Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Олена Пчілка як дороговказ: в Україні збирають кошти на памʼятник видатній діячці
Жінка в історії Статтi

Олена Пчілка як дороговказ: в Україні збирають кошти на памʼятник видатній діячці

В Україні стартував національний збір коштів на встановлення пам’ятника письменниці й громадській діячці Олені Пчілці. З такою ініціативою виступила редакція медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства», яку свого часу редагувала Олена Пчілка. Їх у цьому підтримали Національна мережа гіперлокальних медіа Район.in.ua та відділ культури і туризму Гадяцької міської ради. Памʼятник планують встановити у Гадячі, що на Полтавщині, поблизу будівлі редакції, де працювала Олена Пчілка. 

Чому саме зараз стартував цей проєкт і яку суму потрібно зібрати, розповіли директорка медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства» Віталіна Пинчук та його головредка Світлана Новікова. 

Формування архітектури української свідомості

Своєрідна нова історія з популяризації спадщини Олени Пчілки в Гадячі почалася з відродження газети «Рідний край. Газета Гадяцького земства». Це та сама газета, яка зʼявилася в Гадячі 1906 року як російськомовна. 1917 року її почала редагувати Олена Пчілка, зробивши україномовною. Своє чергове відродження видання отримало 2022 року. Тоді редакція, яка починала працювати на волонтерських засадах, вбачала в цьому дуже глибокі сенси. 

Головна редакторка медіа Світлана Новікова говорить: рішення викупити збанкрутілу газету, не маючи журналістського та видавничого досвіду, ухвалювали на початку повномасштабного вторгнення. Близько 10 місяців газета виходила на власних ресурсах, проте головним орієнтиром у роботі було збереження «пчілківської» редакційної політики.

«Ми називаємо її державотворчою, бо матеріали, які вона сама писала як журналістка, які вона відбирала як редакторка, вони всі були державотворчого спрямування. Вони формували українську ідентичність, повертали українців та українок до самих себе –– як до українців, а не як до малоросів чи росіян. І, до речі, саме ця газета вперше за редакторства Олени Пчілки стала україномовною». 

Ідею встановити памʼятник поблизу редакції Світлана Новікова називає природною. За її словами, увічнення постаті Олени Пчілки – це певний процес формування нового простору в містечку, де працювала велика українка.  


Читайте також: Олена Пчілка — Велика Мати українського націоналізму


«Це формування архітектури української свідомості. Тобто це не про памʼятник як такий, а про просвіту. Про те, щоб сьогодні, в такі кризові часи, ми не відривалися від свого коріння, від своєї ідентичності. І головне, мабуть, те, що тут буде створення не просто памʼятника, а живого простору, в межах якого ми впроваджуватимемо певні культурні ініціативи. Це такий акцент на цьому проєктові», — говорить Світлана Новікова.

Щодо місця, де має зʼявитися памʼятник, питань не виникало. Директорка медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства» Віталіна Пинчук зауважує, що є певний символізм, адже редакція розташована на вулиці Драгоманова. І хоч розглядали кілька локацій, але все одно поверталися до дворика редакції:

«Тут є місце, де працювала Олена Пчілка. Є дуб, який памʼятає її і біля якого вона, ймовірно, відпочивала. Але все одно ми узгоджували моменти, ходили до садиби Драгоманових, усю вулицю Драгоманова в Гадячі розглядали. І все ж таки зупинися на місці «дворик редакції», де редакція зараз, де видавництво, у якому Олена Пчілка видавала газету свого часу, і де видаємо газету і ми». 

«Для Олени Пчілки українолюбство було синонімом слова «діяти» 

Проєкт зі збору коштів на памʼятник Олені Пчілці розпочався 2 листопада і триватиме 100 днів. За цей час у медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства» та мережі Район.in.ua, яка налічує 63 сайти по Україні, виходитимуть різноманітні матеріали про велику українку, покликані привернути увагу до постаті Олени Пчілки. Світлана Новікова сподівається, що така журналістська і просвітницька робота допоможе сформувати архітектуру української свідомості в читачів,  що виходитиме за межі стереотипів сприйняття Пчілки, як це було за радянської влади.

«Нам здається, що це якраз той період, коли українці й українки можуть розібратися в цьому питанні, а ми їм допоможемо. Тобто за цей час можна переосмислити свої погляди. Читачі отримуватимуть матеріал, який ми будемо разом із іншими медіа промотувати, в них буде змога заглибитися в нього, подумати, порефлексувати і зробити певні висновки. 100 днів – це не багато, але й не мало. Цього достатньо, щоб сформувати свою громадянську позицію». 

Віталіна Пинчук додає, що ідей насправді багато, і вони виходять за межі друкованих матеріалів. У просвітницькому арсеналі видавчині-ініціаторки мають і соціальні мережі – Facebook, YouTube, TikTok, планують створювати подкасти та навіть озвучити казки Олени Пчілки, які вона писала для дітей. 

Проєкт із установлення памʼятника та організації культурного простору в Гадячі Світлана Новікова називає подією національного рівня. Вона певна, що це сприятиме змінам на рівні української свідомості, а сам проєкт називає живим, сучасним і дуже актуальним. 

«Олена Пчілка казала про «українолюбство». Це її слово нам дуже подобається, ми ним послуговуємося щодня. Для неї українолюбство було синонімом слова «діяти». Бо щоб любити Україну, потрібно діяти. А от як правильно діяти, куди рухатися, вона дуже чітко вказує своїм життєвим шляхом, своїми цінностями, своїм світоглядом. І ми про це пишемо. Можливо, це звучить банально, але зараз не вистачає саме таких дороговказів, яким є Олена Пчілка». 

«Якщо в нашій свідомості не буде української архітектури, то там буде російська архітектура»

Організаторки беруть на себе повну відповідальність за реалізацію проєкту і готові до діалогів із громадськістю.

«Ми усвідомлюємо, що зіткнемося із запереченнями та закидами щодо того, чи на часі такі проєкти. Коли йде війна, коли кожна копійка на ЗСУ. Але у відповідь ми можемо сказати, що якщо в нашій свідомості не буде української архітектури, то там буде російська архітектура. А значить це гарантований програш у війні», — наголошує Світлана Новікова. 

Своєю місією медіа вважає зокрема формування української самосвідомості, і встановлення памʼятника Олені Пчілці має стати невідʼємним елементом перемоги в цій гібридній війні. 

Директорка медіа Віталіна Пинчук говорить, що саме зараз формується бачення майбутнього памʼятника, включно з вибором матеріалу. Паралельно зі збором коштів у Гадяцькій міській раді оголосять конкурс на краще рішення, і за результатами отриманих пропозицій журі, до якого увійдуть мистецтвознавці та архітектори, здійснюватиме відбір робіт. 

Світлана Новікова запевняє: чого точно не буде, так це стереотипів і спотворень, які створила радянська пропаганда: 

«Памʼятник буде не такий, як це в радянські часи робили. Поза межами стереотипів і канонів, які були прийняті в Радянському Союзі. Нам потрібно вибрати такий варіант, щоб він не був відображенням радянського підходу, і щоб це було не занадто модерново. Ми хочемо знайти цей баланс».

Деякі митці вже пропонували занадто сучасні рішення, говорить Світлана. Але вони можуть бути незрозумілі великій частині громади. Тому остаточний варіант обиратимуть із залученням експертів та з урахуванням громадської думки. 

Встановлення памʼятника Олені Пчілці як відновлення історичної справедливості 

У день запуску 100-денного проєкту Віталіна Пинчук та Світлана Новікова відвідали літературно-меморіальний музей Лесі Українки в селі Колодяжному Ковельського району Волинської області. Говорять: 90% матеріалу, який подають у музеї, стосується лише Лесі Українки. А про господиню садиби Олену Пчілку йшлося мало. Полтавським видавчиням це видається несправедливим, бо, як говорить Світлана Новікова, таку геніальну доньку могла виховати тільки велика жінка:

«Ми про це хочемо говорити, і не просто говорити, щоб відновити історичну справедливість чи історичну правду. Ми хочемо показати, як зараз Олена Пчілка впливає на сучасні події, на сучасні рішення. Нам здається це дуже актуальним. Олена Пчілка дуже сучасна для нас. Якби не вона, не те, що вона редагувала гадяцьку газету, ми б не наважилися на цю авантюру під час війни – відродити паперову версію газети. Тобто сама постать, саме імʼя Олени Пчілки мотивує нас і спонукає». 

У планах гадяцького медіа – започаткувати премію імені Олени Пчілки для українських журналістів та редакторів. Це стане продовженням концепції вшанування видатної землячки, якою на Гадяччині так пишаються. 

2024 року виповнюється 175 років від дня народження Олени Пчілки. Тому в кожному випуску газети «Рідний край. Газета Гадяцького земства» виходять матеріали про неї. У редакції пояснюють, що акцент роблять на різних гранях творчості письменниці, меценатки, етнографки. Ці матеріали вже відзначили не лише науковці, вказуючи на важливість дослідницької роботи. Дописи, які друкувалися і продовжують друкуватися, стали заявкою на премію імені Олени Пчілки, яку проводить видавництво «Веселка». Тож, говорить головредка Світлана Новікова, вони стали лауреатами премії імені Олени Пчілки у 2024 році в номінації «Просвітницька діяльність». 

«Ми чекаємо моменту, коли в нас зʼявиться можливість надрукувати ці матеріали у вигляді збірки. Це теж буде певним кроком для нас, бо збірку таких унікальних, авторських, дослідницьких текстів можна буде придбати, подарувати бібліотекам, поширити по Україні в межах цієї ж місії, про яку ми зараз говоримо – показати Олену Пчілку як сучасну постать і відновити історичну правду». 

Два з половиною мільйона за 100 днів 

Відкрити збір на памʼятник Олені Пчілці вирішили на українській краудфандинговій платформі «Спільнокошт». І сам збір, і просвітницький проєкт триватимуть 100 днів:

«Ми відкрили збір на 2,5 мільйона гривень. Попередньо проговорили зі скульпторами і зорієнтувалися, що на цей проєкт щонайменше треба буде до 2 мільйонів гривень. Плюс ми заклали деякі кошти на просвітницьку діяльність, але здебільшого це на скульптуру і на територію», — пояснила Віталіна Пинчук. 

Крім Гадяцької міської ради та мережі гіперлокальних медіа Район.in.ua, ініціативу підтримують Гадяцький історико-краєзнавчий музей, Український інститут національної памʼяті, «Коаліція дієвців культури», Волинський національний університет, військові. До речі, у перші дні збору коштів найбільший внесок зробив саме військовий із Гадяча Анатолій Дементій. У своєму коментарі він написав: «FPV дрон може знищити одного ворога, а просвіта сформує мільйони українців». 

Світлана Новікова говорить, що партнери вже працюють над форматами, які дозволять залучати кошти на памʼятник:

«Волинський національний університет до 175-річчя від дня народження Олени Пчілки підготував 12-томник її творів. До речі, один примірник 12-томника вони запропонували нам на «Спільнокошт» як подарунок для того, хто зможе зафондувати 50 тисяч гривень. Отож ми такий відгук почули і від науковців. Сподіваємося, що це тільки початок». 

Ініціатори встановлення памʼятника великій українці наголошують: їх амбітний проєкт можливий лише завдяки благодійним внескам. Тому закликають усіх небайдужих долучитися до збору, бо впевнені: памʼятник Олені Пчілці – це про встановлення українських маркерів, про відновлення історичної правди і про ідентифікацію себе як нації переможців. 

Для того, щоб підтримати ідею, потрібно перейти за посиланням.

Діана Литвиненко

Схожі записи

Нове об‘єднання в Парламенті. ДумайТЕ!

Жінок в онлайн-медіа в Україні згадують у 4 рази рідше, аніж чоловіків — ІМІ

«Не «прикрашаємо», а працюємо!»: нардепки просять прибрати їхні імена з рейтингу «найсексуальніших»