Повага
  • Головна
  • Статтi
  • В Україні є кримінальна відповідальність за домагання, але на практиці таких справ немає — суддя
Статтi

В Україні є кримінальна відповідальність за домагання, але на практиці таких справ немає — суддя

Кілька років у Кримінальному кодексі України існує стаття, що передбачає кримінальну відповідальність за сексуальні домагання. Однак на практиці такої категорії справ у судах немає.

Про це в інтерв’ю «Повазі» розповіла суддя Касаційного кримінального суду в складі Верховного Суду, очільниця Всеукраїнської асоціації жінок-суддів Надія Стефанів.

«На мою думку, це пов’язано з існуванням певних стереотипів щодо віктимної поведінки потерпілих від цього злочину. Жінки-потерпілі не повідомляють про такі випадки, бояться втратити роботу, бояться осуду знайомих, які можуть не зрозуміти її поведінки та звинуватити в провокації», — каже Надія Стефанів.

Вона додає, що у колективах часто усі знають або підозрюють, що ті чи інші колеги чіпляються до співробітниць. Але, на жаль, цей злочин належить скоріше до групи латентних.

«Крім наявності стереотипів, є неправильне ставлення щодо місця жінок у родині, на роботі. А також є проблема відсутності знань у жінок щодо їхніх прав. Це призводить до того, що жінки не оскаржують домагання. Бо їм соромно, бо вони впевнені в негативній упередженій реакції з боку представників правоохоронних органів», — пояснює суддя.

Сексуальне домагання — вид поведінки, яка лежить на перехресті сексуального та психологічного насильства.

Стамбульська конвенція визначає сексуальне домагання як «небажану вербальну, невербальну або фізичну поведінку сексуального характеру, метою або наслідком якої є порушення гідності особи, зокрема шляхом залякування, створення ворожого, принизливого або образливого середовища, що підлягає кримінальній або іншій юридичній санкції».

Талашко і домагання

Нагадаємо, сценарист і кінокритик Богдан Панкрухін оприлюднив історії жінок, які були абітурієнтками або студентками Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого й потерпали від сексуальних домагань із боку викладача й актора Володимира Талашка. 

Згідно зі свідченнями, Талашко нібито неодноразово домагався не лише своїх студенток, а й дівчат, які щойно закінчили школу й приїхали вступати до вишу. Чоловік запрошував їх до себе додому, фотографував оголеними, маніпулював, обіцяючи посприяти під час вступу й огидно залицявся. Сам Талашко ці факти спростовує.

Речниця Amnesty International Ukraine Катерина Мітєва казала про те, що в Україні справи за статтею про примушування до вступу в статевий зв’язок, на жаль, розслідуються не дуже успішно.

З 1 вересня Володимира Талашка відсторонили від роботи зі студентами та студентками на час перевірки. У Київському національному університеті театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого пообіцяли створити комісію. Комісія має «з’ясувати факти» щодо звинувачень у сексуальних домаганнях.

Крім того, Міністерство культури та інформаційної політики ініціювало службове розслідування.

Схожі записи

Уривок із книжки Майї Тульчинської «Я забула труси»

Журналістка чи журналіст, або як варто використовувати фемінітиви

«Вам буде дуже незручно»: 5 стендапів для тих, хто втомився від сексистських жартів