Церква та парламент працюють над новою ініціативою, що може обмежити репродуктивні права жінки. Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій та члени міжфракційного депутатського об’єднання «Цінності. Гідність. Родина» хочуть внести на розгляд парламенту законопроєкт, який дозволив би медичному персоналу відмовлятися від участі в перериванні вагітності з міркувань совісті.
Про це повідомляє Релігійно-інформаційна служба України.
Але релігійні чи етичні міркування не повинні впливати на професійну діяльність. На цьому в ефірі Громадського радіо наголошувала юристка та членкиня Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» Катерина Шуневич.
«Будь-які рекомендації, залякування чи поради не є професійними та не відповідають стандартам, які мають застосовуватись при здійсненні переривання вагітності. Єдине, що повинен зробити медичний працівник чи медична працівниця — це повідомити про всі можливі наслідки проведення аборту в медичному плані. Жінка може оскаржити цю дію, оскільки це неналежне виконання професійних обов’язків і порушення її прав», — каже вона.
Доступ до абортів — один з важливих елементів забезпечення права на захист репродуктивного здоров’я жінки, зазначає Всесвітня організація охорони здоров’я.
Центр прав людини ZMINA також додає, що жінки ризикують своїм здоров’ям, коли починають шукати інші шляхи для переривання вагітності.
«В умовах відсутності доступу до легальної можливості зробити аборт жінки змушені шукати інших шляхів для реалізації права на аборт. У результаті чого аборти проводяться особами, які не мають на це права, не мають медичної освіти та необхідних навичок, що призводить до смерті жінок, інфекцій та неможливості мати дітей у майбутньому», – пояснює членкиня «ЮрФем» Тетяна Нарок.
Згідно з даними ВООЗ у 2015-2019 роках у світі щорічно відбувалися 73,3 мільйона небезпечних, нелегальних абортів. 4.7% – 13.2% смертей матерів — через небезпечні аборти. З ускладненнями після нелегальних абортів до лікарень щороку потрапляли близько 7 мільйонів жінок.
Нагадаємо, у Техасі з 2 вересня 2021 року набув чинності закон про заборону абортів після шостого тижня вагітності. Техаський закон передбачає, що аборти не можна робити, якщо у плоду є серцебиття. Воно з’являється приблизно на шостому тижні вагітності. Перевіряти серцебиття плоду мають лікарі, які роблять аборти.
А наприкінці червня 2021 року Європарламент схвалив резолюцію, котра рекомендує забезпечити право на легальний та безпечний аборт у 27 країнах ЄС. Прихильники документа вважають, що зміцнення права на сексуальне і репродуктивне здоров’я забезпечує рівністю та підсилює демократичні права людини.
Правозахисниці та правозахисники заявляють, що в останні роки на права жінок в Європі чинився тиск. Особливо в Польщі, консервативний уряд якої фактично запровадив заборону на аборти.
Право на аборт
Право на аборт належить до одного з репродуктивних прав жінки та закріплене на законодавчому рівні. Воно захищається численними міжнародними договорами про права людини та іншими нормативно-правовими актами на національному рівні у всьому світі.
Переважна більшість абортів відбувається через небажану вагітність, яка, як правило, є результатом неефективного використання або невикористання контрацептивів. Деякі непередбачувані вагітності є наслідком зґвалтування та інцесту. Інші вагітності стають небажаними після зміни життєвих обставин або через те, що переривання вагітності може мати негативні наслідки для здоров’я та самопочуття жінки.