Повага
Image default
Статтi

«Чи винна жінка?»: медіаексперти/ки про порушення стандартів та сексизм у сюжетах про самогубство полярника

Днями Національний антарктичний науковий центр повідомив, що на українській антарктичній станції “Академік Вернадський” загинув один з учасників 25-ї експедиції — кухар Василь Омелянович. Попередня версія — самогубство. 11 травня 5 канал та ТРК “Україна” випустили в ефір матеріали про те, що звести рахунки із життям чоловік вирішив нібито через кохання.

Повага попросила проаналізувати ці матеріали медіаекспертів. Вони кажуть — автори порушили журналістські та етичні стандарти. Крім того, у сюжеті є гендерна дискримінація, мізогінія та порушення меж приватності. 

Про що йдеться? 

 11 травня 5 канал та ТРК “Україна” випустили в ефір матеріали про те, що кухар на станції “Академік Вернадський” Василь Омелянович покінчив із життям через нібито зраду коханої.  

У сюжеті 5 каналу ведуча зазначає, що ексколеги Василя вважають, що це сталося, зокрема, через “гендерний баланс експедиції”. 

А в сюжеті ТРК “Україна” ідеться: “Він був сильним, слабким його зробило кохання”. Свої припущення щодо причин загибелі чоловіка та звинувачення висловлюють колишні колеги.

Зокрема, автор сюжету журналіст Олександр Махов у Facebook написав, що жінка повинна була залишитися на станції ще на рік разом з Василем, але вирішила повернутися в Україну з коханцем.

“Ця версія — зі слів друзів Василя. Зараз на станції 10 полярників замість 12. Адже і сама жінка на шляху в Україну, а Василь наклав на себе руки. Тіло Василя на станції і невідомо, коли його зможуть забрати”, —  написав журналіст.

В обох матеріалах немає коментаря жінки, яку звинувачують екснапарники Омеляновича. 

Зазначимо, що на момент публікації матеріалу, телеканал “Україна” видалив сюжет зі свого каналу на Youtube. Також свій допис із мережі видалив і автор матеріалу. 

 “Стереотип “У всьому винна жінка” повертає нас в Середньовіччя”

Медіаекспертка та тренерка з безпеки Інституту масової інформації  Ірина Земляна відзначає, що після перегляду сюжету  телеканалу “Україна” її здивував не тільки такий детальний розбір самого самогубства, а й вказування на жіночу стать, як на виключну і беззаперечну ознаку винуватості.

“Окремо хочу звернути увагу на те, як детально розповідають про жінку, її місцеперебування та інші подробиці її життя. Звичайно прізвище та ім’я не зазначається, але маючи такі подробиці, це не важко буде встановити. І оцей стереотип, що прийшов до нас через століття та покоління: “В усьому винна жінка” — він повертає нас в епоху Середньовіччя. Тоді жінок спалювали на вогнищі. Теж саме ми образно бачимо в цьому сюжеті”, — говорить Ірина Земляна. 

Керівник Центру моніторингу та аналітики «Детектор медіа» та член Незалежної медійної ради Отар Довженко додає —  у матеріалі є відверто сексистські твердження, які варто було б збалансувати. 

“Тези на зразок «зимівля в Антарктиді — серйозна справа, жінкам тут не місце» взагалі важко коментувати. Адекватні журналісти ніколи не візьмуть таких цитат або тверджень у матеріал без експертної оцінки, яка в цьому випадку мала б засвідчити дискримінацію”, — зазначає Отар Довженко. 

Також Світлана Остапа, членкиня Комісії з журналістської етики та заступниця шеф-редактора “Детектор Медіа” додає, окрім всього іншого, матеріал ТРК також породжує новий стереотип стосовно жінок у полярних експедиціях.

“Якщо раніше це подавали під кутом, що там умови такі суворі, тому беруть тільки чоловіків, то тепер, звичайно, показали, що нібито між чоловіком і жінкою на станції можуть виникнути аж такі проблеми. Проте, мені здається, навіть якби жінки не було там, а ця історія сталася дистанційно, людина теж могла б накласти на себе руки. Це ніяк не може означати, що жінок не треба допускати до участі в експедиціях”,  — відзначає Остапа. 

Порушення стандартів

Усі троє експертів відзначають — у матеріалах порушені і професійні журналістські стандарти, і етичні норми.

“Навіть якщо спробувати винести за дужки питання дискримінації, мізогінії і тому подібного, цей сюжет порушує професійні стандарти і етичні норми. Версія про «смерть від кохання» — це лише припущення людей, які навіть не були там, на місці. Невідомо, звідки вони про це дізналися, які їхні джерела і підстави робити таке припущення. При цьому вони називають посади жінки і її начебто нового партнера, тож із гуглом і пошуком у соцмережах можна за хвилину з’ясувати їхні імена (я перевірив — можна). Отже, спочатку цих людей звинувачують фактично у доведенні до самогубства, а потім ще й перекладають провину на цілу жіночу стать. Крім того, зі слів автора зрозуміло, що він-то знає жінку, про яку йдеться, проте слова цій фактично обвинуваченій не дає — вона залишається в сюжеті безсуб’єктною, поки всі її обговорюють”, — зазначає Отар Довженко. 

Світла Остапа додає, окрім порушення журналістських та етичних стандартів, випустивши сюжет, телеканал також порушив спільний Акт про висвітлення засобами масової інформації теми суїциду, який ТРК підписала у 2017 році. 

Цей документ, серед іншого, застерігає журналістів використовувати власні припущення без доведення органами досудового слідства провину у доведенні до самогубства 

“Також у сюжеті допущена певна романтизація того, що чоловік покінчив життя самогубством. Не можна було цього робити, оскільки таким чином поширюється інформація, що суїцид нібито може стати шляхом розв’язання подібних проблем. Зокрема, це може впливати на сприйняття неповнолітніх”, — говорить Остапа.

Також Остапа відзначає, що журналіст, згідно зі статтею 3 Етичного кодексу журналіста, має з повагою ставитися до приватного життя іншої особи. У матеріалі телеканалів це правило теж порушили, відзначає Остапа.

Не дотримано у сюжетах і норм приватності, додає Отар Довженко:

Те, що ми бачимо — безпардонне втручання в приватне життя кількох людей, які не були публічними (кухар навіть на антарктичній станції — це не поп-зірка і не міністр). Втручатись в особисте життя навіть публічних людей журналістам можна лише тоді, коли є очевидний суспільний інтерес. Не плутати зі скандальністю — звісно, публіці цікаво, хто з ким спав на антарктичній станції і хто через це наклав на себе руки, але це не є суспільно важливою інформацією”.

Нагадаємо, у 2019 році дві жінки стали першим за останні 20 років українками, які взяли участь у науковій експедиції в Антарктиці.

Схожі записи

Після Маршу жінок у Києві напали на активісток

Пропаганда неполноценности 

Рада зберегла підкомітет з гендерної політики та призначила нову очільницю