Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Мами у 4,5 раза частіше відповідають за невиконання батьківських обов’язків — дослідження
Статтi

Мами у 4,5 раза частіше відповідають за невиконання батьківських обов’язків — дослідження

У 2019 році 78,8% адмінпротоколів про невиконання батьківських обов’язків складали на жінок, мам і лише 17% на татів.

Про це йдеться в аналітичному звіті Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» та Фундації DEJURE.

«Ми обрали вибірку за жовтень 2019 року по місті Києву, Київській області, а також Львівській, Харківській, Миколаївській та Черкаській областях. Ми проаналізували 628 постанов, які стосувались притягнення до адміністративної відповідальності за невиконання батьківських обов’язків», — каже голова Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» Христина Кіт.

Найчастіше батьків притягали до відповідальності за те, що дітям не було створено належних умов життя. А також через залишення дитини без нагляду та вчинення дитиною правопорушення. Але у значній частині справ не має можливості ідентифікувати причину притягнення не було, бо суд не розшифровував. Багато справ стосувалось випадків, коли батьки звертались за допомогою до поліції, бо дитина загубилась, а поліція складала протоколи про ухилення від виконання батьківських обов’язків.

Із загальної кількості адміністративних матеріалів, які надходили
до суду, у 78,8% випадків протоколи про притягнення до адміністративної відповідальності складали на мам, у 17% випадках на батька, у 2,7% випадках на діда/бабу або інших опікунів. У 1,4% випадків з текстів рішень суду не було змоги встановити особу правопорушника.

А згідно з даними Державної судової адміністрації України у 2019 році серед 19 749 осіб, яких притягнули до адміністративної відповідальності, 80,36% — це жінки.

Інфографіка зі звіту про притягування мам і тат до відповідальності за неналежне виховання

«Мені видається, що це через стереотип про те, що саме мама несе відповідальність за невиконання обов’язків», — вважає Христина Кіт.

Адвокати/-ки, які брали участь в письмовому опитуванні, зазначили, що в їхній практиці суди найчастіше притягують матерів (46,6% випадків) до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов’язків, обох батьків у 35,1%, а лише батька — у 17,2% випадків.

Звіт ґрунтується на базі даних рішень судів першої, апеляційної та касаційних інстанцій, отриманих із Єдиного реєстру судових рішень, та результатах опитування адвокатів та адвокаток.

Схожі записи

Шкільні підручники чи хлопчачі підручники? Думки після короткого огляду

Відсутність знань про жінок-науковиць – це викривлена картина світу

У наступній Верховній Раді буде щонайменше 86 жінок