Повага
Image default
Колонки Статтi

«Щоб тато бачив красиву жінку й не пішов з родини»

«Тато не має спати в ліжку з дитиною, він має робити мамі наступних дітей».

«Тато – вожак зграї, він має приносити в дім їжу, а не контролювати, як вона готується».

«70% гомосексуалів стали такими, бо мама вкладала хлопчиків до себе в ліжко».

«Мама, яка весь час приділяє дитині, схожа на чорт знає що, і тим самим вона провокує тата спати з іншими жінками».

«Тато має принести мамі в пологовий будинок їжу та косметику, щоб мама була красивою».

«Нормальний хлопчик, якщо візьме в руки ляльку, одразу її зламає».

Це не печерний цитатник із минулого, ні. Це те, що я почула за два вечори в популярних програмах про дітей. Те, що транслює наш телевізор і ютуб. До слова, на ютуб-каналах із цими відео – мільйони (!) підписників.

Заради справедливості скажу, що ті відео, які я переглядала, на 80% складаються з нормальних порад щодо догляду за дитиною і всього на 20% – із таких деградантських кліше. До того ж, подають їх як такі, що засновані на медичних дослідженнях. Тезу про «70% гомосексуалів» транслювала жінка, що називає себе професійною психологинею.

Чому нормальні просвітницькі програми так необхідно змішувати з псевдонауковим стереотипним тезами? Бо цього вимагає аудиторія. Тисячі жінок і чоловіків із радістю ставлять лайки, роблять репости та поспішають до екранів, бо там говорять, що вони все роблять правильно. Жити, як наші пращури, не розвиватися разом зі світом і не виходити із зони власного комфорту – правильно. Ділити обов’язки на чоловічі й жіночі – правильно. Ростити «ніжних принцес і мужніх воїнів» теж правильно. І, звісно, правильно прикувати жінку до кухні й дітей, а «вожака зграї» відправити заробляти гроші.

Відомий доктор Комаровський у своїх відео-лекціях говорить доцільні, на мою думку, речі. Він, серед іншого, радить мамам не концентрувати 100% енергії тільки на дитину, не ускладнювати собі навмисне життя й не нести маску жертви та мучениці, щоб відповідати канону «справжньої жінки». Звісно, щоб бути щасливою повноцінною особистістю, треба залишати час на себе. Але от, на думку Комаровського, час потрібен жінці не на саморозвиток чи роботу, а на те «щоб тато бачив красиву жінку й не пішов із родини».

І виходить, що окрім правил вигодовування, купання та режимів сну, ми дізнаємося, що основна суть жінки – вродливий інкубатор для дітовиношування, який щойно одну дитину народить, має швидесенько схуднути й одразу робити наступну.

Колись усі ці тези транслювали й мої подруги з минулого, вони й зараз іноді залишають коментарі в такому стилі під моїми фото в інстаграмі. Одна з них час від часу приходила до мене з розбитим обличчям, але не йшла від чоловіка, із яким жила. Навпаки, щоб налагодити стосунки, вона народила йому сина. Можете уявити, що має ввібрати в себе психіка молодої дівчини, щоб вважати таке життя нормальним? А я скажу – насильство у власній родині, де батько бив матір, а телевізор, який не вимикався ніколи, на тлі чергового побиття розповідав, що це все нормально. До слова, дитина, звісно, стосунків не врятувала.

Скільки таких історій? Тисячі, мільйони? І поки гендерні стереотипи продукують домашнє насильство, шеймінг і втоптування в багно жіночих доль, телевізор продовжує розповідати, що все нормально.

І я ще можу зрозуміти існування адептів пласкої землі, борців із щепленням і сексистів (які для мене на одному щаблі) у час, коли не вистачає інформації. Але вибачте, зараз, щоб розвинути свій мозок хоч трохи далі шаблонів і штампів, можна просто зайти в Гугл чи прочитати розумну книжку, яких вистачає.

Підводячи риску, хочу звернутися до сучасних батьків, які з самого народження витрачають шалені гроші на розвиваючі іграшки, курси англійської, уроки плавання, фехтування та садочки з нянями, які літали в космос. Якщо при цьому всьому вдома сповідують «роль нормальної жінки» й «обов’язки справжнього чоловіка», змушують хлопчика не плакати, а дівчинку носити рожеве, то це обмежує індивідуальний розвиток особистості. Ви ж усі хочете виростити успішних дітей, а не сіру масу стереотипів і шаблонного мислення. Виховувати дітей так само, як при совку виховували вас – це злочин. Вчіться бути нормальними прогресивними людьми.

І, будь ласка, вимкніть телевізор!

Вікторія Єрмолаєва, головна редакторка «Поваги».

Схожі записи

Чому «Культура діалогу» без жінок?

Мами з візочками, сидіть краще вдома

Стереотипи, незнання та страх остракізму: Хто і чому просуває антифеміністичний контент?

Юлія Гуш