Повага
Статтi

Жінка, а не політикиня: сексизм на місцевих виборах

У неділю 25 жовтня по всій Україні відбудуться місцеві вибори. Вони передбачають дотримання гендерної квоти у виборчих списках. На кожних п’ять кандидатів список має містити щонайменше дві жінки. Це роблять для того, аби збільшити кількість жінок-кандидаток у мери, а також до міських та обласних рад. 

Випускниця програми «Гендер, суспільство та представництво» Університетського коледжу Лондона Лілія Антонюк наголошує на доцільності введення гендерних квот: «Співвідношення кількості жінок та чоловіків із представницьким мандатом у певному суспільстві – відображення його ментальних установок щодо ролей, які відводять жінкам та чоловікам, а також щодо того, наскільки справедливим воно є.

Раніше на рівні місцевих рад в Україні жінок було більше, аніж на загальнонаціональному. Децентралізація внесла свої зміни: гроші пішли в громади, відповідно, місцеві ради стали цікавими з фінансової точки зору. Тому кількість жінок із представницьким мандатом стала зменшуватися. 

Тому введення загальнообов’язкових квот в умовах децентралізації – інструмент, який якщо не забезпечить більше представництво жінок при владі на місцевому рівні, то принаймні допоможе зберегти той рівень, який був раніше».

Читатайте також: Лише 16% кандидаток ідуть у мерки на місцевих виборах в Україні – членкиня ЦВК

Зараз час прикритої й неприкритої передвиборчої агітації, мітингів та дебатів. Ці суспільні явища відображають і ставлення до жінки в суспільстві, зокрема в політиці. Сексизм і мізогінія поширені не лише у столиці та обласних центрах, а й у маленьких містах. Якщо про сексизм у маленькому місті чи смт довідатися важче, це не означає, що його там немає. 

Голова Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» Христина Кіт зазначає відсутність системного моніторингу ситуації: «Ми спостерігаємо багато випадків сексизму на регіональних виборах. Це не означає, що їх не було на загальноукраїнських виборах. З’ясувати, де сексизму більше — важко, оскільки не було системного моніторингу. Ці випадки стають помітнішими, бо кандидатки активніше повідомляють про це і звертаються до громадських організацій». «Повага» підготувала добірку випадків про те, що відбувається під час виборчих кампаній у регіонах України. 

«Вона молода і симпатична, а я вже старий». Ковель

У прямому етері «Виборчого округу. Місцеві» на телеканалі «Суспільне. Волинь» відбулися дебати кандидатів до Волинської обласної ради. На дебатах були присутні представник «Аграрної партії України» Іван Смітюх, представник «ВО “Батьківщина”» Андрій Козюра та представниця від «Європейської Солідарності» Юлія Вусенко. Один із етапів дебатів передбачав запитання кандидатів одне до одного. Першим запитання мав поставити Іван Смітюх, адже за алфавітом його партія мала дебатувати першою.

Іван Смітюх так звернувся до представниці «Європейської солідарності» Юлії Вусенко: «Я би запропонував дівчині запитати мене. Вона молода і симпатична, а я вже старший. Тож поступлюся цим правом». Юлія Вусенко відповіла на це так: «Це сексизм прямо у студії. Ви так само молодий і гарний чоловік». 

Відео розроблене Національним Демократичним Інститутом у співпраці з Повагою та агенцією Veedoo 

«Жінка успішна лише тоді, коли поруч є міцне плече, на яке можна обпертися». Львів

24 вересня Інформаційна агенція «Гал-інфо» опублікувало статтю з рубрики «Портрет кандидата». Героїнею матеріалу стала Оксана Юринець — кандидатка від партії «Удар». Матеріал супроводжувався ілюстрацією, що зображувала Оксану з великими губами та довгими нарощеними нігтями. Позаду неї було видно велику чоловічу тінь. 

Кандидатів-чоловіків «Гал-інфо» зобразило зовсім-по іншому. Кандидат від партії «Варта» Ігор Зінкевич був зображений у костюмі з арештантським номером, а представник від «Голосу» Ярослав Рущишин — у шкіряній куртці на байку з написом «УКУ». 

2018 року Оксана Юринець, яка була тоді депутаткою Верховної Ради, дала інтерв’ю виданню «Голос України». У ньому Оксана, «жінка-мама, жінка-дружина і жінка-депутат, розповіла, як поєднує всі ці іпостасі». Матеріал свідчив, що у Львові «відзначають її оригінальний та водночас простий стиль не тільки у спілкуванні, а й в одязі». Зокрема у цьому інтерв’ю депутатку запитували, як вона познайомилася з чоловіком, чи вистачає в неї часу на дітей і родину і які риси цінує в чоловіка. Тоді Оксана відповіла на це запитання так: «Жінка успішна лише тоді, коли поруч є міцне плече, на яке можна обпертися. Через це надійність, певно, ціную в чоловіках найбільше». 

Уявіть інтерв’ю з Ярославом Рущишиним, де кандидата від «Голосу» запитують, як він познайомився з дружиною, чи вистачає в нього часу на сім’ю та які риси він цінує в жінці. А той у відповідь: «Чоловік успішний лише тоді, коли поруч є міцне плече жінки, на яке можна обпертися. Через це надійність, певно. Люблю надійних жінок». Важко уявити, чи не так?

Джерело: Інформаційна агенція «Гал-інфо»

«КандидатКА. Доведи, що не квота». Чернівці

На телеканалі ТВА/TVA почали рекламувати програму під назвою «КандидатКА. Доведи, що не квота». В анонсі програми кандидатка до Чернівецької обласної ради від «Партії Чернівчан» Юлія Стеранка закликала до розмови кандидаток від інших політичних сил. 

«Чи не призвела обов’язкова гендерна квота до того, що жінки стали для партій лише технічними кандидатами? Щоб спростувати це, запрошую кандидаток з усіх партій, які йдуть до Чернівецької міської ради, щодня на відверту розмову. Доведіть, що Ви не просто квота, а справді знаєте, куди і для чого йдете», — свідчить анонс програми.

Спеціалістка із прав людини Лілія Антонюк підкреслює, що кількість жінок у міських радах зменшилася через децентралізацію: «Раніше на рівні місцевих рад в Україні жінок було більше, аніж на загальнонаціональному. Децентралізація внесла свої зміни: гроші пішли в громади, відповідно, місцеві ради стали цікавими з фінансової точки зору. Тому кількість жінок з представницьким мандатом стала зменшуватись»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вибори 2020: як дісталося жінкам-кандидаткам

«Герман з яйцями». Рівне

Мешканцям Рівного у центрі міста роздавали пакунки. У них були розфасовані курячі яйця. На пакунках був зображений кандидат на посаду міського голови від «Партії Пальчевського» Віталій Герман. На кожному пакунку був напис «Герман з яйцями». Наразі Віталій – заступник міського голови міста. Кандидат запевняє, що не замовляв цієї реклами й на момент акції кандидат перебував не в Рівному. Він пообіцяв розібратися з ситуацією, коли повернеться до міста.

Джерело: Рівненщина політична 

«Найбільше зло — це допустити жінок і дітей до прийняття важливих рішень». Кривий Ріг

У вересні 2020-го депутатка Криворізької міської Ради від об’єднання «Самопоміч» Людмила Бурман опублікувала допис на Фейсбуці. Він стосувався гендерної рівності. Цей пост прокоментував Павло Дабіжа — начальник Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Він написав таке: «Найбільше зло це допустити жінок і дітей до прийняття важливих рішень, наприклад, до голосування, який би вигляд не мали ці люди. Саме тому загальне виборче право, і рівність чоловіків і жінок, це — нісенітниця». 

Посада, яку обіймає пан Павло, створена для того, аби захищати жінок, які ховаються від домашнього тирана та дітей, що залишилися без батьківської опіки.

Як зазначає інтеграторка криворізького центру безкоштовного надання вторинної правової допомоги Наталя Кожемяка, за 2019 рік поліція Кривого Рогу отримала 13 тисяч заявок про домашнє насильство. Звісно ж, до поліції жінки телефонують тому, що спеціального регіонального номеру для таких дзвінків у Кривому Розі немає. Після написання коментаря Павла не позбавили посади й не змусили вибачатися. Він досі обіймає посаду начальника Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Коментар чиновник, звісно ж, видалив.

Джерело: facebook.com/liudmyla.burman

Це не єдиний випадок сексизму й об’єктивації у Кривому Розі. Партія «Наш край» організувала екологічний мітинг перед адміністративними будівлями міста. За словами організаторів протесту, вони мають на меті змусити промислових гігантів «щомісячно компенсувати кожному жителю Кривого Рогу нанесену шкоду здоров’ю та життю. Вони також мають забезпечити кожного безкоштовною медичною страховкою». У протесті брали участь дві напівоголені дівчини. Дівчата перебували в диму від димових шашок. Він, на думку організаторів, символізував забруднення міста. Мітинги для відновлення екології міста досить корисні, проте чи потрібні там оголені жінки? 

Джерело: facebook.com/nashkray.kryvyirih

Проте є й позитивні зрушення. Щоб фіксувати сексизм на виборах, Асоціації жінок-юристок України та МФО «Рівні можливості» створили чат-бот «Вибори БЕЗ сексизму» у Фейсбуці. Туди можна написати, якщо ти — кандидатка і зіткнулася з сексизмом або якщо ти — свідок або свідка такого випадку. Бот надає юридичну та психологічну допомогу кандидаткам безкоштовно. Адвокатка Христина Кіт зауважує: «Кандидатки нечасто звертаються по юридичну допомогу. Від 15 вересня ми маємо до десяти звернень. Проте я більш ніж переконана, що таких випадків багато. Зараз ми готуємо до суду дві справи щодо захисту честі й гідності. Це довготривалий процес, який не гарантує успішного результату. Україна не має надзвичайно успішних справ захисту честі й гідності жінок, що постраждали від сексизму. Тож це важливий крок для кандидатки». 

Експертки «Поваги» сформували список рекомендацій для кандидаток, які стали жертвами сексизму:

  1. Не мовчати. Зробити скріншоти повідомлень, що містять сексизм. Зберегти посилання на повідомлення та сторінку його автора. Звертати увагу публіки на те, що зазначені дії були саме проявом сексизму. Пояснювати їх суть.
  2. Ідентифікувати людину, яка це робить. Під час регіональних виборів це набагато простіше. Найчастіше автори таких висловлювань – мешканці громади, від якої балотується кандидатка. 
  3. Запитати інших дописувачів або свідків ситуації, чи готові вони посвідчити у цій справі. 
  4. Зібрати інформацію і звернутися до юриста або юристки. Вирішити, чи передавати справу до суду.

Виконавча директорка ГО «Жіноча Ліга» Лілія Антонюк надає додаткові рекомендації: «Не проявляти сексизм зі свого боку як щодо чоловіків, так і щодо інших жінок. Засуджувати будь-які прояви сексизму в приватній та публічній сферах. Будувати свою виборчу кампанію через призму постулату “ми різні, але ми рівні” та принципу “нульової терпимості до дискримінації».

Ми обрали випадки лише з п’ятьох міст України, де під час виборів були помічені випадки сексизму. Проте таких ситуацій набагато більше. І відбуватися вони можуть у кожному місті, селищі чи селі. Важливо не тільки не проявляти сексизм, а й не залишатися осторонь зневаги та порушення прав. Такі ситуації мають бути оприлюднені в соцмережах або навіть передані до правоохоронних органів. Захист своїх прав  — один із проявів поваги до себе та інших членів суспільства. 

Олександра Кривко

Схожі записи

Оголений сором, або чому не треба боятися сказати, що яблуко – кисле

«В житті не повірю, що будеш лазити стовпами і вкручувати лампочки» 

ЄС та 20 країн закликали талібів зберегти права жінок в Афганістані