Повага
  • Головна
  • Статтi
  • В Україні є кримінальна відповідальність за домагання, але на практиці таких справ немає — суддя
Статтi

В Україні є кримінальна відповідальність за домагання, але на практиці таких справ немає — суддя

Кілька років у Кримінальному кодексі України існує стаття, що передбачає кримінальну відповідальність за сексуальні домагання. Однак на практиці такої категорії справ у судах немає.

Про це в інтерв’ю «Повазі» розповіла суддя Касаційного кримінального суду в складі Верховного Суду, очільниця Всеукраїнської асоціації жінок-суддів Надія Стефанів.

«На мою думку, це пов’язано з існуванням певних стереотипів щодо віктимної поведінки потерпілих від цього злочину. Жінки-потерпілі не повідомляють про такі випадки, бояться втратити роботу, бояться осуду знайомих, які можуть не зрозуміти її поведінки та звинуватити в провокації», — каже Надія Стефанів.

Вона додає, що у колективах часто усі знають або підозрюють, що ті чи інші колеги чіпляються до співробітниць. Але, на жаль, цей злочин належить скоріше до групи латентних.

«Крім наявності стереотипів, є неправильне ставлення щодо місця жінок у родині, на роботі. А також є проблема відсутності знань у жінок щодо їхніх прав. Це призводить до того, що жінки не оскаржують домагання. Бо їм соромно, бо вони впевнені в негативній упередженій реакції з боку представників правоохоронних органів», — пояснює суддя.

Сексуальне домагання — вид поведінки, яка лежить на перехресті сексуального та психологічного насильства.

Стамбульська конвенція визначає сексуальне домагання як «небажану вербальну, невербальну або фізичну поведінку сексуального характеру, метою або наслідком якої є порушення гідності особи, зокрема шляхом залякування, створення ворожого, принизливого або образливого середовища, що підлягає кримінальній або іншій юридичній санкції».

Талашко і домагання

Нагадаємо, сценарист і кінокритик Богдан Панкрухін оприлюднив історії жінок, які були абітурієнтками або студентками Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого й потерпали від сексуальних домагань із боку викладача й актора Володимира Талашка. 

Згідно зі свідченнями, Талашко нібито неодноразово домагався не лише своїх студенток, а й дівчат, які щойно закінчили школу й приїхали вступати до вишу. Чоловік запрошував їх до себе додому, фотографував оголеними, маніпулював, обіцяючи посприяти під час вступу й огидно залицявся. Сам Талашко ці факти спростовує.

Речниця Amnesty International Ukraine Катерина Мітєва казала про те, що в Україні справи за статтею про примушування до вступу в статевий зв’язок, на жаль, розслідуються не дуже успішно.

З 1 вересня Володимира Талашка відсторонили від роботи зі студентами та студентками на час перевірки. У Київському національному університеті театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого пообіцяли створити комісію. Комісія має «з’ясувати факти» щодо звинувачень у сексуальних домаганнях.

Крім того, Міністерство культури та інформаційної політики ініціювало службове розслідування.

Схожі записи

Марійка за 6 хвилин може почистити 24 картоплини

Усі парламентські партії дали згоду на участь в МФО «Рівні можливості»

«З візками не можна»: батьки подали колективний позов проти лікарень, суд відмовив