Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Проєкт «Re-framing my body-2»: як мисткині дають відсіч гендерним стереотипам
Статтi

Проєкт «Re-framing my body-2»: як мисткині дають відсіч гендерним стереотипам

Світлана Михайлова
Робота Світлани Михайлової

Роботи українських мисткинь використали для анімаційного відео «Re-framing my body-2: протидія стереотипному зображенню жінок». Про це пише видання Elle.

До створення відео долучилися 15 українських художниць: Анастасія Іванова, Катерина Куцевол, Катерина Шиман, Ніна Марі, Дарина Фес, Тетяна Корнєєва, Тетяна Крамаренко, Тетяна Смріга, Вероніка Чередниченко, Вікторія Лихольот, Яна Григоренко, Олена Морозова, Ольга Аборонок, Світлана Михайлова й Анна Верещака.

Анна Верещака
Робота Анни Верещаки

Відео розповідає історії усвідомлення себе, власного тіла, життя під тиском стереотипів та звільнення від них. У анімації представлені твори в різних техніках і напрямах: колаж, графіка, відео, фотографія тощо.

Читайте також: «Секрети дівчат»: 5 анімацій від українських режисерок

Робота Тетяни Смріги

 «Я натрапила на статтю про те, як зображують жінок в українських медіа. Виявилося, що ситуація з цим дуже погана. Жінок або зображують стереотипно, або вони відсутні взагалі. Якщо все-таки жінка присутня на сторінках, то вся увага прикута до її зовнішності, а не до її діяльності, її думок. Але я переконана, що систему можна змінити. Українсько-шведський проєкт Re-framing my body реалізовують вже вдруге. І я рада, що нам вдалося представити роботи українських художниць на цьому відео попри повномастштабну війну», — розповідає кураторка Сибріг Доктер, Lava-Dansproduktion, Швеція.

Читайте також: Стереотипи та сексизм: навіщо медіа транслюють упередження щодо жінок?

Тетяна Корнєєва
Робота Тетяни Корнєєвої

Проєкт почався скоріше як особиста терапія

Анімація створена як результат міжнародного проєкту Re-framing my body-2. Упродовж кількох місяців відібрані українські художниці брали участь в освітній онлайн-програмі — лекції та воркшопи від кураторки міжнародного фестивалю сучасної фотографії Odesa Photo Days Катерини Радченко, викладачки Стокгольмського університету Ганни Вільдов та перформерки, засновниці Lava-Dansproduktion Сибріг Доктер (Швеція).

Разом вони розглядали та аналізували те, як жінок зображують у ЗМІ та мистецтві. Після обговорень та дискусій учасниці створювали власні проєкти, частина з яких увійшла до відео.

Читайте також: Ольга Гайдамака, художниця: У руках зосереджується сила

Вероніка Чередниченко
Робота Вероніки Чередниченко

«Мій проєкт пов`язаний із переживанням травми, якою для мене стала хвороба та втрата пам`яті мого батька. Невизначеність і неможливість зарадити ситуації спричинили постійні нав`язливі думки та образи. Одночасно я втрачала відчуття власної фізичності, причетності до навколишнього, повсякденного. Проєкт почався скоріше як особиста терапія, але завдяки освітній програмі я побачила важливість обговорювати та показувати такі теми в мистецтві», — ділиться своїми враженнями від участі в проєкті художниця Дарина Фес, авторка серії «Нотатник (другий)».

Дарина Фес
Робота Дарини Фес

Проєкт Re-framing my body-2 планували реалізувати із вересня 2021 по березень 2022 року із завершальним майстер-класом у Києві. Проте його перебіг перервала повномасштабна війна, розпочата Росією проти України 24 лютого 2022 року. За рік організатори та організаторки повернулися до проєкту і зробили фінальне відео з роботами учасниць.

Схожі записи

Матеріали про шоу-бізнес: у 43% обговорюють оголені тіла жінок

#FakeLove

Уроки толерантності: в Україні зняли фільм про ставлення до ЛГБТІК+