Повага
Колонки

Сексизм неприпустимий для публічного діяча

Відомий блогер, автор «Вата шоу» і секретар Полтавської міської ради Андрій Карпов має конфлікт із головною редакторкою новинного сайту Полтави «Коло» Тетяною Цирульник. 

Почалося із того, що Цирульник опублікувала на сайті «Коло» повідомлення із соцмережі Карпова, де той писав про свою госпіталізацію до лікарні та збір коштів. Карпову не сподобався заголовок, бо журналістка зробила припущення, що гроші потрібні на операцію. 

Він перефразував заголовок по-своєму: «Карпов збирає гроші на операцію по зменшенню/збільшенню члєна», запустивши хвилю хейту, яку підхопили шанувальники «Вата шоу» (youtube-канал має 130 тисяч підписників).  А далі — заохочував коментаторів до цькування журналістки.

Тим часом, журналістка взяла паузу поки відбулася операція та минуло кілька днів. Потім Тетяна Цирульник перепросила за припущення щодо операції. Карпов наполягав, що журналістка оприлюднила недостовірну інформацію, бо гроші не на саму операцію, а на реабілітацію у післяопераційний період.

Ми захищаємо зсередини нашу демократію, тож не маємо права толерувати випадки сексизму та мізогінії

Натомість Андрій Карпов не перепросив за сексистські жарти і цькування. Можливо, ні він, ні його підписники не бачать у публічних висловлюваннях нічого поганого. І це дуже прикро. Сумно, що люди не хочуть «розбачити» у цьому конфлікті сексизм і вважають його чимось дріб’язковим та несуттєвим. Знову оте банальне «не на часі»? 

Безумовно, зараз найважливіше — дати відсіч окупантам і зберегти Україну. Але водночас ми захищаємо зсередини нашу демократію, відданість європейським цінностям. Ми просто не маємо права толерувати випадки сексизму та мізогінії, особливо якщо таку поведінку демонструють публічні особи. 

Сексистські жарти одразу задають хід дискусії: знижують рівень відповідей до брудних, сексуально-принизливих жартів

Ой, здається, я занадто пафосно вас переконую. Спробую простіше. На мою думку, жарт Андрія Карпова про «операцію по зменшенню/збільшенню члєна» — це сексистський жарт, бо його автор у такий спосіб одночасно робить дві речі. Перша — заявляє про свою маскулінність. І друге — одразу, на старті, знижує рівень майбутньої дискусії до брудних, сексуально-принизливих жартів щодо журналістки. Тож у відповідь коментатори щедро насипали образ, серед них  агресивні «журнашлюха», «сука», «цинічна потвора». Одним словом, згадка про чоловічий статевий орган очікувано запустила в коментарях асоціативний ряд гендерних стереотипів. Від традиційно патріархальних «хоче заміж», «журналісточці наш Андрійко сниться ночами», до мізогінних — «пані напевно десь загубила хромосому». 

Ось у цьому, власне, і сексизм — агресивна трансляція гендерних стереотипів, зневаги, толерування насильства над жінками. «Вийдеш з лікарні здоровий, сильний, будеш тих курв жарить до їхньої гикавки», — заспокоюють автора шанувальники. Ба більше! Шанувальниці у хейті стараються ще дужче. Така атмосфера в коментарях під постом Андрія Полтави, і коментаторів у їх фантазіях автор не зупиняє. 

Можна було б подумати, що Карпов запустив хвилю хейту несвідомо, не передбачив наслідків свого жарту. Але — ні. У коментарях він продовжує цькувати журналістку, звертаючи увагу коментаторів, що «шлях журналіста пані почала на Полтавському лікеро-горілчаному заводі, і це не жарт». Цей маневр теж дає результат, бо коментратори підхоплюють тему: «Як це вона так влипла? Хіба не знає, що жіночій алкоголізм не лікується?»

У цілому під постом — 79 поширень, 237 коментарів, більшість —негативні. 

Із чого все почалося

Як ви бачите, я не схвалюю вчинок Андрія Карпова. Але, з іншого боку, хочеться, аби читачі самостійно проаналізували ситуацію та зробили власні висновки. Для цього наводжу хронологію подій. 

26 жовтня новинний сайт Полтави «Коло» публікує замітку в рубриці «Допомога» під заголовком «Це плата за 8 років Вата Шоу: Андрій Карпов, секретар міської ради Полтави збирає собі на операцію». Журналістка Тетяна Цирульник оприлюднює фото та інформацію з Телеграм-каналу Андрія Карпова про майбутню операцію та прохання фінансової підтримки.

27 жовтня «Коло» уточнює інформацію, посилаючись на нове повідомлення в Телеграмі Андрія Карпова. Журналістка Тетяна Цирульник публікує замітку в рубриці «Здоров’я» під назвою «Андрій Карпов Полтава, який збирав гроші собі на операцію, повідомив, що лікування безкоштовне».

27 жовтня у Фейсбуці Андрій Карпов публікує пост, що починається словами «Не дадуть спокійно вмерти». Далі автор продовжує: «Оцініть рівень місцевої журналістики. Спочатку беруть мій пост з телеграм, роблять гучний заголовок «Карпов збирає гроші на операцію по зменшенню/збільшенню члєна». А потім дивуються, що операція в державній кліниці безкоштовна. Хоча в пості не було жодного слова про збір коштів саме на операцію, чи вартість операції. До слова, ці ж «журналісти» розбрехали, що в мене зарплата більше 100 тисяч грн. Для прикладу за минулий місяць я отримав на руки 16 тис. грн. заробітної плати у МР. Не нехтують нічим щоб облити брудом». 

Варто звернути увагу, що у вищевказаних публікаціях «Кола» не було згадок ні про член, ні про зарплату Андрія Карпова. 

Читайте також: Сексизм і традиції совдепу в міській раді

4 листопада Тетяна Цирульник написала у Фейсбуці відкрите звернення до лідера партії «Європейська Солідарність» Петра Порошенка, бо Андрій Карпов є депутатом від цієї партії. У пості Цирульник пише: «Визнаю, я зробила невірне припущення про кошти, які дійсно збирав Карпов під постом про свою майбутню операцію: їх він планував витратити не на саму операцію, а не своє відновлення після неї». Разом з тим вона вказує, що Карпов маніпулював із поданою нею інформацією, звинуватив у брехні, заохочував коментаторів до цькування. «Я ніколи не писала про статеві органи Андрія Карпова. Ніколи. Ні прямо, ні опосередковано, ні у чернетках, ні у кеші, ні у скрінах цього факту не зафіксовано. Ще одна брехня, яку звів на мене Карпов – про те, що він ніколи не отримував зарплату у 100 тисяч гривень. Насправді востаннє ми цікавились зарплатою чиновника у грудні 2021 року. Тоді на сайті була стаття про зарплати 6 чиновників Полтави і там дійсно були відомості про зарплату Андрія Карпова – нарахування за жовтень 2021 року сягали 101 тисяч гривень, це офіційний документ».

Друга хвиля хейту

5 листопада Андрій Карпов у Фейсбуці реагує на пост Тетяни Цирульник. Він дякує журналістці «за визнання помилки», але жодним чловом не згадує про власні маніпуляції чи сексистські коментарі. У пості Карпов просить своїх прихильників не писати Тетяні Цирульник. 

У цього допису 22 поширення, 81 коментар, теж багато негативних, але кількість утричі менша, ніж під першим постом, де Карпов пише про операцію по зменшенню/збільшенню члена та свою зарплату. 

5 листопада Тетяна Цирульник пише про другу хвилю хейту проти неї від прихильників «Вата Шоу».

Що не так із висловлюваннями секретаря Полтавської міськради?

Наостанок цієї історії хочу звернути увагу на те, що Андрій Карпов є секретарем Полтавської міської ради, це єдиний депутат, який на оплачуваній посаді. Тож, очевидно, зобов’язаний дотримуватися «Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування», де вказано: «Державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, у тому числі в поза робочий час, повинні утримуватися від поширення інформації, зокрема розміщення коментарів на веб-сайтах і у соціальних мережах, що можуть завдати шкоди репутації державних органів та органів місцевого самоврядування». Далі іде довгий перелік того, що посадовцям не можна робити там і про нецензурні слова, і про принизливі коментарі, про те, що особи місцевого самоврядування під час виконання своїх посадових обов’язків повинні проявляти стриманість у разі критики. На жаль, Андрій Карпов дуже далекий від цих правил.

Хочу без жодної іронії згадати, що дійсно вважаю Андрія Карпова патріотом і людиною, яка зробила багато для згуртування українців завдяки «Вата Шоу». Також Карпов відомий і як волонтер. Але навіть великі заслуги людини в одному не означають, що цими заслугами можна компенсувати помилки в іншому. 

Хто має ширше поле відповідальності: секретар Полтавської міської ради Андрій Карпов чи блогер «Вата Шоу» Андрій Полтава? На мою думку, сексизм неприпустимий для публічного діяча, хоч би про кого не йшлося: чи то про блогера, чи про політика. 

Європейські цінності людської гідності повинні об’єднувати нас так само, як і патріотизм. Інакше ми не Європа. 

Лариса Гориславець,

журналістка, депутатка Кременчуцької міської ради, фракція ЄС

Схожі записи

Секс і фемінізм

Марічка Собко

Наша приватність

Христина Семерин

Ти мене розчаровуєш