Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Жінки більше не погоджуються на роль аксесуара в спорті
Статтi

Жінки більше не погоджуються на роль аксесуара в спорті

Сексизм та об’єктивація жінок у спорті повільно, але впевнено втрачають свої позиції. Те, що десятиліттями видавалося таким незворушним, нині все частіше ставиться під сумнів і навіть нівелюється. Звісно, роботи ще непочатий край – чого вартують лише чирлідінгові команди підтримки або традиція  «ring girls» у боксі. Проте історій успіху боротьби за рівність статей теж чимало, і це не може не тішити.

Повага досліджувала позитивні й негативні кейси, з’ясовуючи, наскільки ефективним є розвінчування гендерних стереотипів та протидія об’єктивації й сексизмові у спорті.

Об’єктивація чи піар-хід?

Щодо українських спортивних реалій, то тут зосередимося на футболі. От наприклад, нещодавно клуб «Кривий Ріг» оголосив, що його «рекламним обличчям» буде галицька журналістка й телеведуча Марися Томашевська. За задумом керівництва, цей крок має сприяти залученню нових уболівальників.

Довідка «Поваги»:  

Об’єктивація – це зведення образу тіла людини до ролі об’єкту, єдина функція якого – бути достатньо привабливим для привернення уваги аудиторії.

Марися Томашевська, ФК «Кривий Ріг», фото Андрія Монюка

Тим часом, спортивний директор клубу Тарас Стретович досить специфічно пояснив співпрацю з Томашевською:

«Усі ми знаємо, що футбол чоловіча гра. Велика частина нашої аудиторії сьогодні чоловіча частина населення… На футбольному полі глядачам хочеться бачити і симпатичні обличчя дівчат, які розбавлять чоловічі емоції… Хотілося б, щоб дівчата теж розуміли, що для них є місце в футболі. І вони головна мотивація для хлопців на полі», цитує директора місцеве видання 1kr.ua.

Дивно чути такі речі в час, коли жінки давно й успішно грають у футбол. Уже не кажучи про те, що послухавши Стретовича, можна подумати, що він говорить не про живих людей, а про якісь ефемерні «симпатичні обличчя», місія яких надихати, мотивувати й «розбавляти чоловічі емоції».

До слова – вболівальники клубу відразу почали висловлювати своє «фе» у коментарях до новини про Томашевську. І прикро (хоча й цілком прогнозовано), що обговорювали вони аж ніяк не її професійну діяльність (дівчина викладає спортивно-бальні танці, керує центром естетичного виховання при Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника, в минулому році підтримала благодійний проект задля висвітлення проблеми дітей з синдромом Дауна, пише вірші й прозу…).

Повага поцікавилася у Марисі, як вона оцінює співпрацю з клубом, і як сприйняла реакцію вболівальників. Виявилося, що дівчина не бачить об’єктивації в рекламі «Кривого Рогу».

«Це просто непоганий піар-хід для футбольної команди, яка заявляє про себе на українському просторі й намагається відродитися з розумом. Я не вважаю, що це є об’єктивацією жінки…

Ключовою у цій співпраці для мене стала дружба з Тарасом Стретовичем. Ми давно товаришуємо, і я б не відмовила кращому другові, хоча й обдумувала цю пропозицію довго. Для Тараса, на мій погляд, важливо, щоб авторитет команди зростав з усіх сторін. Цьогоріч прослідковувалася тенденція, коли у багатьох футбольних команд рекламними обличчями ставали дівчата й жінки з прекрасною історією життя, гідною для наслідування. Плюс футбол завше окрім самого футболу як спорту, любові до цієї гри, має мотивувати людей – вболівальників чи самих футболістів – до добрих вчинків.

А щодо коментарів уболівальників «Кривого Рогу», то я ставлюся до них… із імунітетом. У мене немає бажання комусь щось довести, у всіх свої смаки. Думаю, моя діяльність навпаки більше допомагає діяльності футбольної команди, аніж шкодить», — сказала Марися Томашевська. 

Жіночий футбол і жінки у футболі

Повага продовжила розмову про футбол із незалежною експерткою з гендерних питань, яка зараз працює у Федерації футболу України Лізою Рай. За її словами, наразі є чимало позитивного в цій галузі. З-поміж іншого, згадали відому рефері Катерину Монзуль.

«Це перша жінка-арбітр в Україні, яка потрапила в елітну категорію арбітрів ФІФА, і вже другий сезон обслуговує матчі прем’єр-ліги України. У 2015 році Міжнародна федерація футбольної історії та статистики назвала Монзуль найкращим арбітром світу не лише серед жінок, а й взагалі. Це був непоганий меседж на користь того, що жінки абсолютно прекрасно можуть цим займатися»,  – зауважила Ліза Рай.

Катерина Монзуль, фото: Футбол24

«Якщо ми говоримо про жіночий футбол, то це зараз пріоритет номер один для УЄФА, для ФІФА, і що приємно, що для Федерації футболу України теж. Із цим дуже довго боролися, але останні роки стався справді великий бум. У цьому дуже допоміг фінал Ліги чемпіонів серед жінок, який проходив у Києві. По-перше, там була амбасадорка Ія Андрущак, завдяки їй усі дізналися, що в нас є національна збірна України серед жінок. Вона скрізь з’являлася на рівні з Андрієм Шевченком, який був амбасадором чоловічої Ліги чемпіонів. Усі меседжі, які вона проголошувала, були дуже виважені. Це теж посприяло формуванню хорошого іміджу, хорошої репутації для жіночого футболу для людей, які взагалі вперше дізналися, що таке буває», – розповіла експертка.

Фото Ія Андрущак і Андрій Шевченко, footboom.com

Ліза Рай також зазначила, що це було востаннє, коли жіночий і чоловічий фінали були спарені й проводилися в одному місці – із наступного року вони проходитимуть окремо, що свідчить про те, що жіночий фінал Ліги чемпіонів досяг того рівня, щоб бути самостійним продуктом, який цікавий людям.

«Ще з цікавого – команда, яка зайшла в прем’єр-лігу цього сезону – ФК «Львів», має жіночу команду. В Європі багато хто так робить, у декого це навіть є регламентною вимогою. Тобто, вони на базі свого клубу створили жіночу команду з такою самою назвою, купили туди бразилійок (усі на вухах стояли – це перший такий безпрецедентний для України випадок!), – додала Ліза Рай.

Крім того, співрозмовниця Поваги повідомила, що влітку цього року в усіх дитячо-юнацьких спортивних школах, де є відділення футболу, почали з’являтися групи для дівчат:

«Якщо кілька років тому це були одиничні випадки, то зараз уже є навіть окремі футбольні академії для дівчат по Україні. І хедлайнерами в цьому були «Карпати».  Поява цих груп передбачає, що мають бути окремі роздягальні, тренери, які розуміють, як тренувати саме дівчат… Тобто, це великі ресурси, і це не так просто, але ці всі речі якраз зараз відбуваються, і ми точно можемо констатувати, що процес рухається. Це зробить гарний внесок у розвінчування стереотипів, що футбол – це не жіноча справа і гра чоловіків. Зараз очікуємо реального буму в дитячо-юнацьких школах – очікування великі, але цікаво буде подивитися на цифри, які з’являться згодом».

Відео дівочої команди «Карпат»

Читайте також: В спорте нет разницы, мальчики или девочки — тренер единственного женского футбольного клуба Киева

І ще одне досягнення, яке могло б лишитися непоміченим для невтаємниченого вболівальника:

«Минулого року вийшов календар, який випускає Федерація футболу, де на одній обкладинці були зображені гравець і гравчиня Національної збірної. Хай там як, але це важливе досягнення у просуванні гендерної рівності. Адже раніше на цьому календарі були зображені тільки гравці «націоналки», без варіантів. Про те, щоб ось так допускати жінок у комунікаційні матеріали, не могло бути й мови, тож це справді якась безпрецедентна акція», – усміхається Ліза Рай.

Євген Коноплянка та Ірина Кочнєва, календар ФФУ на 2017 рік, football24.ua

Як тренеру-сексисту дали відсіч

Нещодавно клуб української Другої ліги з футболу “Минай” застосував штрафні санкції щодо головного тренера Ігоря Харьковщенка за сексистські висловлювання щодо жінки-арбітра Крістіни Козорог, яка працювала на матчі з “Вересом”.

«Чого нам не вистачило? Дуже просто. Не вистачило кваліфікації судді. Я ніколи не говорю про суддів. Але зараз вже доводиться. Якщо жінка не розбирається в футболі, їй треба народжувати дітей. Народжувати дітей, а не судити матчі. Розумієте? Є тонкощі в футболі, яких вони не бачать. Вони не знають, як вони судяться», – сказав Харьковщенко після гри.

Водночас у клубі дуже швидко відреагували на висловлювання тренера і вибачилися за них.

«ФК «Минай» принципово не схвалює дискримінації, особисті образи, та засуджує приниження людської честі та гідності у будь-якій формі. Ми поважаємо арбітрів, суперників, вболівальників та усіх причетних до гри мільйонів. Слова головного тренера були сказані на емоціях від результату поєдинку. Із Ігорем Харьковщенком була проведена виховна бесіда та вжиті штрафні санкції. Просимо комітет із етики та чесної гри Федерації Футболу України також звернути увагу на цей прецедент і винести відповідні санкції, згідно з регламентом ФФУ. Цей приклад має стати уроком для тих, хто пропагує дискримінаційні прояви у футболі», – йдеться в офіційній заяві закарпатського клубу.

Читайте також: Майя Москвич – єдина дівчина, яка представлятиме Україну на «Іграх нескорених»

ЧС-2018 і неоковирна спроба боротися із сексизмом

Тим часом зовсім невтішна ситуація виникла довкола проведення Чемпіонату світу з футболу, який проходив у Росії. В центрі скандалу опинилися вболівальники, які цілували журналісток під час прямих ефірів. Зокрема, порція непроханих «ніжностей» дісталася репортерці Німецької хвилі,  яка працювала в прямому ефірі в Москві, коли незнайомий чоловік раптово підбіг до неї й поцілував, поклавши руку їй на груди. Подібна ситуація повторилася і з корейським журналістом, до якого на вулиці почали чіплятися уболівальниці.

Реагуючи на ці події, в ФІФА зробили неоковирну спробу бодай якось відреагувати на ситуацію і…. закликали телеканали якомога рідше показувати футбольних уболівальниць, щоб не сприяти проявам сексизму.

«Відомо про щонайменше 30 випадків «сексизму на вулиці», коли чоловіки чіплялися до журналісток… За оцінками директора Організації проти дискримінації у футболі П’яра Поура, незареєстрованих випадків прояву сексизму щодо російських жінок може бути вдесятеро більше», – наголосили в Міжнародній федерації футболу.

«Керуючись своїм досвідом роботи в сфері прав людини, можу сказати, що цей меседж мені нагадує формулювання про віктимну поведінку: мовляв, вдягла коротку спідницю – тебе зґвалтували. Виходить, що винна жінка, а не ті, хто неадекватно реагує. Як це – «не показуйте вболівальниць»?.. Реагуйте, як нормальні люди, ви що – з дикого лісу? Може в секторі взагалі потрібно всіх «запакувати» в паранджу?!», – зауважила гендерна експертка Ліза Рай.

Не футболом єдиним

«Формула-1»

Ще одна перемога із 2018 року чемпіонат світу з автоперегонів «Формула-1» відмовився від традиції, коли дівчата (так звані «grid girls») тримають на старті таблички з номерами пілотів. Організатори пояснили таку відмову дуже просто й логічно – подібне використання жінок не відповідає цінностям бренду й суперечить соціальним нормам. Звісно, можна було б прямо сказати, що об’єктивація образлива для жінок, тому що підкреслює нерівність статей і домінуючу роль чоловіка, але й на тому дяка. Віднині з табличками біля пілотів будуть стояти діти, яких обиратимуть перед кожним Гран-прі за допомогою лотереї або серед пілотів із юнацьких серій.

Велоперегони  

Влітку 2017 року іспанська «Вуельта» кардинально змінила церемонію нагородження. Якщо раніше переможця вітали дівчата, які мали обов’язково його розцілувати, то зараз жінка підносить майку лідера класифікацій, а чоловік допомагає переможцю її одягнути. І ніяких поцілунків.

Крім того, раніше оргкомітет австралійських велоперегонів «Тур Даун Андер» взагалі відмовився від присутності дівчат на церемонії нагородження. Головні трофеї переможцям почали вручати юні велосипедисти.

Читайте також: «Грайлива норвезька білявка»: Як українські ЗМІ висвітлюють Зимові Олімпійські ігри?

І ще один цікавий факт – у травні 2018 року міська влада Парижа заявила, що вимагатиме в організаторів велоперегонів «Тур де Франс» відмовитися від традиції запрошувати дівчат модельної зовнішності для участі в церемонії нагородження. Депутати переконані, що дарування квітів і цілування переможців – це ніщо інше, як звичайнісінький сексизм, і цей звичай «стосується іншої епохи – тієї, де жінки перебували на другорядних ролях». Тож оскільки світлини з церемонії нагородження переможця «Тур де Франс» розходяться по всьому світу, організаторів наполегливо просять не долучатися по популяризації сексистських стереотипів і відмовитися від ганебного звичаю.

Теніс

Наприкінці серпня на Відкритому чемпіонаті США з тенісу французька спортсменка Алізе Корне помітила, що одягла майку задом наперед, тож переодягнула її. Через це суддя виніс Корне попередження за нібито неспортивну поведінку, оскільки правила турнірів забороняють жінкам переодягатися на корті.

Алізе Корне на корті, mynet.com

Цей інцидент наробив чимало галасу й став своєрідним лакмусовим папірцем. Суддю звинуватили в подвійних стандартах, адже чоловікам можна знімати майку на кортах US Open. Зважаючи на шквал критики, керівництво чемпіонату вже наступного дня оприлюднило офіційну заяву, в якій дозволило тенісисткам переодягати майку, сидячи в кріслі гравця біля корту. Жіноча тенісна асоціація (WTA) підтримала рішення організаторів турніру, наголосивши, що зі спортсменкою обійшлися несправедливо. Так звичайнісіньке переодягання стало фактично доленосним, адже завдяки цьому US Open вирішив змінити правила.

Вікторія Кобиляцька

Схожі записи

Більше фемінітивів, але менше експерток — моніторинг регіональних ЗМІ

Мирослава Барчук: Ми стали першими, кого не викосили ще на злеті

Ірина Славінська

«Підтримує гендерні стереотипи»: Мінкульт намагається зупинити закупівлю до бібліотек книги Марини Ланге