Повага
  • Головна
  • Статтi
  • «Патрульний допомагав приймати пологи»: чому медіа нормалізують акушерське насильство
Статтi

«Патрульний допомагав приймати пологи»: чому медіа нормалізують акушерське насильство

У Сумах у жінки розпочалися активні перейми, але вона нібито не підпускала до себе лікарів, тож їм довелося… звернутися по допомогу до поліції. Про це у фейсбуку написав перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький.

Він зауважив, що патрульний Дмитро Зуєнко «без вагань став асистентом, допоміг вмовити перелякану жінку і прийняв пологи». Натомість Зуєнко у коментарі hromadske сказав, що «жінка не реагувала на слова і «потрібна була фізична сила, треба було тримати її».

Згодом у коментарях до допису Олексія Білошицького ситуацію прокоментували від імені сторінки Сумського обласного клінічного перинатального центру. Мовляв, у жінки були розлади психіки, тому лікарі викликали поліцію.

«Бригада акушерів-гінекологів на чергуванні прийняли роділлю в I періоді пологів, що мала розлади психіки та поводила себе агресивно і небезпечно. Лікарі запросили для допомоги представників поліції, і результатом цієї взаємодії стало народження здорової дівчинки», – йдеться у коментарі. 


Читайте також: Гінекологічне насилля: чому жінки не поспішають на профілактичні огляди?


Такими публікаціями медіа легалізують застосування насильства

Низка медіа опублікували на своїх ресурсах новину про цю ситуацію, посилаючись на допис Білошицького та коментарі в соцмережах.

Висвітлюючи цю тему, медіа фактично легалізували застосування насилля щодо вагітних жінок, каже правозахисниця, засновниця проєкту «Безпечне народження» Вікторія Лучка.  Вона понад 10 років працювала у темі захисту прав людей із інвалідністю, а зараз адвокатує зміни в підході до пологів. Експертка зауважує, що у цій ситуації можемо говорити про вчинене акушерське насильство над породіллею, а також стигматизацію людей із психічними порушеннями.

«Інформацію, що у жінки можуть бути психічні порушення, не було виведено в матеріал, це було тільки у коментарі Сумського обласного клінічного перинатального центру, який написали до оригінального допису. Таким чином медична установа нібито пояснила свої дії, для виправдання і легалізації насильства.

І тут варто звернути увагу на кілька аспектів. Перший — стан здоров’я людей — це конфіденційна інформація. Медичний заклад публічно про це повідомив, чим уже порушив права жінки. Друге — незалежно від того, є у жінки психічні порушення чи нема, ніхто не має права застосовувати силу і насильно надавати медичну послугу. Третє — чому взагалі на пологах був поліцейський? Яке правопорушення вчинила жінка, що там мав бути представник поліції та особливо застосовувати до неї фізичну силу?

Медіа повинні мати внутрішній фільтр на недискримінацію

Медіа ж фактично зробили героями медичну бригаду та поліцейського, які начебто врятували дитину від неадекватної жінки, що народжувала. І це найгрубіша помилка, яку зробили ЗМІ, підхопивши цей інформаційний привід. Бо по-перше, знівельована роль жінки у цій ситуації. Ніхто не взяв коментар у неї чи її рідних, щоб прояснити ситуацію. Для медіа, які поширили цю новину, було цілком достатньо аргументів та інформації, що до жінки в пологах може бути таке ставлення і може бути застосована сила. По-друге, відбулася стигматизація людей із інтелектуальною і психосоціальною інвалідністю. Як показали коментарі в соцмережах, люди справді вважають, що якщо є психологічні порушення, то застосування сили — це нормально. Це медична модель сприйняття інвалідності, коли людина сприймається тільки за діагнозом, а будь-які відхилення від норми не сприймаються.

Тобто, якщо ці факти не пройшли якогось внутрішнього фільтру на недискримінацію і на непорушення прав людини, якщо це вважається нормою, то в цьому є загроза і  проблема для медіа», — говорить Вікторія Лучка у коментарі для «Поваги».

Вікторія Лучка
Вікторія Лучка

Поняття «розлади психіки» — це дуже широкий спектр 

Активістка також звертає увагу, що короткий коментар медичного закладу про «розлади психіки» не прояснює, чи жінка має психосоціальну чи інтелектуальну інвалідність. А якщо немає інвалідності, то поняття «розлади психіки» — це дуже широкий спектр. 

«Це може бути реакція, пов’язана навіть із війною. Адже Суми недалеко від лінії фронту, там є обстріли, тож жінка може бути просто у стані стресу, така реакція спровокована саме цим. А також бажати, аби медичні працівники не втручалися у хід пологів, не допускати до себе — це право жінки, адже медична допомога у нас добровільна. Загалом у нас немає контексту ситуації та всієї інформації, чому жінка поводилася саме так. Але жодна її поведінка не виправдовує того, що до неї застосовували насильство», — додає правозахисниця.

Вікторія Лучка також звертає увагу, що навіть у коментарях до її допису в фейсбуку, де вона пояснює, чому така поведінка медиків неприпустима, багато хто писав про порятунок дитини. Хоча, як стверджує експертка, тези на кшталт «головне врятувати дитину» є антифеміністичними. Адже жінка зберігає автономію свого тіла навіть під час пологів.

«Насилля над жінкою також пояснюють тим, що «рятували дитину і народилася здорова дівчинка». І за таких умов видається, що стан жінки не має значення, головне — це щоб була здорова дитина. Такі аргументи легалізують будь-яку поведінку медиків. Мовляв, ми дбаємо тільки про дитину, а з вагітною жінкою можемо робити будь-що. Тож навіть такі найкращі наміри повністю позбавляють жінку суб’єктності, що неприпустимо», — пояснює Вікторія Лучка.

Беручись за чутливу тему, треба теж бути чутливими

Координаторка Волинського пресклубу Богдана Стельмах додає, що стандарти журналістики передбачають, серед іншого, повноту висвітлення теми, а не копіювання дописів у соцмережах, як це, на жаль, ми часто спостерігаємо.

«Більше того, беручись за чутливу тему, треба теж бути чутливими. У даному випадку — до прав вагітних жінок чи породіль. На жаль, в Україні існує практика акушерського насильства. І цей радісний допис про «допомогу» поліцейського мав би насторожити журналістів/журналісток. Як і коментар самого пологового, де вказано «діагноз» жінки», — зауважила експертка. 

Вона також наголосила, що медіа, які поширювали цю інформацію, мали б проаналізувати ситуацію і поставити собі низку питань. 

«Чому так відбулося і чи була причина, чому жінка не допускала лікарів? Чи взагалі лікарня мала право викликати поліцейського до жінки, яка народжує? Вона що — порушниця закону? Якого? Чи має право лікарня розголошувати психічний стан жінки? Чи не вигаданий це діагноз, аби прикрити свої протиправні дії? Якщо медіа не ставлять собі таких питань, а просто поширюють дописи про «героїчні» вчинки, вони тим самим нормалізують насильство, в якому відчуття жінки, її переживання, її стан абсолютно не мають значення», — підсумувала Богдана Стельмах. 

Читайте також: Пологи в Україні: мізогінія, страх і насильство над жінками

Схожі записи

Олександра Голуб: Я за те, щоб не мовчати й активно виступати проти сексизму

Аліна Курлович

Російський професор, молитви та залякування гейпропагандою

Ольга Герасим’юк очолила Нацраду з питань телебачення і радіомовлення