Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Гендерна рівність очима знаменитостей: селебрітіз акцентують увагу на проблемі
Статтi

Гендерна рівність очима знаменитостей: селебрітіз акцентують увагу на проблемі

emma

Світові знаменитості все частіше і гучніше говорять про необхідність досягнення гендерної рівності, звертаючи увагу своїх прихильників на цю проблему.

20 років тому 189 країн прийняли план досягнення гендерної рівності, підписав Пекінську декларацію та платформу дій. І через два десятиліття в жодній з країн світу так і не досягли гендерної рівності. Про це у березні 2015 року заявила голова «ООН-Жінки» Фумзіле Мламбо-Нгкука. Але певний прогрес є: за кілька останніх років проблеми гендерної нерівності стали озвучуватись у світі набагато частіше. На медіа-просторі ця тема вже вийшла на новий рівень.

Слово на букву «ф»

Однією з найважливіших подій, через які тема гендерної рівності набула нового звучання, став запуск кампанії HeForShe – руху солідарності за гендерну рівність, ініційованого організацією «Жінки ООН» з метою залучення чоловіків та хлопчиків для боротьби проти дискримінації жінок та дівчат. Відео з промовою Емми Вотсон – британської кіноакторки та посла доброї волі U.N. Women, яка стала однією з ключових осіб HeForShe, – буквально підірвало інтернет. У словах, якими у вересні 2014 року Вотсон зверталася до членів та членкинь ООН та всього світу, сама суть боротьби за гендерну рівність.

Читати промову українською
«Сьогодні ми розпочинаємо програму HeForShe. Я звертаюсь до вас за допомогою. Ми хочемо покласти край гендерній нерівності, а для цього всі ми повинні об’єднатися. Це перша компанія ООН такого роду. Ми хочемо заохотити до дії якомога більше чоловіків та юнаків, щоб вони боролися за зміни. І ми хочемо не просто поговорити про це. Ми хочемо зробити це реальністю.

Шість місяців тому я була назначена послом доброї волі U.N. Women. І чим більше я говорю про фемінізм, тим більше я усвідомлюю, що боротьбу за права жінок часто прирівнюють до чоловіконенависництва. Є одна річ, яку я знаю напевно, – це треба зупинити. За визначенням, фемінізм – це переконання в тому, що чоловіки та жінки повинні мати рівні права та можливості. Це теорія політичної, економічної та соціальної рівності між статями.

Я вже давно почала задумуватись щодо гендерних стереотипів. Коли мені було вісім років, мені сказали, що я надто «командую», тому що я хотіла керувати п’єсою, яку ми грали для батьків. А хлопчики не хотіли. В 14 років деякі ЗМІ почали акцентувати на тому, якої я статі. В 15 мої подружки залишали свої улюблені спортивні команди, тому що вони не хотіли здаватись «м’язистими». В 18 мої друзі-хлопці не могли висловити свої почуття.

Тому я вирішила стати феміністкою. Мені здавалося, що це просто. Однак останні дані показують, що фемінізм – надто непопулярне слово. Жінки не хочуть, щоб їх вважали феміністками. Безсумнівно, я належу до жінок, яких називають грубими, агресивними, неприємними чоловіконенависницями. А також потворами. Чому це слово так сприймають? Я із Англії та вважаю, що це моє право, щоб мені платили стільки ж, скільки й моїм колегам-чоловікам. Що я сама вирішую, що робити зі своїм тілом. Вважаю, що жінки повинні брати участь у прийнятті важливих для нас рішень. Вважаю, що заслуговую поваги суспільства, як і чоловіки. Але, на жаль, в жодній країні світу немає такого, щоб жінки користувалися всіма цими правами. В жодній країні світу до цих пір не досягнута цілковита гендерна рівність. Я вважаю, що це загальнолюдські права, але мені дуже поталанило. Мені поталанило тому, що мої батьки не подумали любити мене менше через те, що я не народилась хлопчиком. Я не зустрілася з гендерною дискримінацією в школі. Мої наставники не думали, що я нічого не досягну, тому що колись я можу народити дитину. Ці люди, які на мене впливали, усі є послами гендерної рівності. Вони зробили мене такою, якою ви мене знаєте сьогодні. Вони можуть не знати цього самі, але вони є феміністами, які змінюють світ сьогодні. І мі потребуємо більше таких людей.

Можливо, вас все ще лякає слово, але не слово важливе. Важлива ідея, важливі наміри. Аж ніяк не всім жінкам пощастило так, як мені. Статистика показує, що таких, як я, мало. В 1997 році в Пекіні Гілларі Клінтон виголошувала промову про права жінок. На жаль, багато речей, про які вона говорила, все ще залишаються правдою. Але я звернула увагу, що чоловіки складали тільки 30% її у аудиторії. Як досягти того, щоб світ змінився, якщо звертатися тільки до його половини? Чоловіки, саме зараз я офіційно прошу вас про поміч. Гендерна нерівність стосується не тільки жінок. Так, роль мого батька в моєму вихованні часто применшують в суспільстві, але його присутність у моєму житті така ж важлива, як і присутність мами.

Я знаю, що юнаки страждають від психологічних захворювань, але не можуть звернутися за допомогою, боячись, що їх визнають не мужніми, не сильними. Основна причина смерті чоловіків у віці 20-49 років в Англії – самовбивство. Ні аварії, ні рак, ні ішемічна хвороба серця. Чоловіки також страждають від гендерної дискримінації. Ми рідко говоримо про чоловіків, які страждають від гендерних стереотипів, але я знаю, що вони є. І знаю, що якщо вивільняться чоловіки, то будуть вільними й жінки. Якщо мірилом мужності перестане бути агресія, жінкам не потрібно буде бути покірними. Якщо чоловікам не потрібен буде контроль, жінок не будуть контролювати. Ні чоловікам, ні жінкам не слід боятися своїх почуттів. І чоловіки, і жінки повинні відчувати себе вільними бути сильними. Нам давно настав час поглянути на гендер як на складну систему, а не як на два протилежних полюси. Потрібно не осуджувати один одного, а бачити один в одному людей. Ми всі можемо стати вільнішими. І це ціль HeForShe. Наша ціль – свобода. Я хочу, щоб чоловіки приєдналися до боротьби, щоб звільнити дочок, сестер, матерів від дискримінації. І щоб наші сини могли виявляти слабкість, людяність, щоб вони прийняли себе цілісно, щоб стали справжніми.

Ви, можливо, думаєте: «Та хто вона, ця дівчина з «Гаррі Потера?» І що вона робить на засіданні ООН?». Хороше запитання. Я сама про це думаю. Я можу тільки сказати, що ця проблема важлива для мене, я хочу допомогти у її вирішенні. Маючи такий шанс, я вважаю необхідним висловитися. В моменти сумніву, в моменти, коли я нервувала, я говорила собі рішуче: «Якщо не я, то хто? Якщо не зараз, то коли?»

Якщо ви теж сумніваєтеся, чи варто використати надані вам можливості, сподіваюся, ці слова допоможуть вам, оскільки якщо ми не докладемо зусиль, то тільки через 75 років (а мені тоді буде майже 100) жінкам будуть платити стільки ж, скільки чоловікам. За одну й ту саму роботу. В найближчі 16 років 15,5 мільйонів дівчаток віддадуть заміж в дитячому віці. І тільки до 2086 року освіта стане доступною для всіх дівчаток Африки. Якщо ви вірите у рівність, то й ви можете бути одним з тих феміністів, про яких я говорила раніше. І я дякую вам за це.

Ми боремося за те, щоб світ був єдиним, і хороша новина в тому, що ми маємо об’єднувальну кампанію – HeForShe. Я прошу вас вийти вперед, щоб вас бачили, і запитати себе: «Якщо не я, то хто? Якщо не зараз, то коли?».

Потім Вотсон розповідала, що відео з конференції HeForShe зібрало 11 мільйонів переглядів, породило 1,2 мільярди розмов в соціальних мережах, а хештег #HeForShre став одним з найпопулярніших у Твіттері. Свою підтримку кампанії виразили багато відомих людей – від Барака Обами до Принца Гаррі Уельського, Гілларі Клінтон та Йоко Оно, Джозефа Гордона-Левітта та Мета Деймона. Популярна співачка Тейлор Свіфт заявила, що повністю згодна з тим, що виголошувала Ема Вотсон, та назвала себе феміністкою.

russell_crowe_1a26js9-1a26jso

Як тільки Вотсон почала говорити про права жінок, на її адресу одразу стали находити анонімні погрози. Але вона продовжила боротьбу за гендерну рівність, чим надихнула багатьох знаменитостей підняти цю тему. Феміністичний рух став дуже помітним, активним. І особливо серед знаменитостей.

Ідею підтримують і інші голівудські акторки

У лютому цього року, на врученні премії Американської кіноакадемії, лауреатка Оскару за роль актриси другого плану Патріша Аркетт закінчила свою промову подякою всім жінкам, які дали життя американським платникам податків, що саме зараз настав той час, коли жінки нарешті мають отримати рівні права. Вона наголосила, що раз і назавжди різниця між зарплатами чоловіків та жінок повинна зникнути, щоб усі мали право отримувати однакову зарплатню за однакову роботу. І після цих слів зал вибухнув: аплодували Меріл Стріп, Дженіфер Лопез, Ітан Хоук, Ліна Данем та багато інших. Але, нажаль, багато з присутніх не сприйняли ідею Аркетт, після церемонії деякі ЗМІ навіть почали її засуджувати. І це не дивно. Цього року кіноакадемію США звинувачували у расизмі та сексизмі, бо до списку номінантів в основних акторських категоріях потрапили лише білі, а до претендентів на Оскар за режисуру та сценарій не включили жодної жінки. Саме тому виступ Патріші Аркетт можна вважати великим кроком на шляху до гендерної рівності, тим паче її промова знову привернула увагу до боротьби за рівноправність.

Кажучи про боротьбу за права жінок у акторському середовищі не можна не згадати про досягнення у цій царині мексиканської актриси Сальми Гайєк Піно. Восени минулого року вона була нагороджена спеціальною премією фонду Equality Now, який працює з метою подолання гендерної дискримінації, насилля та рабства серед жінок на планеті. Актриса долучилася до активної боротьби за права жінок після народження доньки Валентини, з 2013 року разом з Бейонсе та Фрідою Джианніні (відомою італійською дизайнеркою) Сальма очолює благодійній жіночий фонд Chime for Change, заснований Gucci. Нещодавно в одному з останніх своїх інтерв’ю Гайєк Піно заявила, що вона є феміністкою.

Я феміністка, тому що я люблю жінок та готова боротися за їхні права. Я феміністка, тому що я пишаюся бути жінкою та хочу зробити світ кращім для жінок. Я феміністка, тому що багато прекрасних жінок зробили мене такою, якою я ж зараз. Кожен день мене надихають жінки – подруги, колежанки, – виголосила Гайєк Піно.

8 березня у міжнародному форматі

Велика хвиля обговорень проблем гендерної рівності підійнялась напередодні 8 березня – Міжнародного жіночого дня (вперше за багато років він святкувався на Заході масово та з акцентом на проблеми гендерної нерівності).

Ідеї необхідності забезпечення гендерної рівності підтримали такі знаменитості, як акторка та політична активістка Керрі Вашингтон, співачки Пінк та Шакіра, топ-модель Кара Делевінь, актор і письменник Вільям Шетнер, комік Рассел Бренд, актор Нік Офферман, Мадонна та інші. Мадонна, до речі, у одному зі своїх останніх інтерв’ю наголосила на необхідності боротьби за права жінок. Співачка висказала міркування, що жінки зараз є найбільш маргіналізованою групою у суспільстві, і їхні права менш захищені, аніж права геїв та афроамериканців. Мадонна впевнена, що жінки страждають через те, що на них продовжують нав’язувати стереотипі, залишаючи усього дві ролі – або незайманої, або повії.

beyonce

З 8 березня було пов’язано ще багато цікавих подій. Бейонсе, Леді Гага, Мері Стріп та ще 33 впливові жінки підписали лист до канцлерки Німеччини Ангели Меркель та председательки Комісії Африканського союзу Нкосазані Дламини-Зумі. У цьому листі активістки просять політикинь захистити права жінок та дівчат, які живуть за межею бідності.

Цікавою виявилась кампанія під назвою «Not there» – «Не там». У її рамках організатори прибирали фотографії жінок з обкладинок найвідоміших журналів та реклам, залишаючи пусті місця. таким чином організатори вирішили підкреслити, що жінки досі не мають рівних прав з чоловіками.

Відомий косметичний бренд Urban Decay разом зі співачкою Гвен Стефані об’явив про запуск благодійної компанії The Ultraviolet Edge, мета якої – пожертвувати півмільйона доларів організаціям, які відстоюють права жінок.

Дуже яскрава кампанія пройшла в соціальних мережах під хештегом #LeanInTogether. Ії ініціаторкою виступила Шеріл Сандберг – головна операційна директорка Facebook, яка в співавторстві з Нел Сковелл видала книжку «Не бійся діяти. Жінка, робота та воля до лідерства», присвячену проблемам гендерної нерівності. Мета компанії полягала в тому, щоб залучили чоловіків взяти участь у досягненні гендерної рівності вдома та на роботі. В рамках цієї кампаніях свою підтримку жінкам виразили відомі баскетболісти та баскетболістки– Леброн Джеймс, Двейн Вейд, Стівен Каррі та Елена Делле Донн.

lean in

Коли проблеми гендерної рівності озвучують шоу-бізнесові знаменитості, увага з боку медіа до них дуже пильна: про це пишуть та показують усюди. Можливо, це стане ефективним способом  того, що проблеми гендерної рівності визнаватиме більше людей і долучатиметься до їх вирішення.

Наталя Тонких

Схожі записи

Що Порошенко, Гройсман та Геращенко думають про гендерну рівність в Україні

Тизер пісні про неоплачувану домашню працю спонукав жінок говорити

Сексизм і цькування vs дипломатичний протокол