4 вересня відбулося перше засідання Комітету з питань прав людини. Його повна назва звучить як Комітет з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин Верховної Ради України ІХ скликання.
У назві комітету немає згадки про гендерну рівність і недискримінацію, однак Верховна Рада зберегла відповідний комітет, а також призначила його голову. Нею стала Неллі Яковлєва, народна депутатка від партії «Слуга народу». Про це повідомляє офіційний сайт українського парламенту.
Колишня очільниця гендерного напрямку в парламенті Ірина Суслова, яка не пройшла до нового скликання, привітала обрання нової голови дописом на Фейсбуці:
З відкритих джерел відомо, що Неллі Яковлєва політична аналітикиня, фахівчиня у галузі конфліктного менеджменту. Закінчила філософський факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка. На час виборів — викладачка Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
Депутатка до свого обрання не була помічена у публічній роботі в сфері гендерної рівності. Однак, у 2018 році була науковою керівницею студентки, яка написала магістерську роботу на тему «Цивільно-військова співпраця з урахуванням гендерного аспекту».
Повага звернулася по коментар до нової очільниці із проханням розказати, які перші кроки вона планує зробити, як голова підкомітету з гендерної рівності.
“Що стосується гендерної рівності, перш за все, в нас на порядку денному стоїть питання затвердження Верховною Радою у другому читанні ряду правок до законопроектів щодо відповідності європейським стандартам. Взагалі, політика підкомітету буде заключатися в тому, щоби привести у відповідність на законодавчому рівні наше гендерне законодавство до міжнародного”, – повідомила Неллі Яковлєва.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дев’ять запитань про домашнє насильство і Стамбульську конвенцію в Україні
На питання, які перспективи ратифікації Стамбульської Конвенції новим складом парламенту, народна депутатка зазначила, що створений комітет по міжнародній політиці, у рамках якого також працюватимуть над утвердженням гендерної рівності.
“Вони будуть займатися міжнародним законодавством та гендерною рівністю, зокрема те, що стосується ратифікації міжнародних документів, у тому числі і Стамбульської конвенції. Цей підкомітет, до речі, очолює Марина Бардіна. Відповідно ці два підкомітети будуть знаходиться в нас в співкоординації. Водночас, ми знаємо що в нас є проблеми щодо сприйняття Стамбульської конвенції певними соціальними групами. Тут потрібне проведення інформаційної кампанії та діалогу із цими групами. Це те, що стосується релігійних організацій та націоналістичних”, – говорить народна депутатка.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський як шоумен і як президент – це різні ролі, – гендерна радниця новообраного гаранта
На уточнююче запитання, яка позиція щодо Стамбульської конвенції у неї, як очільниці підкомітету з гендерної політики, Неллі Яковлєва відповіла: “Я “за”, але тільки після обговорення. В будь-якому випадку наш комітет розуміє вразливість усіх питань, які стоять в нас на порядку денному. І це не тільки питання гендеру, мова йде також про Крим і Донбас. Все це потребує національного діалогу та примирення”.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шість із сімнадцяти. Що говорять про гендерну рівність новообрані міністерки?
На питання, чи планує Неллі Яковлєва консультуватися під час своєї роботи із громадськими гендерними організаціями, відповіла ствердно: “Без сумніву. Ми розуміємо, що і наші громадські організації, і міжнародні обов’язково мають бути залучені до роботи комітету. Тут ми вже виробимо механізм, яким чином”.
Єлизавета Кузьменко