Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Вільні від дискримінації й сексизму: про що говорили на Українському жіночому конгресі
Статтi

Вільні від дискримінації й сексизму: про що говорили на Українському жіночому конгресі

Як побороти сексизм у політиці на місцевому рівні, чим можуть допомогти локальні медіа та як підтримати жінок — ці та інші теми міжнародні експерти обговорили на п’ятому Українському жіночому конгресі під час дискусії «Місцеві громади вільні від дискримінації та сексизму — як втілити це в реальність». 

В обговоренні взяли участь народна депутатка України Марина Бардіна, голова комітету з поточних справ Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Томас Андерсон та заступниця мера міста Страсбург із питань прав жінок та гендерної рівності Крістель Відер. 

Підтримка жінок у політиці 

Надзвичайно важливо підтримувати жінок, які хочуть брати участь у політичному житті. Їхні колеги мають бути уважними до проявів сексизму, мови ворожнечі та дискримінації, вважає Томас Андерсон. 

За його словами, сексизм — це результат дисбалансу влади між жінками та чоловіками в суспільстві. Політична участь жінок — важлива, адже вона необхідна для забезпечення рівності й демократії. 

Андерсон також розповів, що комітет підготував інструкцію для жінок та чоловіків про те, як боротися із сексизмом на місцевому рівні. 

«Ми співпрацювали з місцевою владою України для розробки інструментів гендерночутливої політики. За результатами нашої роботи лише за три роки понад 60 міст в Україні підписали Європейську хартію рівності жінок на чоловіків на місцевому рівні. І ми дуже раді, що досягли такого результату — це буде хорошим підґрунтям для майбутньої роботи», — говорить Андерсон. 

Залучення усіх сторін

Український жіночий конгрес, вересень 2021 року

Для того, аби звільнити місцеві громади від дискримінації та сексизму, потрібна повна залученість та участь усіх зацікавлених сторін, вважає Томас Андерсон. Необхідно переконатися, що жінки та чоловіки однаково представлені на всіх рівнях ухвалення рішень у соціально-політичній сфері. 

Марина Бардіна також додає, що Україні необхідно залучати до політичної активності якомога більше жінок із вразливих груп населення: жінок, які живуть із ВІЛ, жінок із інвалідністю, представниць ромської спільноти та інших етнічних груп тощо.

Ще один важливий аспект — це робота з медіа, адже важливо також, щоб ЗМІ правильно висвітлювали такі ініціативи та розповідали про ідеї гендерної рівності. 

Розподіл сімейних обов’язків

Жінки та чоловіки зазвичай не рівномірно розподіляють між собою обов’язки щодо догляду за дітьми. Проте правильна організація цього процесу дозволить жінкам брати активну участь у політичному та соціальному житті своєї громади. 

Марина Бардіна на УЖК

Тяжіє до впроваджень такої політики й Україна, зазначає Марина Бардіна. І останнім часом задля досягнення такої мети вже здійснили низку заходів, як-от розширення можливостей для чоловіків щодо оформлення відпусток по догляду за дитиною, протидія сексизму в рекламі, боротьба з домашнім насильством тощо. Таким чином популяризується ідея рівності та стирається стереотипне уявлення про жіночі та чоловічі ролі

Гендерний мейнстрімінг  

Із 2010 року влада Страсбурга працює над упровадженням програм гендерної рівності за трьома основними цілями, говорить Крістель Відер.

Перша ціль — забезпечення належних умов для працівників, друга — підтримка феміністичних організацій, третя — гендерний мейнстримінг, тобто довгочасна стратегія розвитку організацій, в якій від самого початку закладаються такі пріоритети як гендерна рівність. 

Про гендерний мейнстримінг як про пріоритетний напрямок згадує й Томас Андерсон. Рада Європи, каже він, навіть організувала спеціальний електронний курс для українських міст. Цей курс спрямований на те, щоб надати всім зацікавленим необхідні знання, як розробляти гендерночутливу політику та реалізовувати її в місцевих громадах. 

Крістель Відер також зазначає, що корпоративний сектор частіше за все ставиться до впровадження ідей гендерної рівності відповідальніше, аніж державний сектор. Вона додає: необхідно зробити все можливе для того, щоб при прийомі на роботу потенційні кандидати та кандидатки не стикалися з проявами дискримінації та нерівності. 

Квоти та санкції

Важливий крок у реалізації гендерної рівності в політиці на місцевих рівнях — це впровадження таких ініціатив, як квоти або санкції за невиконання певних умов. 

Так, до прикладу, Крістель Відер ділиться досвідом свого міста. Вона каже: навіть правоцентристські партії мають просувати до влади жінок, адже в іншому разі їм доведеться сплачувати штраф. Відер також згадує про кейс, коли Міністерство фінансів Франції було змушене сплатити штраф за недотримання норм щодо кількості жінок на важливих посадах у цьому відомстві. 

В Україні також діють схожі норми — квоти в 30% на виборах до місцевих органів влади, які забезпечують можливості для жінок у політиці. 

Культурна просвіта 

Марина Бардіна

Сьогодні соціологія демонструє суспільний запит на рівність, говорить Марина Бардіна. Тому важливо працювати й над таким напрямком, як культурна просвіта. Розширення світогляду — це одне з пріоритетних завдань на шляху до змін у суспільстві.

У цьому аспекті один із головних напрямків — це культурна робота з дітьми. Крістель Відер каже, що в Страсбурзі для цього навіть створили інтерактивний музей, у якому діти можуть більше дізнатися про дискримінацію і про те, як їй протидіяти. 

Олександра Горчинська

Схожі записи

У Великій Британії планують дозволити жінкам воювати на передовій

Через 5-10 років менеджери, чиї дочки прийдуть на підприємство, зрозуміють, що я мала на увазі: HR-директорка Анна Адом

Верховний суд Мексики визнав кримінальне покарання за аборт неконституційним