Повага
  • Головна
  • Спецпроект
  • Олександра Кужель: «Якщо людина професійна, порядна та націлена на досягнення мети, її ніщо і ніхто не зупинить»
Спецпроект

Олександра Кужель: «Якщо людина професійна, порядна та націлена на досягнення мети, її ніщо і ніхто не зупинить»

На сайті відомої громадської діячки, депутатки Верховної Ради України Олександри Кужель в розділі про роки в політиці міститься така замітка: «Жінка на політичному кораблі – це особливий лоцман, що прокладає політичний курс і розумом, і серцем». «Повага»  вирішила поцікавитись у Олександри Кужель як це – бути особливим лоцманом в українській політиці.

kuzhel

– Наскільки ви себе комфортно почуваєте в ційсфері? Наскільки легко чи важко бути жінкою-політиком?

– Ми говоримо про сексизм, але я впевнена, що в нашій ментальності це явище не існує окремо, ізольовано. Ваша ініціатива називається «Повага», і саме це є ключовим словом. В нашому суспільстві донедавна була відсутня повага у широкому сенсі. Не було поваги до особистості, до людини взагалі. Люди не поважали один одного і це не залежало а ні від статі, а ні від соціального статусу. Зараз, після Майдану, багато що змінилось у думках, у душах українців. З’явився суспільний запит на гідність, повагу до особистості.  А жінкою-політиком бути важко рівно настільки, наскільки важко бути фахівцем, особистістю, людиною, що має власну думку.

– Чи були щодо вас випадки упередженого ставлення, сексизму та дискримінації за статтю  і як ви на це реагуєте? Як відповідають на ваші зауваги чоловіки-політики?

– Ніколи не відчувала дискримінації. Впевнена, якщо людина професійна, порядна та націлена на досягнення мети, її ніщо і ніхто не зупинить. Траплялись прикрі поодинокі ексцеси, але вони демонструють скоріш за все дріб’язковість конкретної особистості та наявність психологічних комплексів. Одного разу особа чоловічої статі, що дуже прагнула зробити кар’єру, із заздрістю запитала за моєю спиною: «Цікаво, яким місцем вона відчиняє двері до президентського кабінету?». Я відповіла: «Головою, сподіваюсь, що Ви також». Ніколи не вимагаю до себе особливого ставлення тільки тому, що я жінка. Але нікому і не дозволяю про це забути.

– Чи, на вашу думку, заважають випадки упередженого ставлення, сексизму та дискримінації за статтю у становленні політичної кар’єри жінки?

– Мені здається, що якщо жінка взагалі робить акцент у кар’єрі виключно на проявах статі, то вона неминуче провокує появу чоловічого поблажливого патерналізму. Якщо ж жінка-політик виступає як гідна особистість, тоді існує загроза проявів применшення її можливостей, але, знов ж таки, це психологічна проблема чоловіків, що відчувають загрозу своєму лідерству.

– Які поради можете дати жінкам, котрі тільки ввійшли в світ політики?

– Завжди бути жінкою, не зраджувати жіночої сутності та не намагатись грати за чоловічими правилами. Змушуйте чоловіків доростати до себе, тягніть їх до сонця і світла.

Біографічна довідка

Олександра Володимирівна Кужель, народна депутатка.  Очолювала Державний комітет України з питань розвитку підприємництва, двічі була головою Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, радником голови Національного банку України, заступником Міністра регіонального розвитку та будівництва України. Координатор громадської організації «Громадянський опір». Кандидат економічних наук. Крім  2014 була обрана депутатом Верховної Ради України у 1994 та 2012 роках.

Схожі записи

Ірина Плюсніна: «Стать не грає ніякої ролі, головне – бажання працювати»

Світлана Заліщук: «В Україні є звичка, що політика – це чоловіча справа»

Ірина Верещук: Те, що може дозволити собі в політиці чоловік, відразу буде кінцем кар’єри для жінки