Повага
Книжкова полиця Статтi

Слова мають значення: 6 книжок для гендерної самоосвіти

Важливо не тільки зрозуміти й прийняти засади гендерної рівності, важливо й уважно добирати слова! Якими б прогресивними ми не були, але невдало застосовані терміни чи необдумані вислови на чутливі теми можуть викликати справедливу й досить болючу критику, а то й коштувати репутації. Разом із національною книжковою платформою Yakaboo ми зібрали книжки, які допоможуть думати й говорити про гендер свідомо.

Гендерне тяжіння: виклики та рішення

Гендерне тяжіння: виклики та рішення

Катерина Левченко

Рівність починається в голові кожного і кожної з нас, але правильно й те, що системні зміни можливі лише за наявності політичної волі. У книжці Катерини Левченко, вже легендарної юристки, керівниці Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда — Україна» та урядової уповноваженої з питань гендерної політики читаємо про те, як із часів проголошення незалежності проходило формування та реалізація гендерної політики в Україні. Авторка доступно пояснює, на яких засадах наша держава розробляє гендерну політику і чому ми досі не досягли гендерної рівності. 

Гендерна рівність та недискримінація на практиці

Гендерна рівність та недискримінація на практиці

Тамара Марценюк

Теорія без практики — мертва. Дослідниця та освітня активістка Тамара Марценюк розповідає, як відрізняти упередження від фактів, а дискримінаційні висловлювання чи вчинки від «просто жартів». Зрештою, міжнародні зобов’язання України у сфері гендерної політики та дотримання національного законодавства у цій царині — це зобов’язання кожного громадянина. Особлива відповідальність у цьому — на керівниках організацій та підприємств. Для них у книжці є рекомендації та приклади документів для впровадження гендерної й недискримінаційної політики в бізнесі. 

Читайте також: Чому українські книжкові блогери й блогерки пишуть про фемінізм і яку літературу радять

Довідник безбар’єрності

Довідник безбар’єрності 

упорядниця — Тетяна Касьян

Гендерні стереотипи та дискримінація — це також бар’єри, які створюють дискомфорт та несправедливість у нашому суспільстві. Ініціаторкою проєкту Довідника безбар’єрності стала Перша леді України Олена Зеленська, реалізувала проєкт ГО «Безбар’єрність», а упорядкувала довідник журналістка, консультантка з питань різноманіття та гендерної рівності Тетяна Касьян. Перед вами — гід із коректного спілкування, у якому зафіксовані нові норми безбар’єрної мови. Гендер — один із розділів книжки, але його значення важко переоцінити. Зараз Довідник є у вільному доступі онлайн. 

Невидимі жінки

Невидимі жінки

Керолайн Кріадо Перес

Пам’ятаєте дослідження про системну відсутність чи недостатнє представництво жінок у тестових групах пацієнтів для випробування ліків, чи не врахування параметрів жіночого тіла при розробці засобів безпеки в авто? Або недавній наш український кейс про відсутність уставної жіночої білизни для українських військовослужбовиць? Завдяки гендерній чутливості дослідниць та активісток ситуації некомфортні, а подекуди — й небезпечні для жінок, змінюються на краще. Авторка книжки — відома борчиня за права людини у Великій Британії. Вона розповідає про інші випадки «невидимості” жінок» для розробників технологій, продуктів та послуг і закликає суспільство не терпіти «ігнору».

Чтайте також: Уривок із книги Керолайн Кріадо Перес «Невидимі жінки»

Захисники галактики

«Захисники галактики». Влада і криза в чоловічому світі

Тамара Марценюк

Війна, яка залучила до зброї стільки чоловіків у їхній традиційній ролі захисників, не відмінила сучасної кризи маскулінності. Адже не усі чоловіки — захисники України, і не всі захисники — чоловіки. Зараз навіть більше, ніж раніше, від чоловіків очікують певної поведінки та засуджують за те, що не відповідає очікуванням. Тамара Марценюк пропонує дослідження про те, як історично розвивалися уявлення про маскулінність. Поміркувати про те, якими чоловіки бачать себе і якими їх бачать інші, як це позначається на їхніх можливостях самореалізації в суспільстві. Бонус — список фільмів, рекомендованих до перегляду «новими очима». 

Економіка з двома іксами

Економіка з двома іксами. Грандіозний потенціал жіночої незалежності

Лінда Скотт

Економічна нерівність не на користь жінок — характерна риса сучасних суспільств. Йдеться далеко не тільки про рівну заробітну платню чи доступ до кар’єрних можливостей. Втім, прогнози економістів говорять нам про можливості безпрецедентного економічного зростання національних та світової економіки за умови ширшого доступу жінок до економічної діяльності, заснованій на принципах недискримінації. Чому цього не відбувається та як побороти тіньову економіку нерівності — читайте у книзі.

Схожі записи

«Більше ніж жінка» – вистава про стереотипи, які обмежують

Ірина Рубіс про жінок і кар’єрне зростання : «Ми часто самі не ризикуємо зробити перший крок»

Увага! Конкурс