Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Романтизація зґвалтування: навіщо медіа виправдовують насильство?
Статтi

Романтизація зґвалтування: навіщо медіа виправдовують насильство?

Проєкт «Север.Реалии» — російська служба Радіо Свободи (Radio Free Europe/Radio Liberty) — видалили статтю «Предал семью — предаст и родину. Российские военные изменяют женам на фронте». Публікація фактично виправдовувала сексуальне насильство російських військових на тимчасово окупованих територіях України. 

Статтю прибрали із сайту після того, як низка українських правозахисних та медіаорганізацій виступила з вимогою визнати порушення етичних принципів та зняти його з публікації.

Скриншот із сайту «Север.Реалии»

Що сталося?

11 серпня 2023 року на сайті проєкту «Север.Реалии» опублікували матеріал російської журналістки Іріни Новак «Предал семью — предаст и родину». Российские военные изменяют женам на фронте».

Матеріал розповідає, як російські військові на тимчасово окупованих територіях України нібито «зраджують» своїм законним дружинам із українками. У статті серед іншого також цитують російську психологиню Анастасію Рубцову, яка пояснює, що війна все виправдає, а така поведінка військових у зоні бойових дій цілком закономірна.

«Нет прямого запрета, наказывать некому. А значит, можно взять чужое, ограбить, можно ударить человека безнаказанно, можно стрелять, можно изнасиловать. Есть выражение «война все спишет», и оно в целом отражает реальность»… «Война — экстремальное пространство. Она отменяет и стирает правила привычной жизни, обнажает человека до примитивных инстинктов. А один из базовых инстинктов — половой. Это то, что легче всего противопоставить идее смерти — идею мгновенного телесного удовольствия здесь и сейчас, идею размножения», коментує росіянка.

Російські наративи та виправдовування зґвалтувань

Українська медіаспільнота гостро відерагувала на цю публікацію у виданні.

Журналіст та редактор Європейської правди Сергій Сидоренко написав, що видання не лише романтизує та нормалізує зґвалтування російських військових, а й дає поради дружинам російських окупантів не сприймати зґвалтування українок як зраду.

«Романтизація і нормалізація зґвалтувань військовими держави-агресора за гроші Держдепу США. І совєти жонам «героїв СВО» (яких американске видання цілком серйозно так називає!) про те, щоби вони наперед домовилися зі своїми «героями», шо зґвалтування українок не має розривати їх крєпкій брак. Сказати, що я прифігів це нічого не сказати», прокоментував Сидоренко.

Читайте також: Виклик для медіа: як створювати чутливий контент під час війни?

Журналістка та головна редакторка «Громадського радіо» Тетяна Трощинська зазначила, що стаття просуває наративи, які не тільки зміщують фокус із війни, яку веде Росія, а й виправдовують сексуальне насильство під час війни.

«Міжнародний злочинець Антон, чи як його там, руками журналістки перетворюється на романтичного героя-коханця. Але будь-які сексуальні дії російських військових стосовно людей, що живуть на окупованих територіях, не можуть містити згоди та розглядатись як стосунки це позиція Міжнародного кримінального суду. Дивно, що це невідомо російській редакції Радіо Свобода.

Це глобальна проблема, яка постає перед журналіст(к)ами, особливо авторитетних медіа, які хочуть писати про «простих русскіх людей, коториє тоже страдают». Ключове питання: хто призвів до їхніх «страждань»? Що їхні отци, синов’я і муж’я роблять в Україні?», прокоментувала медійниця.

Читайте також: Підтримати і не зашкодити: пам’ятка для медіа, як працювати з потерпілими від насильства

Романтизують насильство «опозиційні» медіа Росії за кошти США

У проєкті По той бік новин зауважили, що попри те, що сайт Радіо Свобода заблокований у Росії, а редакція виїхала з країни, це не змогло «вивітрити з голів російських, даруйте на слові, журналістів пропагандистські наративи». До того ж романтизують насильство у медіа за кошти США.

«У матеріалі за кошти США відверто романтизуються і виправдовуються зради російських окупантів в Україні.

У тексті наголошують, що українки погоджуються на інтимні стосунки з загарбниками з фінансових міркувань. Але немає ані слова про те, що їх примушують до цього силою, що вони можуть робити це банально, щоб вижити. Звичайнісінький страх бути застреленими. Або ж навіть від голоду — коли немає навіть буханки хліба, вдома діти пухнуть, а тут банка тушонки.

Чому за гроші США? Бо медіапроєкт «Север.Реалии», заснований у вересні 2019 року російською службою Радио Свобода (було визнане іноземним агентом у Росії в 2017 році), яке фінансується за рахунок коштів, що надаються Конгресом США через Агентство США з глобальних медіа (USAGM)».

Скриншот із сайту КЖЕ

Життя на тимчасово окупованих територіях під контролем озброєної армії — це «середовище примусу»

Українські жіночі правозахисні та журналістські організації одразу виступили із заявою, де зазначили, що «вкрай обурені риторикою та шкідливими імперськими наративами матеріалу».

Заяву підписали 18 громадських організацій

У заяві акцентують увагу, що подібні матеріали відбілюють міжнародних злочинців та країну-агресорку Росію.

«Ми наголошуємо, що будь-які сексуальні дії російських військових стосовно осіб, що живуть на окупованих територіях, не можуть містити згоди та розглядатись як стосунки.

Навіть якщо так видається, і навіть якщо жінки на цих територіях і самі помилково без достатньої поінформованості думають, що вони у стосунках за згодою, це сексуальне насильство, і це позиція Міжнародного кримінального суду (МКС)», йдеться у тексті.

Читайте також: «Не підливати олії у вогонь»: Тетяна Трощинська про роботу медіа в час війни

Для прикладу наводять справу МКС Прокурор проти Онгвена та справу Міжнародного трибуналу стосовно колишньої Югославії «Справа проти Драголюба Кунарака, Зорана Вуковіча і Радомира Ковача (Case against Dragoljub Kunarac, Zoran Vuković and Radomir Kovač). Згідно результатів розгляду справи, визнано, що «життя на тимчасово окупованих територіях під контролем озброєної армії — це «середовище примусу». Воно виключає згоду як таку».

Цією заявою організації просили дати редакційну оцінку статті, визнати невідповідність етиці та зняти її з публікації. А також закликали Радіо Свобода не ставати інструментом російської пропаганди.

Статтю видалили, але причини не коментують

Згодом «Север.Реалии» видалили статтю. Матеріал був доступний на сайті майже тиждень. У відповідь на запит видання пояснило, чому видалило текст.

«Після перевірки омбудсмана “Радіо Свобода” статтю було видалено», — зазначили в пресслужбі.

«Детектор медіа» також звернувся до пресслужби «Радіо Свобода» з проханням прокоментувати цей випадок і повідомити, які заходи вони планують вжити для того, щоб запобігти у майбутньому повторенню подібних ситуацій. Утім, мовник обмежився лише повідомленням про видалення матеріалу.

«Я не думаю, що вони щось зрозуміли. Бо люди, які можуть публікувати статтю, яка фактично визнає воєнні злочини на окупованих українських територіях та ще й романтизує їх, не надто відрізняються від Путіна і Львової-Бєлової, які під телекамери пишаються викраденням українських дітей. Але, ймовірно, злякалася розголосу, і це вже добре», підсумувала Тетяна Трощинська.

Схожі записи

711 бригада запрошує жінок до саперного підрозділу

Жіночий досвід Першої світової, або галичанки в окопах Східного фронту

Андрій Кобалія

Як фотографувати жінку