![Світлана Михайлова](https://povaha.org.ua/wp-content/uploads/2023/06/svitlana_mykhailova-1030x727.jpg)
Роботи українських мисткинь використали для анімаційного відео «Re-framing my body-2: протидія стереотипному зображенню жінок». Про це пише видання Elle.
До створення відео долучилися 15 українських художниць: Анастасія Іванова, Катерина Куцевол, Катерина Шиман, Ніна Марі, Дарина Фес, Тетяна Корнєєва, Тетяна Крамаренко, Тетяна Смріга, Вероніка Чередниченко, Вікторія Лихольот, Яна Григоренко, Олена Морозова, Ольга Аборонок, Світлана Михайлова й Анна Верещака.
![Анна Верещака](https://povaha.org.ua/wp-content/uploads/2023/06/Screenshot_11.jpg)
Відео розповідає історії усвідомлення себе, власного тіла, життя під тиском стереотипів та звільнення від них. У анімації представлені твори в різних техніках і напрямах: колаж, графіка, відео, фотографія тощо.
Читайте також: «Секрети дівчат»: 5 анімацій від українських режисерок
![](https://povaha.org.ua/wp-content/uploads/2023/06/Screenshot_9.jpg)
«Я натрапила на статтю про те, як зображують жінок в українських медіа. Виявилося, що ситуація з цим дуже погана. Жінок або зображують стереотипно, або вони відсутні взагалі. Якщо все-таки жінка присутня на сторінках, то вся увага прикута до її зовнішності, а не до її діяльності, її думок. Але я переконана, що систему можна змінити. Українсько-шведський проєкт Re-framing my body реалізовують вже вдруге. І я рада, що нам вдалося представити роботи українських художниць на цьому відео попри повномастштабну війну», — розповідає кураторка Сибріг Доктер, Lava-Dansproduktion, Швеція.
Читайте також: Стереотипи та сексизм: навіщо медіа транслюють упередження щодо жінок?
![Тетяна Корнєєва](https://povaha.org.ua/wp-content/uploads/2023/06/Screenshot_12.jpg)
Проєкт почався скоріше як особиста терапія
Анімація створена як результат міжнародного проєкту Re-framing my body-2. Упродовж кількох місяців відібрані українські художниці брали участь в освітній онлайн-програмі — лекції та воркшопи від кураторки міжнародного фестивалю сучасної фотографії Odesa Photo Days Катерини Радченко, викладачки Стокгольмського університету Ганни Вільдов та перформерки, засновниці Lava-Dansproduktion Сибріг Доктер (Швеція).
Разом вони розглядали та аналізували те, як жінок зображують у ЗМІ та мистецтві. Після обговорень та дискусій учасниці створювали власні проєкти, частина з яких увійшла до відео.
Читайте також: Ольга Гайдамака, художниця: У руках зосереджується сила
![Вероніка Чередниченко](https://povaha.org.ua/wp-content/uploads/2023/06/Screenshot_10.jpg)
«Мій проєкт пов`язаний із переживанням травми, якою для мене стала хвороба та втрата пам`яті мого батька. Невизначеність і неможливість зарадити ситуації спричинили постійні нав`язливі думки та образи. Одночасно я втрачала відчуття власної фізичності, причетності до навколишнього, повсякденного. Проєкт почався скоріше як особиста терапія, але завдяки освітній програмі я побачила важливість обговорювати та показувати такі теми в мистецтві», — ділиться своїми враженнями від участі в проєкті художниця Дарина Фес, авторка серії «Нотатник (другий)».
![Дарина Фес](https://povaha.org.ua/wp-content/uploads/2023/06/daryna_fes_11_b-1030x653.jpg)
Проєкт Re-framing my body-2 планували реалізувати із вересня 2021 по березень 2022 року із завершальним майстер-класом у Києві. Проте його перебіг перервала повномасштабна війна, розпочата Росією проти України 24 лютого 2022 року. За рік організатори та організаторки повернулися до проєкту і зробили фінальне відео з роботами учасниць.