Повага
  • Головна
  • Статтi
  • У Міносвіти відповіли на петиції про статеве виховання
Статтi

У Міносвіти відповіли на петиції про статеве виховання

Міністерство освіти і науки України надало відповіді на петицію про впровадження обов’язкового статевого виховання в систему освіти України. Про це пише «Гендер в деталях».

Раніше очільниця ГО «Політична дія жінок» Ірина Тишко та видання «Гендер в деталях» ініціювали петицію, де закликали сприяти розробці програми статевого виховання дітей і молоді, які відповідатимуть найкращим світовим практикам, і в найкоротший термін впровадити їх у систему освіти України.

Петиція набрала 25 тисяч підписів за місяць. У відповідь президент доручив Міністерству освіти та науки знайти рішення.

Згодом МОН надало дві відповіді на петицію. Одна від Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти, інша від міністра освіти Оксена Лісового.

Читайте також: Хто виховав мізогінію у 20-річних?

Передбачається впровадження окремого курсу статевого виховання

Міністр Оксен Лісовий сказав, що у МОН розробляють проєкт стандартів, які перебачають впровадження окремого курсу статевого виховання у шкільну освіту тобто обов’язкова сексуальна освіта може бути.

«На сьогодні Міністерством освіти і науки розробляється проєкт державного стандарту для профільного рівня загальної середньої освіти. 

У межах реалізації соціальної і здоров’язбережувальної освітньої галузі державного стандарту передбачається впровадження окремого курсу статевого виховання, який враховуватиме досвід європейських країн із впровадження програм статевого виховання», відповів Лісовий.

Відповідь Оксена Лісового на петицію про статеве виховання
Відповідь Оксена Лісового на петицію про статеве виховання

«В Україні статеве виховання є складником системи національного виховання дітей та молоді»

Натомість, у Директораті дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти відповіли, що статеве виховання нібито вже є у програмі.

«В Україні статеве виховання є складником системи національного виховання дітей та молоді і здійснюється у закладах освіти відповідно до Концепції виховання дітей та молоді у національній системі освіти та згідно з вимогами освітніх стандартів», відповів керівник Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти Олег Єресько.

Уривок з відповіді гендиректора Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти на петицію про статеве виховання
Уривок з відповіді гендиректора Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти на петицію про статеве виховання

Зокрема, у листі зауважують, що теми статевого виховання нібито включені до змісту обов’язкових навчальних предметів. Таких як: «Я досліджую світ» (1 – 4 класи), «Основи здоров’я»/«Здоров’я, безпека та добробут» (5 – 9 класи), «Біологія» (8 – 11 класи)». І викладають ці дисципліни, «відповідно до чинних Державних стандартів у зміст загальної середньої освіти».

Читайте також: Скандальний підручник «Основи здоров’я» можуть вилучити зі шкіл

Також у відповіді наголошують, що статеве виховання в закладах загальної середньої освіти здійснюється «не тільки через зміст обов’язкових навчальних предметів. Учням також пропонуються курси за вибором (факультативні курси), а саме: «Я – моє здоров’я – моє життя», «Дорослішай на здоров’я», «Повага. Любов. Секс», «Захисти себе від ВІЛ»/«Школа проти СНІДу».

Крім того, наприкінці листа згадують, що в Україні статеве виховання інтегровано у систему загальної середньої освіти і здійснюється через зміст освіти і систему виховної роботи. Та наголосили, що: «Для ефективної реалізації програм статевого виховання необхідною є підготовка педагогів, розроблення сучасних навчальних і методичних матеріалів, Також важливою є інформаційна підтримка на рівні громад, ЗМІ, суспільства в цілому».

МОН, у вас проблема!

Громадська організація «Політична дія жінок» розкритикувала відповіді посадовців. 

«На думку керівника Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти Олега Єреська, рішення шукати не потрібно…

Інформація про людину та взаємодію з іншими центрується навколо загальної будови тіла, гігієни, моральних норм тощо, тема статевого виховання і безпеки не прописана у програмі. Можливо, вчителі на власний розсуд можуть вносити ці аспекти в уроки? Але ж можуть і не вносити.

Тому ми вважаємо обидві відповіді МОН незадовільними. Міністерство не проаналізувало свої підходи, не помітило їхньої проблемності і не визнало системні помилки, які призвели до створення соціальної обстановки, яка сприяє скоєнню сексуальних злочинів неповнолітніми і молоддю.

Без визнання власних помилок і покарання винних (наприклад, тих хто роками надає гриф міністерства підручникам з звинуваченням постраждалих) створення нової освітньої політики неможливе.

Також обидві відповіді говорять лише про шкільну освіту. Як ми вже зазначили вище, статеве виховання і сексуальна освіта має починатися в дошкільній освіті, продовжуватися в середній, і тривати в професійній технічній і вищій освіті. За останні кілька років ми вже засвідчили кілька скандалів про домагання від викладачів у вишах. Як міністерство працює з цією проблемою — невідомо. Тому МОН — у вас проблема!» — зауважили в організації.

Схожі записи

#ЖінкиДругоїСвітової: СФУЖО пропонує розповісти історії українських жінок на війні

Лесь Українець та Крісті Колумб: студенти та студентки створили проєкт про гендерні стереотипи 

Окремі вагони для жінок і чоловіків: на сайті уряду з’явилася нова петиція