Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Що не так зі стартапом, який «роздягає» жінок за допомогою штучного інтелекту
Статтi

Що не так зі стартапом, який «роздягає» жінок за допомогою штучного інтелекту

Український стартап Makenude «роздягає» жінок на фотографіях за допомогою штучного інтелекту. Ви обережні та ні з ким не ділитеся нюдсами? Не врятує, якщо той, хто хоче побачити вас оголеною, має ваше фото в одязі та $9,99 на рахунку.

ШІ-алгоритм аналізує фото і домальовує приховані одягом частини тіла. Якщо ви чоловік, вийде смішно: алгоритм додасть вам жіночі груди. Якщо жінка, то сміятися навряд чи захочеться: малює ШІ дуже реалістично. 

Видання SPEKA розібрало кейс Makenude, щоб дізнатися, чи законно в Україні пропонувати такі послуги? Чи може жінка, фото якої «обробили», притягти до відповідальності команду стартапу або замовника послуги? 

Звідки взявся Makenude

Makenude існує вже два роки, з 2021-го, але заговорили про нього лише у жовтні 2023-го, коли видання dev.ua випустило інтервʼю із засновником стартапу Денисом, який приховує своє прізвище, як і решта команди (і ми цілком розуміємо чому). У команді 14 людей, а проєкт на сайті рекламують як #1 Deepnude service 2023 року. 

Чи є попит на послуги Makenude? Засновник стверджує, що є. Сервіс працює за моделлю передплати, а зображення обробляє за власні «кредити». Одне оголене фото — три кредити, найдешевша передплата — 30 кредитів за $9,99, найдорожча — 3 тис. кредитів за $299. На сайті проєкту стверджують, що «задовольнили» вже понад 8,2 тис. клієнтів. 

На прикладі цього фото Makenude демонструє можливості сервісу

Сервіс вебаналітики SimilarWeb показує дані Makenude лише з липня 2023 року і станом на вересень фіксує понад 820 тис. візитів на сайт щомісяця. Більша частина користувачів сервісу з Індії (22,4%), за нею йдуть США (15,67%) та Японія (8,53%). Остання у четвірці шанувальників Makenude русня: 7,61% користувачів сервісу, за даними SimilarWeb, саме звідти. Понад 84% користувачів приходять на сайт із мобільних браузерів. 

Makenude.ai працює через браузер: користувач завантажує фото дівчини та отримує начебто її «мультяшну» версію без одягу. 

Засновник упевнений, що його діяльність не порушує законодавство України, і запевняє, що команда 24/7 моніторить сервіс, аби банити тих, хто намагається завантажити фотки підлітків, вагітних жінок, релігійних та державних діячів. Щодо питань конфіденційності каже, що це, мовляв, художній малюнок оголеної коханої, тому порушенням конфіденційності вважати його не можна. Щоправда, на сайті Makenude зображення вельми фотореалістичні. 

Скриншот із сайту Makenude.ai

Дипфейк чи «еротичний малюнок»: у чому різниця

Одним із перших і найбільш відомих дипфейків стало порновідео, куди додали обличчя акторки Галь Гадот. У 2017 році про це написало видання Motherboard, а користувач Reddit з ніком deepfakes похвалився, що саме він був автором відео. Так і поширився термін deepfake. Дипфейки — це маніпуляційний контент, створений за допомогою технології deep learning. 

Дипфейк із Галь Гадот створили, приліпивши обличчя акторки до тіла порноактриси. Згодом від цього потерпали також Наталі Портман, Емма Вотсон, Наталі Дормер та інші. Чим це відрізняється від того, що робить Makenude.ai? 

Замість того щоб клеїти обличчя людини до чужого оголеного тіла, алгоритм Makenude домальовує оголені частини, орієнтуючись на анатомію реального тіла людини. Тож навіть якщо експертові відрізнити змінене зображення буде неважко, для звичайного користувача творіння ШІ може виглядати набагато більш реалістичним, ніж традиційний дипфейк. 

Сіра зона. Що про сервіс думають українські підприємці та експерти з ШІ

Вадим Роговський, CEO та засновник ШІ-стартапу з підбору одягу 3DLOOK, розглянув Makenude.ai з двох боків — як бізнес і як сумнівний з погляду етики продукт. 

«Як підприємець я вважаю, що загалом Makenude.ai не робить нічого настільки поганого. Я розумію, що це сіра зона, де немає регулювання. Але багато підприємців, що заробили великі гроші в Україні, спершу працювали у сірих та чорних зонах, а зараз роблять білі проєкти. Якщо фаундер Makenude надалі витрачатиме ці гроші на проєкти, що будуть приносити більше цінності суспільству, ринку й користувачам, я гадаю, що нічого поганого тут немає. З регуляцією йому буде набагато складніше займатися цим бізнесом, і цей стартап  тимчасовий у тому вигляді й з тим функціоналом, який існує натепер.

Але мені як батьку було б не ок, коли б моя дочка ходила до школи, а її однокласники користувалися такими сервісами та дивилися на її nude-фото, зроблені за допомогою ШІ. Етичний бік тут, безумовно, важливий, і з етичного погляду з цим проєктом не гаразд».

Богдан Кіт, Head of Product у Tumblr, наголосив, що у деяких штатах США є закони про не консенсуальну порнографію, які криміналізують поширення сексуального контенту без згоди. Богдан вважає, що ризиків багато, але такі сервіси існували й раніше. Він певен, що згодом з’являться сервіси, які будуть продавати знаменитостям послуги з пошуку і видалення такого контенту під ключ.

«Це не порно, а еротичні малюнки» — стверджують у Makenude. А що кажуть юристи?

Максим Носарев, засновник та CEO компанії Tretten Lawyers, що надає юридичні послуги в IT, розповів, які проблеми можуть виникнути у Makenude.ai в контексті українського законодавства.

«Порнографія це чи ні, може сказати лише судовий експерт. Це дуже тонке питання. У своїй практиці я бачив різні експертизи щодо цього. Інколи, коли нібито все і зрозуміло, експерт дає висновок, що це не порнографія. І навпаки. Якщо є висновок експертизи, що це порнографія, можна говорити про відповідальність за статтею 301 Кримінального кодексу України».

Що регулює стаття 301 Кримінального кодексу України

Експерти з юридичних питань кажуть, що, згідно зі ст. 301, порнографічною продукцією може бути як фото, так і зображення, створене за допомогою комп’ютерної графіки чи згенероване ШІ. 

Питання ідентифікації зображення як порнографічної продукції буде залежати від експертизи (критерії вважати зображення порнографією регулює закон «Про медіа»).

Що робити, якщо вас «роздягнули» на фото

Ви надіслали нюдси своєму партнеру або партнерці, а коли посварились, ваші оголені фото потрапили у масову розсилку — типовий сценарій порнопомсти. Але розвиток нейромереж завів нас далі. Такі проєкти, як Makenude, дозволяють людині, якій ви не подобаєтесь, створити ваші фейкові нюдси. Впоратись із такою ситуацією допоможе не тільки психотерапія, а й звернення до суду. Так, попри те що в Україні подібні норми не є досконалими, захистити честь через суд цілком реально. 

«Я впевнений, якщо жінка звернеться до суду з позовом про захист честі й гідності, є висока ймовірність, що якщо суд доведе, хто це створив і як, суд стягне на користь жінки певну компенсацію. Це можливо, навіть якщо ми бачимо не зображення цієї жінки, а намальоване за алгоритмом таким чином, що асоціюється саме з цією жінкою», — підкреслює Носарев.  

Ще один юридичний аспект, де також можливе покарання — публічне поширення персональних даних. Фотографія людини, розміщена будь-де без її згоди — це незаконне поширення персональних даних. Стаття 188-39 КпАП передбачає за це штраф від 5100 до 17 000 грн. 

Як такий сервіс може вплинути на підлітків? Розповідають психологині

Засновник проєкту стверджує: команда підтримки постійно банить акаунти, що намагаються завантажити, зокрема, фотографії підлітків. Проте, наскільки кваліфіковано ця команда зможе відрізнити фото 16-річної дівчини від 18-річної, є питання. Також підлітки імовірно можуть без проблем використовувати сервіс для «роздягання» дорослих жінок. 

Ми розпитали психотерапевток, як використання цього сервісу, а найгірше оброблення фото неповнолітньої дівчини і розповсюдження його в її школі чи соціальному колі може вплинути на підлітків. 

Ольга Мала, дитяча психологиня, гештальт-терапевтка зазначає, що домальовування тіла штучним інтелектом може створити хибні уявлення про тіло.

«Для гармонійного розвитку підлітку потрібна інформація  з реального світу. Такі ШІ-зображення формують безконтактне, ілюзорне відчуття свого тіла та тіла іншої людини. В результаті мозок створює асоціальний нейронний зв’язок поведінки, яка порушує особисті кордони та кордони іншої людини: неповажне ставлення до тіла, насильницьке доторкання до тіла без дозволу, відсутність симпатії при сексуальному збудженні, неможливість сексуальної розрядки в реальності. 

У дорослому житті можливі розлади поведінки. Це може проявлятися у неповазі до оточення, насильницьких діях, безконтрольному зловживанні своєю силою тощо».

Дана Нечипорук, дитяча психологиня зауважує, що такі фото можуть стати інструментом булінгу для підлітків.

«Самооцінка людини формується з 12 до 17 років, і вона дуже хитка. Неприйняття групою, булінг — особливо довготривалий — діє як психотравма, тому що це довготривалий стрес середньої чи високої інтенсивності. 

Теми, які найбільше можуть поранити — зовнішність, чужі секрети, розповсюдження неправди про особистість. І якщо все це разом використати, буде руйнівний ефект, який може спричинити ця програма».

Вибіркова сексуалізація. Чому сервіс роздягає лише жінок

Цікаво, що алгоритм Makenude, попри заявлені на сайті 5270 годин тренувань, не вміє роздягати чоловіків. Якщо завантажити у систему чоловіче фото, система домалює жіноче тіло. 

Вибіркова сексуалізація — поширена проблема у світі, і боротьба з нею триває. Наприклад, в Україні за сексизм у рекламі почали штрафувати лише від січня 2022 року. Hawkeye Initiative бореться із сексизмом у коміксах, ставлячи супергероїв-чоловіків у абсурдні пози, які вважаються в індустрії «нормальними» для жінок. 

Hawkeye Initiative ставить супергероїв-чоловіків у пози, у яких зображені жінки

Засновник Makenude пояснює відсутність функції «роздягти чоловіка» тим, що попиту на неї немає: фото чоловіків завантажують хіба для жарту. Сам сайт сервісу прикрашений вкрай сексуалізованими зображеннями оголених жінок, і якщо у нижньому блоці тіла гіпертрофовані, наче з реклами казино, то на основному зображенні дівчина зображена вельми реалістично, зокрема після роздягання: ШІ до страшного реалістично враховує персональну анатомію. І не знаю, як ви, а особисто ми з першого погляду не скажемо, чи є дівчині на фото 18. 

Зображення – syedattaullahshah.com

Схожі записи

#Ятобінебренд — у відповідь на сексистські слова Зеленського мережею шириться хештег

Як патріархат шкодить чоловікам

Жінки просять скасувати рецепти на екстрену контрацепцію — петиція