Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Щоб таргани в кабінетах не заводилися — як українські канали ставлять собі діагноз
Статтi

Щоб таргани в кабінетах не заводилися — як українські канали ставлять собі діагноз

Нині, коли всі говорять про європейський шлях України, який зокрема полягає й у просуванні ідей гендерної рівності, засилля сексистських жартів та систематичне відтворення гендерних стереотипів на вітчизняному телебаченні викликають певний когнітивний дисонанс.

Не винятком стала й остання програма «Чому так» на телеканалі «112». Діагноз-шоу, як його назвали виробники, гендерними упередженнями й зневажливим ставленням до спікерок у студії саме собі поставило діагноз.

Порушуючи, на перший погляд, важливе питання гендерної рівності в політиці, ведуча Євгенія Скорина відразу охрестила всіх жінок «прекрасною статтю», не залишаючи їм нічого, окрім «бути красивими». Напевне, у програмі їй теж була відведена така роль, адже Андрій Пальчевський не дозволяв ведучій зайвий раз йому заперечити.

Порівнюючи кількість жінок у парламентах Руанди та України, Андрій Пальчевський резюмував, що жінки мають певні преференції, бо вони «дарують життя, не кажучи вже про інші радощі».

На прохання ведучої він згадав лише двох жінок із Верховної Ради – Королевську та Тимошенко. Третьою ж жінкою назвав Ляшка, зазначивши, що в «найкращих чоловіків» багато жіночого.

Стоп-кадр програми “Чому так?” на каналі 112

У цікавому контексті розгорнулася дискусія і щодо партійних квот. За словами Пальчевського, вони не надто потрібні, бо всі жінки все одно потрапляють у політику завдяки чоловікам, як і ведучі «на екран через диван». Власне після цього пішли припущення, що Гонтарева отримала посаду завдяки особливим кумівським взаєминам із Порошенком. Дісталося й очільниці Міністерства охорони здоров’я Уляні Супрун.

Загалом ведучі зробили висновок, що жінки отримують посади лише задля того, щоб «прикривати брудні справи» чоловіків.

Сипав гендерно упередженими перлами й колишній генеральний прокурор Святослав Піскун. На його думку, жінки мають працювати у прокуратурі, щоб таргани в кабінетах не заводилися й щоб мити посуд після чоловіків. Виїжджати ж жінкам на гучні справи, такі як убивство і зґвалтування – зась. Не дай боже травмувати тендітну жіночу психіку.

У якому психічному стані вийшли з програми письменниця, громадська діячка Лариса Ніцой та гендерна експертка Ніна Потарська, невідомо. Та й аудиторію це не хвилювало, адже з її сміху було зрозуміло, що «невинні чоловічі жарти» їй до вподоби.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сексизм: Той, що в телевізорі

У програмі є твердження, які мають на меті створити негативний образ жінок, переконана правозахисниця Ірина Сєдова:

– Жінок згадують у принизливому та образливому контексті. Там є тези про неповноцінність статі. Це, на мою думку, прояви мови ворожнечі, і на це обов’язково треба реагувати. Навіть якщо це каже запрошений гість у прямому ефірі, журналіст, який веде програму, не може мовчати – він має сказати гостю, що такі твердження неприпустимі.

Схожого контенту на телебаченні нині сила-силенна. І, здається, держава це жодним чином не збирається контролювати, хоча й узяла на себе таке зобов’язання, підписуючи, до прикладу, Угоду про асоціацію між Україною та ЄС. У главі 21 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС йдеться:

«Сторони посилюють діалог та співробітництво щодо забезпечення гідної праці, політики зайнятості, безпечних та здорових умов праці, соціального діалогу, соціального захисту, соціального залучення, гендерної рівності та недискримінації».

Втім соціальний діалог виходить досить дивний – із систематичною дискримінацією за ознакою статі на телеканалах.

Відзначився й «Новий канал», який до нового сезону шоу «Інтуїція» залишив невигадливий слоган – «Чоловічий розум проти жіночої логіки». Жінкам, звісно, немає чим думати. Куди вже їм до розумних чоловіків?

І таких шоу безліч: «Хто проти блондинок?», де вже сама назва говорить за себе, «Дизель-шоу», яке вражає кількістю сексистських жартів, виступи Валерія Жидкова з «95 Кварталу» з розмаїттям гендерних упереджень тощо.

Постає запитання, як і в однойменному діагноз-шоу – а чому так?

Ірина Сєдова вважає, що реагувати на такі прояви сексизму насамперед має суспільство.

– Треба публічно висловлювати осуд. Організації, які захищають права жінок, мають звертатися в контрольні органи і в комісію журналістської етики, якщо помітили в програмах дискримінаційні висловлювання щодо жінок, – говорить пані Ірина. – Якщо це телеканал, можна написати скаргу в Нацраду з телебачення і радіомовлення та повідомити про порушення Закону «Про телебачення і радіомовлення».

На думку експертки – чим більше обурюватиметься суспільство, тим більше шансів, що такі ситуації не повторюватимуться.

Дивіться також добірку Поваги, як жінок показують в українських ЗМІ.

Наталка Сіробаб

Схожі записи

Гінекологічне насилля: чому жінки не поспішають на профілактичні огляди?

Олена Кущенко

Насильство в сім’ї: чому на нього не скаржаться?

У США змінили дрес-код для морських піхотинок