Цьогорічна випускниця військової кафедри Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу Наталія Кучера — перша офіцерка в історії вишу. Разом з 14-ма хлопцями вона отримала звання «лейтенант/ка». З 21 грудня дівчина служитиме у Збройних силах України. Найближчі п’ять років Наталія виконуватиме обов’язки начальниці служби пально-мастильних матеріалів.
Наталія Кучера стала студенткою Івано-Франківського національного технічного університету нафти та газу у 2014 році. Вступила на військову кафедру та опанувала одразу дві спеціальності: військову (начальниця служби пально-мастильних матеріалів) та цивільну (інженерка нафтогазового комплексу). Каже, що до такого вибору її підштовхнув приклад двох братів, які також закінчили військову кафедру. Велику роль зіграв і той факт, що курсанти та курсантки після присяги підписують контракт із ЗСУ на 5 років.
«Я надихнулась тим, що після випуску є забезпечення роботою. Тоді як інші студенти та студентки шукають роботу або їдуть на заробітки. А мати стабільний дохід, бути впевненою у завтрашньому дні — це краще, ніж сумніватися», — каже Наталія Кучера.
Як проходило навчання?
Найскладнішим у навчанні, пригадує дівчина, були шикування. Прокидалась Наталія о 6 ранку, навіть якщо в розкладі навчання починалось з 4-ї пари, щоб о 8 вже бути на кафедрі. Зрештою це зробило курсантку дисциплінованою та пунктуальною.
«Студентське життя – це взагалі дуже класний період. Я хвилювалася, коли вступала, що там самі хлопці. Але одногрупники дуже класні, завжди мені допомагали, підтримували.
Я не жила з ними в казармі. Якщо вони після пар, коли мене вже не було, щось робили – наступного дня завжди пояснювали, підказували. Ніколи не робили ніяких капостей. Класні, хороші хлопці.
Я дякую кафедрі, що в нас були навчання. Ми їздили на полігони, на практику в інші частини. Кафедра нас підготувала. Коли розпочнемо службу в іншій частині, не буде чогось невідомого перед нами. Ми вже приблизно знаємо, що до чого», — розповідає Наталія Кучера.
Підтримка родини
Під час навчання Наталія вийшла заміж та народила дитину. Сміється, що захист Батьківщини можна поєднувати з особистим життям.
Вибір доньки підтримали й брати, і батьки. Михайло Мандзюк – тато дівчини – пригадує, що у 2014 році, з початком бойових дій, всі в родині були розгублені. Чоловік тоді порадився з синами й добровільно підписав контракт на рік. Після того, як побачив все, що відбувається на сході України, на власні очі, страх за доньку став меншим.
«Це був її вибір. Ми з мамою поставилися цілком спокійно. У нас два хлопці — старший Петро і другий Михайло — теж закінчили військову кафедру. Порадили їй, що надійно будеш захищати Батьківщину, будеш служити народу України й гідно будеш продовжувати справу братів. Треба буде – хай захищають Україну, вони цьому вчились», — каже Михайло Мандзюк.
Ставлення університету
Кафедра військової підготовки ІФНТУНГ існує 57 років – з 1963 року. До 1998 року тут готували офіцерів запасу. Зараз кафедра працює на державне замовлення Міністерства оборони – готують кадрових військових. Після випуску всі курсанти зобов’язані на п’ять років підписати контракт з ЗСУ.
Кафедра військової підготовки університету загалом випустила понад двісті курсантів та курсанток. Наталія Кучера – перша офіцерка серед них.
«Вона перша в історії захистилась серед офіцерів-курсантів, які йдуть навчатися за замовленням Міноборони. Це кадрові офіцери, офіцери тактичного рівня, професіонали. Наталя започаткувала хорошу традицію, бо вже на наступні роки, на молодших курсах у нас є дівчата. А наступного року будуть наступні», — розповідає начальник кафедри військової підготовки ІФНТУНГ Андрій Станецький.
Наталія Олексієнко