Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Наркотики для зґвалтування: що про них треба знати і як себе убезпечити
Статтi

Наркотики для зґвалтування: що про них треба знати і як себе убезпечити

Організатор вечірок, на яких знущалися з дівчат, Андрій Ярина вийшов з-під варти під заставу 272 500 грн. Про це повідомляє «Суспільне» з посиланням на Київську обласну прокуратуру.

Нагадаємо, що в лютому 2023 року завдяки розголосу затримали блогерів, які запрошували дівчат на орендовану квартиру, поїли алкоголем, підмішували наркотичні речовини, а потім напівпритомних роздягали, знімали на відео статеві органи, ґвалтували пальцями. І все це для того, щоб нібито показати «розпусність» дівчат. Ще раніше під заставу випустили й інших фігурантів справи.

Але в цьому тексті мова піде не про правосуддя, а про речовини, через які постраждалі не чинили опору. Подейкують, що блогери підсипали дівчатам препарат, який входить до переліку речовин, що їх називають наркотиками для зґвалтування (Rape Drugs).

Що таке наркотики для зґвалтування?

Наркотики для зґвалтування — це речовини, які використовують зловмисники, аби зробити жінку чи небінарну особу безпомічною, нездатною чинити опір, щоб зґвалтувати її або вчинити інший вид сексуального насильства.

Крістіна Шевченко
Крістіна Шевченко

«Зґвалтування під дією речовин траплялися, певно, завжди. Тільки речовини змінювалися. Раніше це міг бути просто алкоголь у великій кількості, нині ж застосовують різні речовини. За кордоном про це говорять приблизно з початку нульових. Зараз і в нас потроху поширюється інформація», — каже клінічна психологиня Крістіна Шевченко, яка має експертизу в тому, як речовини впливають на організм і як організм реагує на різні типи речовин. 

Наркотиками зґвалтування можуть бути депресанти, седативні препарати, значно рідше дисоціативи або стимулятори. Це можуть бути як рецептурні ліки, так і наркотичні речовини, які при змішуванні з алкоголем дають відчуття сильного сп’яніння, порушення координації, інколи навіть втрати свідомості. 

Ці речовини поширюються в «Даркнеті», в анонімних телеграм каналах. Деякі ліки можна придбати в аптеці за рецептом. Інформація про наркотики зґвалтування поширюється значно швидше серед зловмисників, ніж серед тих, хто може потенційно постраждати. Саме тому варто проводити освітні заходи, поширювати інформацію, чим і займається Крістіна Шевченко. Вона проводить лекції, зустрічі, чергує як волонтерка на вечірках.

Як розпізнати ці речовини

Ідучи до бару чи на якусь вечірку, варто знати про ризики, які можуть очікувати вас там. Часом знайомі або незнайомі люди пропонують спробувати речовини, які нібито можуть покращити настрій чи підсилити відчуття, тож людина може сама погодитися прийняти якусь пігулку, не знаючи, що її очікує далі. Але нерідко трапляються випадки, коли наркотики підсипають у напій без відома людини, яка його п’є. 

«Часто ці речовини не мають ні смаку, ні запаху. Зловмисник може підсипати, наприклад, препарат, який багаторазово підвищує дію алкоголю. Тобто від одного коктейлю людина матиме такий вигляд, ніби дуже сп’яніла. На заході використання цього препарату стало настільки великою проблемою, що виробники змінили формулу. Він тепер має виражений смак і змінює колір при потраплянні до алкоголю», — пояснює Крістіна Шевченко.

Є також низка препаратів, які не мають смаку і запаху. Речовини пригнічують нервову систему людини, підсилюють дію алкоголю. Фактично людина не може за себе відповідати, стає безпомічною, втрачає координацію. Під впливом речовин людина не орієнтується, хто вона і де вона є, може навіть впадати в медикаментозний сон.

Запідозрити, що вам щось підсипали у напій, можна по тому, що ви занадто швидко сп’яніли. Від одного коктейлю захотілося спати.

«Невеликі дози алкоголю спочатку дають відчуття піднесеності, ейфорії. Якщо його стає забагато, то тоді вже людина відчуває сонливість, нудоту тощо. Якщо ж цього відчуття задоволення не було, а одразу після невеликої кількості напою похилило в сон, то можна припустити, що щось таки було в напої», — розповідає Крістіна.

Усе це грає на руку ґвалтівникам, які користуються безпомічним станом людини. Зовні визначити, чи людина просто перебрала з алкоголем, чи під дією речовин, — неможливо, тому сторонні можуть не звернути увагу, що відбувається щось лихе.

Хто використовує наркотики для зґвалтування

Чітко описати тих, хто використовує наркотики зґвалтування, складно. Однак за словами психологині Крістіни Шевченко, можна визначити приблизний типаж і мотивацію.

«Перший тип зловмисників — це ті, що вдаються до сексуального насильства від власної збитковості. Вони розмірковують приблизно так: у мене інакше нічого не вийде, тому треба шукати способи, як зробити так, щоб дівчина не пручалася. Тобто є бажання близькості, але немає бажання й можливості вибудувати комунікацію. 

Інший тип — це люди, які бажають домінувати, присвоювати собі певні досягнення. Це якийсь викривлений момент лібідо. Йому в принципі не цікава комунікація»


Читайте також: Європарламент схвалив директиву про боротьбу з насильством щодо жінок


Крістіна пояснює, що в першому випадку є можливість зворотного ходу. Наприклад, зловмисник може злякатися, передумати підсипати речовини, або вже підсипавши, не вдаватися до сексуального насильства тощо. А коли йдеться про домінування, то тут емоції зазвичай не грають ролі, адже йдеться про свідомий вибір і планування злочину.

«Це може бути нарцисичний психопатичний тип особистості. Зовні він буде доволі впевненим і успішним. Його не цікавлять бажання, добробут і згода іншої людини. Він позбавлений емпатії та прагне домінувати», — говорить клінічна психологиня.

Якщо ж говорити про вікові особливості, то за словами Крістіни Шевченко, підлітки більш схильні до групового насилля, адже спрацьовує фактор «збитися докупи» й не відрізнятися. Тоді відповідальність ніби на всіх, але ні на кому конкретному. Дорослі діють зазвичай наодинці.

Визначити людину, яка замислила насильство, — непросто. Насторожити може хіба підбадьорювання до того, аби дівчина чи небінарна особа випили більше алкоголю. Якщо ж це психопатичний тип, то там буде повний спокій і очікування. 

Очевидно, що людина, яка задумує злочин із використанням речовин, свідомо планує його заздалегідь. По-перше, їх треба дістати, по-друге, витратити кошти, часом немалі. 

Яка відповідальність

Сексуальним насильством вважається вчинення дій сексуального характеру, не пов’язаних із проникненням в тіло іншої людини: домагання, обмацування, тощо (ст.153 Кримінального кодексу України), або пов’язаних з проникненням в тіло (ст.152 КК) без добровільної згоди. 

Катерина Козаченко
Катерина Козаченко

Офіційної статистики щодо кількості сексуального насильства під впливом речовин немає. Але за неофіційними даними більше половини зґвалтувань здійснюють під впливом наркотиків або алкоголю. Про це говорить адвокатка у сфері кримінального права Катерина Козаченко

«Під впливом цих речовин зменшується здатність чинити опір, і зловмисники цим користуються», — каже вона.

Правозахисниця наголошує, що будь-яка сексуальна взаємодія має відбуватися за усвідомленою взаємною згодою. Якщо ж є вживання речовин, то про усвідомлення вже не йдеться. 

 «Якщо людина була в несвідомому стані, і над нею вчиняли будь-які дії сексуального характеру, то це трактується як насильство. Бо усвідомленої згоди людина не може дати фізично», — пояснює адвокатка.

Також важливо пам’ятати, що згода є відкличною. Тобто в будь-який момент людина може відмовитися від сексу, навіть якщо до того погоджувалася. Якщо ж зловмисник починає тиснути і продовжувати наполягати, це також вважається насильством. 

Постраждалі не завжди звертаються із заявою до правоохоронних органів

Відповідальність за насильницькі дії сексуального характеру передбачена незалежно від того, було використання речовин чи ні, але додаються окремі статті про поширення чи схиляння до вживання наркотиків.

«Зґвалтуванням вважаються насильницькі дії сексуального характеру з проникненням. За це передбачена кримінальна відповідальність від 5 до 8 років. Якщо ж фігурують наркотичні речовини, то додаються інші статті кримінального кодексу: схиляння до вживання, збут речовин тощо. До того ж під збутом мається на увазі не тільки продаж, а й безоплатне надання. Тобто якщо людина приходить у якийсь бар чи в якусь компанію, і їй пропонують спробувати речовину — це вже збут», — розповідає Катерина.


Читайте також: Куди звертатися постраждалим від сексуального насильства — поради адвокатки


Постраждалі не завжди звертаються із заявою до правоохоронних органів щодо сексуального насильства загалом, і під впливом алкоголю чи речовин зокрема. У суспільстві досі поширений осуд, звинувачення, що вона ж сама пила, вона сама погодилась і не пам’ятає. Часто постраждалі справді можуть мати провали в пам’яті, а коли стикаються з нерозумінням від поліції, то забирають заяви.  

«Постраждалі, на жаль, стикаються з несправедливим або незаконним поводженням із боку правоохоронних органів. Навіть на стадії подання заяви про кримінальне правопорушення можуть відмовитися через некомпетентність того ж слідчого з райвідділку», — пояснює Катерина Козаченко. 

Правозахисниця радить все ж не мовчати і звертатися по допомогу. Особливо важливо вчасно зібрати докази. 

«Якщо вже стався злочин сексуального характеру, то варто одразу звертатися до правоохоронних органів. Тут важливий фактор часу, адже у вас є буквально доба, щоб устигнути зробити необхідні аналізи та експертизи. Якщо боїтеся віктимблеймінгу, то варто звернутися одразу до правозахисних організацій чи по адвокатську допомогу», — радить експертка. 

Як убезпечитися

У насильстві завжди винен агресор. Вгадати, хто й що замислив, —  неможливо, але можна хоча б спробувати захиститися від уживання речовин, які зроблять вас нездатними чинити опір. 

«Найперше правило — це не приймати будь-які психоактивні речовини на вечірках. Особливо якщо їх пропонують незнайомі люди», — говорить Крістіна Шевченко. 

Щоб уберегтися від підсипання речовин у напої, треба стежити за тим, що п’єте, хто відкривав пляшку, і тримати посуд при собі.

«Якщо говоримо про вечірки, то треба стежити за своїм напоєм. Не залишати відкриту пляшку чи склянку без нагляду, якщо треба, то йти навіть у туалет із нею. Не залишати напій біля незнайомої чи мало знайомої людини», — радить Крістіна.

Обережними треба бути і в барах. У деяких закладах існують спеціальні фрази-паролі, які дівчина може сказати бармену, і він зрозуміє, що їй потрібна допомога. Але барменами теж бувають різні люди, що можуть вступати у змову зі зловмисником. Крістіна Шевченко радить вірити своїй інтуїції.

«Не ігноруйте червоних прапорців. Якщо відчуваєте, що з людиною щось не так, дивні реакції, дивна поведінка, то краще перестрахуватися. Якщо це побачення, то варто уникати алкоголю або пити тільки з пляшки, яку відкрили щойно при вас».


Читайте також: У Харкові тимчасово закрили бар, де готували коктейлі з дискримінаційними назвами


Катерина Козаченко також радить не сідати до незнайомців у машину. Навіть їдучи в таксі, варто попереджати друзів чи знайомих, повідомляти номери авто та скидати геолокацію. 

Якщо ж ви почуваєтеся погано, підозрюєте, що вам щось підсипали, то треба попросити про допомогу когось знайомого. Не варто йти до туалету наодинці й закриватися там, адже хоч так ви й можете вберегтися від зловмисника, проте якщо втратите свідомість, то вам складно буде допомогти. 

Важливо також бути небайдужими, якщо бачите людину, яка здається дуже сп’янілою. Варто спробувати подзвонити комусь із її знайомих, за можливості давати багато пити. Якщо людина без свідомості, то перевернути набік, аби убезпечити від захлинання блювотними масами. За необхідності викликати медиків.

«Є інструкції, щоправда, поки що англомовні, які радять оточуючим не боятися ставити запитання. Якщо бачите, що хтось веде кудись майже непритомну дівчину, то варто поцікавитися: а хто ти цій дівчині, покажіть ваші спільні фото, як її звуть тощо. Якщо це справді її друг чи хлопець, то йому нескладно буде відповісти. Якщо ж щось запідозрите, то можливо, врятуєте чиєсь психічне здоров’я чи навіть життя», — вважає Крістіна Шевченко.

Олена Кущенко

Схожі записи

Сміхом проти сексизму: про що жартують професійні німецькі гумористки

Проти фотовуаєризму: в Японії планують криміналізувати зйомку без згоди

Жінки за мир? Серйозно?