Повага
Image default
Статтi

В українській Вікіпедії з’явилося 140 статей про видатних українок

411 жовтня у Вікіпедії проходив марафон зі створення та покращення статей про видатних українок за мотивами книг «Це зробила вона» та «Це теж зробила вона».

У результаті марафону в українській Вікіпедії з’явилося 140 нових статей і поліпшено близько 40. Зокрема, були створені статті про художницю та діячку феміністичного руху Галичини Марію Дулемб’янку, науковицю, першу жінку-доктора Львівської Політехніки Богуславу Єжовську-Тшебятовську, арфістку Наталію Ізмайлову, художницю Олесю Джураєву. Суттєво поліпшено статті про оперну співачку Марію Сокіл, американську науковицю українського походження Віру Кістяківську, українську і французьку художницю Марію Башкирцеву та інших.

В межах міжнародного марафону статті про відомих українок створювали в англійському, російському, японському, бенгальському, гінді, башкирському та якутському мовному розділі Вікіпедії. Було створено і поліпшено понад 20 статей.

До акції в українській Вікіпедії приєднались 45 марафонців, з них понад 20 зробили в ці дні свої

перші редагування. Цікаво, що один учасник додав у Вікідані (сестринський вікіпроєкт — централізована база структурованих знань) інформацію про більшість жінок, статті про які були запропоновані для створення або покращення, — а це понад 80 людей — бенгальською мовою і гінді. Всі, хто долучився до марафону і виконував правила Вікіпедії під час редагування та створення статей, отримають сувеніри від організаторів.

«Чесно кажучи, я не знала про багатьох відомих українок до того, як приїхала в Україну. І навіть будучи тут, я чула про таких національних героїв, як Шевченко, Франко, та більш сучасних діячів, як Вакарчук. А як же відомі українки? — зазначає Хільма Далстрьом, Другий секретар Посольства Швеції в Україні. — Я думаю, саме тому такі події, як цей редакторський марафон, важливі. Щоб поширити інформацію про відомих українських жінок, яких, можливо, забули, дивилися зверхньо або не сприймали серйозно».Близько 85% усіх статей-біографій в українській Вікіпедії — це статті про чоловіків, і лише 15% — про жіночі персоналії. Гендерний дисбаланс має місце не лише в українській Вікіпедії. Це загальна тенденція, яка тією чи іншою мірою характерна для різних мовних розділів.

«Дуже важливо висвітлювати досягнення видатних українок, щоб заохочувати якомога більше дівчат і жінок ламати гендерні стереотипи і зокрема обирати професії, які є стереотипно чоловічими, як-то діяльність у точних і природничих науках, розповідає Антон Процюк, менеджер проєктів ГО “Вікімедіа Україна”. Науково доведено, що приклад успішних жінок у певній сфері діяльності позитивно корелює з кількістю дівчат, які обирають цю діяльність у майбутньому. А Вікіпедія, як один із найпотужніших в Україні й у світі інформаційних ресурсів, є важливим джерелом для поширення інформації про видатних українських жінок».

Марафон організували Національний Демократичний Інститут (НДІ), Посольство Швеції в Україні, ГО «Вікімедіа Україна» та Grammarly. Сторінка проєкту в українській Вікіпедії.

Авторка фотографій: Юлія Кочетова-Набожняк

Схожі записи

Ганна Собачко-Шостак: «перша леді» українського авангарду

«Я зустрічала випадки, коли казали, що бої в обладунках – не жіноча справа»: як це – бути лицаркою в Україні

Ґендерна соціалізація дітей: чи можливе виховання без нав’язування стереотипів?