Повага
Спецпроект

Наталія Олянська: «Жінкам зробити кар’єру у політиці можна і потрібно»

Визнаний на Волині кардіолог і громадська активістка, котра докладає чимало зусиль для виховання жінок-лідерок, поділилася з Проектом «Повага» своїм поглядом на роль жінки в суспільстві.

olyanska

Чи були у Вашій політичній кар’єрі випадки дискримінації та стереотипів, повязаних зі статтю? Які саме?

– Я  очолила жіночу організацію в 1999 році і добре ознайомлена з гендерними принципами, зі світовим досвідом і міжнародними документами щодо гендерного паритету, брала участь у підготовці Проекту Закону «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», а також мала певні професійні здобутки. Відповідно до мене ставилися з повагою і щодо мене проявів дискримінації практично не було, скоріше були дискусії. Наприклад,  про непотрібність квот у виборах до парламенту, про жінок із чоловічими манерами, про «баб, єдина ціль яких – керувати мужиками», про те, що розумна людина доб’ється успіху, незалежно від статі тощо.

Як Ви реагували на такі ситуації?    

– Завжди чітко і аргументовано доводила свою думку. Цифри і реальні факти, приклади з життя, зокрема – з життя оточуючих, часто іронічні,  сумно-саркастичні, викладені з гумором, мають переконливий ефект.

Яким чином прояви дискримінації та упередженості заважають (якщо заважають) Вашій політичній кар’єрі? Загалом жінкам складно зробити кар’єру у політиці? 

– З певних міркувань я зосередилася на професійній кар’єрі, чим задоволена. Моїй політичній кар’єрі ніщо не  заважало, займала серйозну посаду, але політика партії не збігалася з моєю громадянською позицією. «Дія» – незалежна громадська організація.  Загалом жінкам зробити кар’єру у політиці можна і потрібно. Зваживши бажання і можливості, в тому числі фінансові (бути незалежною – це мати власні немалі гроші, або брати чужі, щоб потім лобіювати чийсь інтерес  – загальноприйнята практика в Україні дотепер), врахувавши міць власних нервів, позицію сім ’ї – per aspera ad astra.

Богдана Стельмах, Луцьк

Біографічна довідка:

З 1999 року – голова  Волинської обласної організації Всеукраїнської громадської організації «Дія» ,  завідувачка кардіологічного відділення Волинського обласного госпіталю для інвалідів війни, лікар-кардіолог вищої категорії.

Реалізувала ряд проектів, спрямованих на підвищення ролі жінки у суспільстві.

Нагороджена «Почесною грамотою Міністерства охорони здоров”я України» №190 КН.

В 2003 році отримала Подяку Голови  Обласної Ради за розвиток громадського жіночого руху області.

В 2004 році нагороджена Грамотою Президента України за сумлінну працю, значний особистий внесок у розвиток і зміцнення Української держави.

В 2006 році  нагороджена  Почесною грамотою Головного управління агропромислового розвитку ОДА за вагомий особистий внесок  у підтримці  талановитої сільської молоді.

В 2008 році нагороджена  Почесною  відзнакою Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту

В 2009 році  нагороджена  орденом княгині Ольги III ступеня.

Схожі записи

Ірина Фаріон: «Тему сексизму вважаю надуманою і навіть хворобливою»

Світлана Богатирчук-Кривко: «Жінці розумну думку доведеться повторити з двадцять разів, щоб до неї дослухалися»

Вікторія Сюмар: «Побороти сексизм у політиці можна»