Повага
Image default
Статтi

«Я знімала до останнього»: афганська режисерка Сахра Карімі змогла втекти з Кабула

Афганська режисерка Сахра Карімі змогла втекти із захопленого талібами Кабула. У цьому їй допомогли Україна, Туреччина та Словаччина.

«Я знімала, скільки могла. Аби ми не забули, що вони з нами зробили, — написала режисерка. — Упродовж шести днів я захищала шістьох дочок свого брата. Ніхто не уявляє, що зі мною відбувалося. Але я не забувала знімати».

Вона також подякувала кінотелеакадемії Словаччини, МЗС та ОП України, посольству Туреччини та посольству Словаччини в Ірані.

«Усі разом вони допомогли мені вибратися з Кабула. А також врятували ще 11 людей. Я жива та у безпеці», — написала Сахра Карімі.

Відео того, як режисерка біжить Кабулом, швидко розлетілося мережею.

Карімі каже, що залишати Кабул вирішила після того, як потрапила в заголовки газет зі своїм відкритим листом, в якому просила людей захистити афганських кінематографістів, кіноматографісток та мистецтво від талібів.

Карімі — генеральна директорка державної кінокомпанії «Афганфільм» з 2019 року. «УП» пише, що вона — перша і єдина жінка в Афганістані, яка має докторський ступінь у галузі кіновиробництва. Її фільми відомі за межами Афганістану. Один з них — «Хава, Мар’ям, Аїша» про вагітність та аборти в Афганістані — режисерка презентувала на Венеційському фестивалі у 2019 році.

Читайте також: Що чекає на жінок в Афганістані з поверненням руху «Талібан»?

Що було раніше?

15 серпня радикальний ісламістський рух «Талібан» захопив владу в Афганістані. За попереднього правління талібів у країні серйозно порушувалися права жінок. Зокрема, їм забороняли навчатися, працювати, ходити вулицею без супроводу чоловіка.

Також від жінок вимагали носити максимально закритий мусульманський одяг — бурку або паранджу. Тих, хто не дотримувалися правил, саджали у в’язницю та публічно били. Публічні страти та шмагання були звичною справою.

Нині «Талібан» обіцяє, що хоч жінки житимуть в рамках шаріату, та вони зможуть вчитися і працювати. Також таліби запросили їх брати участь в діяльності майбутнього уряду, але при цьому вирішили ввести в країні роздільне навчання. Також запевняють, що жінки будуть змушені носити більш відкритий хіджаб, а не паранджу (бурку). За словами представника талібів, це потрібно «для безпеки».

Фото - Таліби провели першу пресконференцію: головні заяви | Новини на Громадському радіо

Схожі записи

«Я зустрічала випадки, коли казали, що бої в обладунках – не жіноча справа»: як це – бути лицаркою в Україні

Зеленський підписав указ про протидію домашньому насильству

Сміхом проти сексизму: про що жартують професійні німецькі гумористки