Повага
Статтi

«Вагітна у 16»: що не так із шоу від СТБ?

На українське телебачення поступово повертаються «довоєнні» програми. Приміром, нещодавно закінчився 12 сезон шоу «Холостяк», а за декілька тижнів на екранах телевізорів з’явиться «Вагітна у 16». Анонс цієї програми викликав гучне обговорення та непорозуміння серед глядачів та журналістів. Видання Зміна зібрало коментарі експертів та пояснило, чому шоу «Вагітна у 16» неприпустиме нині для показу.

Рекламу нового сезону проєкту «Вагітна у 16» СТБ оприлюднили в інстаграмі. 

«Підліткова вагітність — це завжди стрес. Це великі емоційні переживання і ризик для здоров’я дівчини. Це пошуки правильного рішення. І часто, на жаль, це наслідок недопустимих дій, вчинених дорослими. Та що б не стало причиною — ми не можемо стояти осторонь. Ми пройдемо цей шлях разом з дівчатами, їхніми партнерами, батьками та нашими експертами заради світлого майбутнього кожної української дитини», — йдеться у повідомленні.

Для участі в проєкті зазвичай обирають дівчат 13–17 років зі складними життєвими обставинами

Типовий випуск шоу «Вагітна у 16» починається зі знайомства з героїнею та її історією. Відповідно, для участі в проєкті зазвичай обирають дівчат 13–17 років зі складними життєвими обставинами, зокрема з неблагонадійних та неповних родин. 

Читайте також: Відповідальний бізнес: як українські компанії протидіють насильству

Далі зображується історія стосунків з партнером та те, як дівчина, її хлопець та їхні батьки дізналися та відреагували на вагітність. Кульмінацією випусків є пологи. Наприкінці показується те, як складається життя нової родини надалі. 

«Я не можу собі пояснити, чому СТБ взагалі наважився це пускати в ефір. На фоні того, що у нас війна, що росіяни на окупованих територіях ґвалтують жінок, чоловіків, дітей, підлітків, що вже є задокументовано багато історій про зґвалтованих дівчат російськими військовими, які завагітніли, що вже є історії дівчат, яких ґвалтували по декілька росіян. Зруйноване життя, психіка. Для них «Вагітна у 16» не так вже й весело, як для СТБ», — зазначила журналістка Марина Шашкова, що працювала у таких виданнях як Kyiv Post, «Фокус» та НВ.

Хайп заради переглядів?

Пост Шашкової перепостили у фейсбук-групу «Жінки в медіа», де інші журналістки також підтримали недоречність цього шоу, особливо у воєнний період. Так, медійниці запропонували СТБ зробити сюжет про доступ дівчат та жінок, що живуть в окупації, до екстреної контрацепції. 

«Чекаю, коли до повного набору повернуть «Кохана, ми вбиваємо дітей». І зразу поясню. Ці шоу — паразитування на продажі чужих проблем у спеціально огидненій для подібних проєктів формі. Хочеться відволікти від війни? Варто подумати в бік освітніх шоу чи проєктів, які пропрацьовують соціалку не поверховим паразитарним методом», — зазначила ведуча програми «Рагулі» Тетяна Микитенко.

Читайте також: «Це мої дівчатка»: сексизм у ТікТок-відео паспортного сервісу

Поділяють цю позицію і глядачі СТБ, що висловлюються у коментарях: «Ви б ще дівчат з Бучі і Бородянки зняли, а ще краще документалку з камер спостереження — яким чином, і від кого вони завагітніли. Нема ніякої людяності, емпатії і тактовності! Тільки хайп заради переглядів», «Замість того, щоб разом зі своїми «психологами» провести просвітницьку програму серед підлітків, щоб такого не сталося, СТБ купу коштів вгепують в цей тупий проєкт», «Навіть якщо ви зняли це до війни — проєкт і тоді був крінжовим, а не культовим. Можливо, пора переходити на щось більш тверезе?».

Попри значну критику, прем’єра першого випуску нового сезону «Вагітна у 16» все ж відбудеться 5 лютого о 20:00. 

Нагадаємо, що станом на 13 грудня 2022 року, українські прокурори зафіксували 154 факти сексуального насильства з боку російських військовослужбовців.

В ООН вважають, що сексуальне насильство, до якого вдаються російські військовослужбовці в Україні, є частиною «воєнної стратегії» РФ. Згідно з зібраними свідченнями, вік жертв сексуального насильства становить від 4 до 82 років. Жертвами є здебільшого жінки та дівчата, але загарбники також ґвалтують чоловіків і хлопчиків.

Схожі записи

Травесті-практики карантинного флешмобу мистецтва

Світлана Краковська потрапила у рейтинг топ-10 науковиць світу

Підтримати і не зашкодити: пам’ятка для медіа, як працювати з потерпілими від насильства