Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Нацрада зустрінеться з каналами, які порушили стандарти в сюжетах про самогубство полярника
Статтi

Нацрада зустрінеться з каналами, які порушили стандарти в сюжетах про самогубство полярника

Ольга Герасим’юк

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення відреагувала на скандальні матеріали у ЗМІ щодо смогубства одного з учасників експедиції на українській антарктичній станції “Академік Вернадський”. Регулятор планує зустріч з представниками/цями медіа, які допустили сексизм і порушення журналістських стандартів у своїх сюжетах. Також Нацрада розішле телеканалам листи із рядом запитань.

Про це розповіла голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк під час онлайн обговорення “Робота медіа та історія про загибель полярника на станції “Академік Вернадський“, яке організувала кампанія Повага.

Нагадаємо, днями Національний антарктичний науковий центр повідомив, що на українській антарктичній станції “Академік Вернадський” загинув один з учасників експедиції. В ряді ЗМІ вийшли матеріали, що порушили журналістські та етичні стандарти, допустили гендерну дискримінацію, мізогінію та порушення меж приватності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Чи винна жінка?»: медіаексперти/ки про порушення стандартів та сексизм у сюжетах про самогубство полярника

Після обурення, яке викликали сюжети, телеканал “Україна” видалив матеріал зі свого каналу на Youtube. Також свій допис із мережі видалив і автор сюжету.

“Я сподіваюсь, що той сюжет, який був видалений з ресурсів каналу «Україна» був видалений все ж таки через те, що учасники і учасниці обговорення наших актів саморегуляції згадали про наявність такого акту і зрозуміли свою помилку”, – говорить Ольга Герасим’юк, маючи на увазі Акт про висвітлення засобами масової інформації теми суїциду, який ТРК підписали у 2017 році. 

За словами очільниці Нацради, незважаючи на це, регулятор цю тему продовжить на черговій зустрічі  робочої групи, куди прийдуть представники/ці всіх мовників, психологи/ні, правозахисники/ці.

“Також ми напишемо листи до компаній, які висвітлювали цю подію і поставимо їм ряд запитань про те, чи дотримувались вони редакційної політики, висвітлюючи це питання, яку мету вони ставили перед собою, коли говорили на ці теми, що вони бачать як наслідок цього. І щоб вони не лякались, йдеться не про те, що ми хочемо їм «вліпити», як вони бояться, попередження і тягнути їх до суду для скасування ліцензії, бо це єдине, що звучить в ефірі. Ми хочемо з ними це обговорити, щоб це було усвідомлено”, – повідомила Ольга Герасим’юк.

На питання, чи регулює законодавство питання порушення журналістами стандартів і прояви дискримінації в ЗМІ, голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення зазначає, що покладає надію на законопроєкт «Про медіа»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: До 236 тисяч гривень штрафу за сексизм у ЗМІ. Новації законопроєкту «Про медіа»

“Що ж до законодавства. Сьогодні останні дні, коли обговорюється законопроєкт «Про медіа», який має бути невдовзі винесений в залу засідань. Ці чутливі питання, які ми обговорюємо, не введені окремою тезою, але там мається на увазі запровадження і організація такої допоміжної ланки на цьому шляху регуляції, як співрегуляційний орган.

Тобто, коли регулятор буде розглядати такі дражливі ситуації, це може запобігти зловживанням регулятора, як того бояться медійники. А з іншого боку, якщо регулятору буде потрібна допомога у тому, як оцінити такі явища, про які ми сьогодні говоримо, буде цей співрегуляційний орган, в який ввійдуть, я сподіваюсь, експерти. Я не знаю, якої якості будуть ці експерти, але це вже добре.

Також хочу попросити підтримати нас у боротьбі за ті рядки у законі про медіа, де йдеться, що будь-яке порушення прав людини, яке стосується образ, таких дражливих питань як ворожнеча на основі національності, релігійних переконань, сексуальної орієнтації – це є грубе порушення. Адже зараз у нас йде двобій між індустрією і регулятором, прихильниками однієї і другої сторони щодо того, чи можна це зараз поставити в закон і проголосувати. Індустрія боїться, що регулятор під ті причини буде вписувати будь-що і карати… Бо такі історії були і я розумію їх, але якщо ми будемо керувати цими фантомними болями і не запровадимо в закон нічого, що зрушить ситуацію з місця (а закон ми пишемо надовго, нагадаю, що ми ще живемо за радянськими нормами), то ми нічого не змінемо”, – підсумувала  Ольга Герасим’юк.

Схожі записи

Про жінок без фалоцентризму: 10 різдвяних фільмів для феміністок

Сата Райот

У Великій Британії двох уболівальників заарештували за мізогінні образи арбітрині

Можливість! НДІ-Україна шукає інтернів/ок