Повага
Статтi

Мої 12 найкращих фільмів про феміністок

Кажуть, що період карантину – чудовий час для самоосвіти, для заповнення певних пробілів у знаннях, які раніше заповнити не вистачало часу. У ці дні багато хто публікує різноманітні рейтинги та списки – аби набридлий карантин протікав трохи легше.

«Повага» вже публікувала рейтинг телевізійних серіалів на феміністичну тематику. Здебільшого там були стрічки останніх років.

Я ж у своєму матеріалі роблю спробу рейтингу повнометражних фільмів про феміністок. Безумовно – цей список не претендує на універсальність та однозначність. Усі ці стрічки – не взяті з численних списків у мережі, а переглянуті мною особисто. Ба більше – я впевнений, що абсолютно всі фільми, подані тут, варто побачити хоча б один раз у житті. Не лише тому, що вони на феміністичну тему, а ще й тому, що це блискучі роботи. На мою суб’єктивну, звичайно ж, думку.

  1. “Тельма і Луїза” (Thelma & Louise) – 1991

Режисер: Рідлі Скотт.

Жанр: Драма, комедія, кримінал.

У ролях: Сьюзен Сарандон, Джина Девіс, Харві Кейтель, Майкл Медсен.

Щоранку Луїзі доводиться ходити в один і той же ресторан швидкого обслуговування – вона працює там офіціанткою. У неї є «бойфренд» –

музикант, який, гастролюючи по придорожніх забігайлівках, частенько забуває про свою кохану. Енергійна і в минулому життєрадісна Тельма, вийшовши заміж за Дерріла, виявила, що місце жінки – на кухні з каструлями, а чоловіка – в кріслі перед телевізором. Само собою – таке життя не влаштовує жінок, і в один прекрасний день чаша їхнього терпіння переповнюється. Вони вирішують виїхати подалі з «остогидлого» містечка і від своїх ненависних чоловіків. На жаль, по дорозі їм доводиться зробити ряд злочинів, зокрема й убивство. Їх оголошують у розшук по всій Америці, і подружкам залишається тільки одне – будь-якими способами встигнути дістатися Мексики.

  1. “Агора” (Agora) – 2009

Режисер: Алехандро Аменабар.

Жанр: Драма, історія.

У ролях: Рейчел Вайс, Макс Мінгелла, Оскар Айзек, Ашраф Бархом.

Дія відбувається в Олександрії (Єгипет), в кінці епохи Римської імперії. Християнство набирає популярності і, спираючись на низи суспільства, стає політичною силою. У цей переломний час живе філософиня, математик і астроном – Гіпатія, яка має великий вплив на уми правителів.

  1. Ерін Броковіч” (Erin Brockovich) – 2000

Режисер: Стівен Содерберг.

Жанр: Драма, біографія.

У ролях: Джулія Робертс, Альберт Фінні, Аарон Екхарт, Пітер Койот.

Історія про Ерін Броковіч, самотню жінку з трьома дітьми, яку життя не часто балувало світлими днями. Для таких, як вона, немає кар’єрних перспектив, є тільки скромна робота в маленькій юридичній фірмі. Але для впевненої в собі красуні, що не соромиться у висловах, досить одного нікчемного шансу, щоб кардинально змінити свою долю. Вона змогла добитися небаченого успіху, але тепер Ерін знадобиться неймовірна рішучість, аби довести справу століття до суду.

  1. “Убити Білла” (Kill Bill: Vol. 1) – 2003

Режисер: Квентін Тарантіно.

Жанр: Бойовик, трилер, кримінал.

У ролях: Ума Турман, Люсі Лю, Вівіка А.Фокс, Джулі Дрейфус…

В вагітну найману вбивцю на прізвисько Чорна Мамба під час одруження стріляє людина на ім’я Білл. Куля в голові жертви, кров на шлюбній сукні, темрява… Але голова в Чорної Мамби виявилася міцною. Пролежавши чотири роки в комі, Наречена приходить до тями. Вона горить бажанням знайти тих, хто її зрадив. Тепер тільки безжальна помста заспокоїть серце Чорної Мамби, і вона починає вбивати по черзі всіх членів банди Білла, залишаючи ватажка наостанок.

  1. “Сумнів” (Doubt) – 2008

Режисер: Джон Патрік Шенлі.

Жанр: Драма, детектив.

У ролях: Меріл Стріп, Філіп Сеймур Хоффман, Емі Адамс, Віола Девіс…

Сестра Елозіус, суворий шкільний директор і яра захисниця чернечих традицій, стоїть перед вибором усього свого життя: або вона покаже свій страх і відкрито звинуватить священика в тому, що він завдав образи афроамериканскому учневі, або ж вона приховає свої підозри і сумніви. Ця глибока боротьба між сестрою Елозіус і отцем Флінном врешті-решт переростає в питання віри і справедливості в тіні відокремленої, «закритої», церковної організації.

  1. “Стукачка” (The Whistleblower) – 2010

Режисер: Лариса Кондрацкі.

Жанр: Бойовик, трилер, драма.

У ролях: Рейчел Вайс, Ванесса Редгрейв, Моніка Белуччі…

Кетрін – відважний коп із Небраски – отримує завдання вирушити до Боснії, щоб з’ясувати причини секс-торгівлі у країні. У цій державі панує хаос після військових дій. Розслідування заводить головну героїню в самісіньке серце підпільної работоргівлі, на якій зав’язані не тільки владні структури Боснії, але і співробітники Організації Об’єднаних націй. Шукаючи істину, Кетрін знаходить жінку, яка змогла уникнути долі секс-рабині. Тепер тільки вони можуть пролити світло на структуру ООН і безчинства, що коїлися в Боснії.

  1. “Все про Єву” (All About Eve) – 1950

Режисер: Джозеф Лео Манкевич.

Жанр: Драма.

У ролях: Бетт Девіс, Енн Бакстер, Джордж Сендерс, Селест Холм…

Старіюча зірка Бродвею Марго Ченнінг мала все: успіх, друзів. Скромна і працьовита Єва стає її помічницею, виконує всі бажання господині. Швидше за всіх розуміє, що Євою рухає бажання стати «новою Марго Ченнінг», цинічний театральний критик Аддісон Де Вітт. Пересичений життям, він вирішує допомогти молодій кар’єристці. Вона стає його вдячною ученицею і наполегливо, не гребуючи нічим, йде до вершин слави, зраджуючи близьких людей…

  1. “Піаніно” (The Piano) –1992

Режисер: Джейн Кемпіон.

Жанр: Драма, мелодрама.

У ролях: Холлі Хантер, Харві Кейтель, Сем Ніл, Анна Пекуін…

Середина 19-го століття. Німа Ада разом із маленькою донькою й улюбленим піаніно покидає рідну Шотландію і переїздить на інший кінець світу, до Нової Зеландії, де її чекає майбутній чоловік Стюарт. Він відмовляється доставити в будинок піаніно, воно залишається на березі. Ада, що не говорить із шести років, все ж показує чоловікові всю глибину свого гніву. Для цієї сильної жінки мовчання – далеко не знак згоди. Сусід Стюарта Бейнс, схожий на дикуна, привозить піаніно, що заміняє Аді голос, до себе додому. Вона може отримати його назад, але тільки якщо буде приходити до Бейнса додому й давати йому уроки музики…

  1. “Дівчина з татуюванням дракона” (Man som hatar kvinnor) – 2009

Режисер: Нільс Арден Оплев.

Жанр: Трилер, драма, кримінал.

У ролях: Мікаел Нюквіст, Нумі Рапас, Лена Ендре, Свен-Бертіль Таубе…

Мікаель Блумквіст – талановитий журналіст, який вірою і правдою добивається справедливості в найскандальніших справах – несподівано терпить фіаско в своїй діяльності, в результаті чого змушений відбувати термін позбавлення волі. У той же час впливова людина Хенрік Вангер доручає йому справу про зникнення його племінниці, яка таємничим чином зникла з маєтку Вангерів і про яку ось уже безліч років немає ніяких новин. А спроби Хенріка розшукати родичку також не призводять до позитивних результатів. Будучи скептиком, Мікаель спочатку не вірить в успіх, але незабаром виявляє заплутану і жахливу історію, пов’язану з сімейством Вангерів. У цьому журналістові допомагає неформальна особа Лісбет Саландер, що славиться не лише геніальним розумом, фотографічною пам’яттю, а й чудовими хакерськими здібностями.

 

  1. “Все про мою матір” (Todo sobre mi madre) – 1999

Режисер: Педро Альмодовар.

Жанр: Драма.

У ролях: Сесілія Рот, Маріса Паредес, Кандела Пенья, Антонія Сан Хуан, Пенелопа Крус.

Матір-одиначку Мануелу спіткає найжахливіше з земних нещасть – в автокатастрофі гине її єдиний син Естебан. Зазнавши спонтанного пориву, убита горем жінка повертається в місто своєї бурхливої юності – Барселону. Там вона зустрічається з привидом Минулого, чиї потворні кігті безжально дряпають долі людей у Теперішньому. Мануела зустрічається з батьком Естебана і його оточенням, від яких вона втекла шістнадцять років тому.

 

  1. “Клієнт” (The Client) –1994

Режисер: Джоел Шумахер.

Жанр: Трилер, драма, кримінал.

У ролях: Сьюзен Сарандон, Томмі лі Джонс, Бред Ренфро.

11-річний Марк випадково стає свідком самогубства адвоката, що працює на мафію. Злочинці готові позбутися його будь-яким способом. А

представники закону стурбовані тільки його свідченнями і не гарантують Марку і його сім’ї повноцінного захисту. Він самостійно вирішив звернутися за допомогою до адвокатки Реджі Лав, щоб зберегти своє життя й добитися справедливості.

 

  1. “Білий олеандр” (White Oleander) – 2002

Режисер: Пітер Козмінскі.

Жанр: Драма.

У ролях: Елісон Ломан, Мішель Пфайффер, Робін райт, Рене Зеллвегер.

Безтурботне і щасливе каліфорнійське життя молодої дівчини Астрід і її матері Інгрід закінчується з приходом загадкового Баррі Колкера. Пристрасть, що розгорілася між Інгрід і Баррі, незабаром згасає. Серце Інгрід розбите, вона жадає помсти і вирішує отруїти коханого отрутою своєї улюбленої квітки – білого олеандра.

 

«Повага» бажає вам приємного перегляду!

 

Сергій Осока

Схожі записи

Дякую, люба Емілі!

В Луцьку депутатка вимагає створення дитячої кімнати, а їй пропонують столик

Наймолодша волонтерка: 10-річна японка Міраї Шіраіші підтримує українських дітей