Повага
Image default
Статтi

Щонайменше у трьох ТВК відмовилися реєструвати документи політсил через фемінітиви

У Вінницькій, Житомирській та Тернопільській областях відмовилися реєструвати документи політичних сил через використання в них фемінітивів. Таке повідомлення надійшло на чат-бот проєкту #вибориБЕЗсексизму.

Про це у коментарі Громадському радіо розповіла координаторка проєкту Ірина Тишко.

Партії все ж зареєстрували, проте без вживання фемінітивів у документах, передає медіа.

Водночас у територіальній виборчій комісії спростували заяви щодо того, що вони забороняли використовувати фемінітиви у документах, говорить омбудсменка із захисту виборчих прав у Тернопільській області громадської мережі «ОПОРА» Ольга Мазаєва.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: П’ять причин вживати фемінітиви

«У ТВК мені відповіли, що у своїх документах вони не забороняли використовувати фемінітиви. Проблема у тому, що сам Виборчий кодекс не містить фемінітивів. Також їх не містять й затверджені бланки ЦВК, у них значиться «депутат», «кандидат» тощо. Деякі ж члени ТВК дуже скрупульозно ставляться до заповнення цих документів, бояться допустити помилку. Тому кандидаток просили не вносити зміни у ці бланки та форми, й писати «кандидат» та «депутат», навіть якщо це політикиня.

Чи можна в цьому звинувачувати ТВК, якщо не було роз’яснень, що можна застосовувати фемінітиви, мені важко судити. Звичайно, у нас є норми правопису, затверджені Кабміном, які мали б застосовуватися всіма органами влади, а органи влади мали б сприяти їх використанню, але поки маємо те що маємо», — розповіла Ольга Мазаєва.

Натомість членкиня експертної ради при МФО «Рівні можливості» Любов Лук’янцева вважає, що ТВК перевищили свої повноваження, адже стаття 230 Виборчого кодексу містить чіткий перелік підстав щодо скасування реєстрації, де про фемінітиви мова не йде, вважає.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фемінітиви погано впливають на права жінок у суспільстві — прессекретарка президента

«Вживання фемінітивів — це вже не тільки практика розмовної мови, а й мови офіційної, їх починають використовувати і в нормативно-правових актах. Ба більше, якщо у поданих документах виявлено помилки чи неточності, які не є перешкодою для розуміння змісту, то також, згідно з частиною 3 статті 230, це не є підставою для відмови у реєстрації», — каже експертка.

Лук’янцева наголосила, що територіальні виборчі комісії не мають виходити за межі своїх повноважень, а також трактувати на власний розсуд положення Виборчого кодексу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як утворювати фемінітиви

Нагадаємо, Кабінет Міністрів України 22 травня 2019 року затвердив нову редакцію «Українського правопису», у 32-му параграфі якого йдеться про суфікси, за допомогою яких утворюються іменники на означення осіб жіночої стат (фемінітиви). Новий варіант правописних норм, який замінить редакцію від 1992 року, розробила Українська національна комісія з питань правопису.

Схожі записи

Побутовий сексизм в Україні часто продукують самі жінки

15 захоплюючих виступів TED, які варто подивитися на карантині

Відсутність знань про жінок-науковиць – це викривлена картина світу