Повага
  • Головна
  • Колонки
  • Старіння не в моді: як б’юті блогер розповсюджував шкідливі наративи
Колонки

Старіння не в моді: як б’юті блогер розповсюджував шкідливі наративи

Ще кілька днів тому я нічого не знала про зіркового б’юті блогера Єгора Андрюшина.

Іноді натрапляла на його відео в ТікТоці, бачила, що він фарбує зірок, дає рекомендації щодо макіяжу.

Я не часто залишаю коментарі в соцмережах і роблю це, користуючись правилом «балансу». Тобто якщо вважаю, що у відео висловлена думка, якій важливо або надати підтримку, або висловити протилежну позицію «для балансу сил». Особливо, якщо контент стосується важливих для жінок тем і на нього спрацьовує «маячок фемоптики».

Відео Єгора в ТікТоці містило тези щодо гострої для більшості жінок теми — старіння та гонитви за молодістю. Маячок спрацював.

Хто б міг подумати, що один коментар зможе викликати таку бурхливу реакцію й неприйняття.

На жаль, у мене немає скріну коментаря (хто ж знав, що він знадобиться), та я добре його запам’ятала.

Під відео блогера з фразою «нам треба максимальний ліфтинг ефект, моя хороша, тобі вже не 15» я залишила коментар, що «не виглядати на 15 це — нормально, зморшки — це ок» і звернулася до жінок фразою «любі жінки, будь ласка, не комплексуйте через вік».

Єгор Андрюшин

Єгор запитав мене, чи «чула я щось про почуття гумору».


Читайте також: Гарні такі, які є. І відчепіться від себе


Кожна феміністка неодноразово чула цю фразу, бо це найтиповіша форма захисту та газлайтингу «ти просто не зрозуміла жарту». Таких прикладів було вже багато. Можна згадати ситуацію з баром у Харкові, власникам якого здавалося смішним давати коктейлям назви, що принижували гідність жінок та могли ретравматизувати жертв зґвалтувань. 

Я спокійно відповіла, що «звісно, чула, але ви ж самі розумієте як бʼюті індустрія нагнітає за вік і змушує жінок комплексувати, що вони не виглядають молодше свого віку, саме тому я вважаю важливим підкреслити цей момент». 

На цьому мені прилетів бан. Я вже не могла заходити на сторінку блогера чи знайти його в пошуку.

Чесно кажучи, я здивувалася. Мені було незрозуміло, що саме так зачепило блогера, що він забанив мене за цей нейтральний коментар, у якому я ані переходила на особистості, ані намагалася образити автора.

Та ця ситуація надихнула мене записати відео вже на своїй сторінці в Instagram. Я хотіла розповісти про шкідливість поширення наративів, «що жінкам треба виглядати молодше свого віку» і згадати про чудову книжку «Міф про красу». 

Міфи про красу

Читайте також: Чоловіча і жіноча краса – що говорить наука?


Коли відео набрало понад 10 тисяч переглядів, Instagram його раптом видалив за порушення авторських прав.

Мені було важливо донести думку про вік та красу на свою аудиторію, тому я перемонтувала і знов виклала відео. Мені знов прилетів страйк — і відео було видалено за скаргу. Очевидно, хтось скаржився на мій контент.

І що ви думаєте? Я не змогла знайти сторінку блогера, бо він превентивно заблокував мене.

Я не знаю, що саме так налякало Андрюшина в моєму відео і з чим він настільки не згоден. Але ситуація не видається здоровою й демонструє, що великий блогер, який працює на жіночу аудиторію, має на неї вплив та заробляє на ній — поширює шкідливі думки для жінок, а всіх, хто намагається хоч щось протиставити — просто затикає.

Мені почали писати підписниці та скидати свої історії, пов’язані з блогером. Виявилося, що це вже не перший випадок і деякі ситуації навіть переходили в погрози та накрутки ботів на відео.

Мені б не було важливим блокування, і я б відпустила цю ситуацію (бо кожен блогер сам вирішує, кого і за що блокувати). Якби це не був блогер із великою жіночою аудиторією на 400 тисяч, який своїми висловлюваннями поширює шкідливі для жінок наративи.

Тож мені важливо наголосити:

Любі жінки! Старіння і зміна зовнішності з віком — це нормально. Не виглядати молодшою за свій вік — теж. 

Будь ласка, не комплексуйте через вік та зморшки.

І не дослухайтеся до блогерів, які своїми діями намагаються викликати у вас комплекси чи зневагу до своєї зовнішності.

Сата Райот

Схожі записи

Навіщо росіяни поголили голови військовополоненим жінкам?

Олена Харитонова

Коли соромно відкривати стрічки

«Легко бути такою розумною, напевне, є мужик з грішми»