різних видів гендерної дискримінації. Звернутись можна за номером 068-145-55-90 або 0 800 30 55 90 (безкоштовний номер), написавши у Viber чи Telegram або ж заповнивши заявку на сайті

Схожі записи

Новорічне привітання Зеленського: 30 чоловічих персонажів і одна «домогосподарка»

Дівчата, не йдіть у політику – там так важко! Справді?

«Віднови справедливість»: про що йдеться в новому посібнику з протидії сексизму?

Олена Кущенко