Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Художниця Ліза Кліменкова створила зін про дорослішання, Харків та війну
Статтi

Художниця Ліза Кліменкова створила зін про дорослішання, Харків та війну

Художниця із Харкова Ліза Кліменкова створила зін «Зникнення», що розповідає історію дорослішання авторки. Про це пише видання Читомо.

Зін «Зникнення» розповідає історію дорослішання Лізи — її перших нічних прогулянок, перших друзів, першої зустрічі з біженцями з окупованих територій.

Зін (від англійського magazine — журнал) — це мініжурнал на будь-яку тематику, що є цікавою для автора чи авторки.

Ліза Кліменкова зін «Зникнення»

У зіні йдеться про події шкільних років (2013-2015), коли відбувався Майдан і початок російського вторгнення, і про те, як світ здавався магічним для підліткового сприйняття.

«Я нарешті зробила зін, в якому спробувала розказати про свою любов до Харкова. Про школу, про одиноке дитинство в православній родині, про перших друзів і перші нічні прогулянки, про знаходження Бога і перше усвідомлення початку війни. Фото, які я знімала на цифрову мильницю у 8 класі, й тексти про те, що найбільш любила», — зазначила Ліза Кліменкова.


Читайте також: Жінки на війні: «Inker» випустив комікс про військовослужбовиць


Ліза Кліменкова зін «Зникнення»

В ексклюзивному коментарі Читомо вона розповіла: «Зін я почала робити ще у 2022 році на резиденції в Ужгороді. Тоді міркувала над архівами з фото і текстів — вирішила їх зібрати разом і об’єднати. Вийшла така рефлексія на тему рідного міста і дорослішання у ньому. Тобто це не тільки про Харків, а ще і про мене, про інших людей і про дитинство». 

Метою було розділити з іншими переживання, які авторка довго накопичувала у собі, надати їм форми і знайти розуміння у зовнішньому світі. 

Від пошуку друзів до пошуку істини

Ліза Кліменкова зін «Зникнення»

Нині дизайнерка надрукувала 15 примірників і планує ще 30.

«Формат зіну, тому що з дитинства люблю книжки. Завжди, скільки себе пам’ятаю, намагалася створювати щось подібне. Навіть здобула освіту за спеціальністю “Книжкова графіка”», — пояснила Кліменкова.

Основою проєкту є світлини, які авторка зробила на стару цифрову мильницю у період 2013-2015 років в Харкові. На них зображені покинуті розвалені будинки, дахи й недобудови, якими Ліза гуляла, коли була підліткою. 

«Для мене це було великою пригодою і дослідженням світу. Я кожного дня фотографувала все, що бачила. Уже зараз я роблю із цих фотографій колажі, в яких намагаюся відтворити магічне відчуття світу підлітком, згадати свободу і легкість, з якими тоді жила», — поділилася дизайнерка.


Читайте також: Кіра Найтлі озвучить книгу 12-річної харків’янки Єви Скалецької


Ліза Кліменкова зін «Зникнення»

Візуальна частина в хронологічному порядку доповнена текстом, у якому авторка згадує власне сприйняття початку Революції гідності і російсько-української війни. 

«Це нотатки з моїх записників шкільних років, їх переосмислення, роздуми про те, чому у світі все відбувається саме так. Тоді політика була для мене лише фоном. Головними ж подіями були знаходження друзів, бунт проти батьків, перші закоханості, проблеми в школі. Уже зараз я зовсім по іншому дивлюсь на той час, більш свідомо намагаюся розібратися в політичних подіях, які виявились історичними», — зазначає Ліза Кліменкова.

Ліза Кліменкова зін «Зникнення»

Схожі записи

Чому важливо підтримати петицію про продаж екстреної контрацепції?

У Китаї заборонять аборти без медичних показань

Галина Вініченко: Мені здавалося, що жінка, яка коментує футбол, — це щось нереальне

Алла Сафонова