Повага
Image default
Статтi

Нормалізація насильства за допомогою фейків: чому це спрацьовує?

Днями у мережі поширили допис із фотографією жінки з численними синцями на обличчі. Дописувачі стверджували, що її нібито побили “за виконання гімну Росії в Києві”. 

Цю інформацію поширив і депутат Херсонськох міської ради Ігор Осауленко. 

Ой, як невдобно вийшло… поспівали. Якщо це і фейк, (як про хлопчика в трусиках), то позитивний”, написав Осауленко, проте після того, як його розкритикували, видалив пост. 

Нормалізація насильства за допомогою фейків

“Взяти фото ґендерного насильства (дівчину побив хлопець, із яким вона зустрічалася) і використати для інформаційної війни. Гидота!”, пише психотерапевтка Олеся Дружина у спільноті “Сексизм і мізогінія”.

Зазначимо, що фото жінки, яке використовують у дописах, ніяк не стосується України. 

Цією ж світлиною новини проілюстрували ще низка сайтів. Вони зазначають, що на фото 19-річна Келсі Скіллен із Шотландії. 

Подібні повідомлення із використанням фото жінок не лише сіють ворожнечу, а й усіляко сприяють нормалізації насильства в суспільстві. Такі меседжі з’являються у мережі не вперше. Так, у жовтні минулого року ЗМІ опублікували низку новин із заголовком: “Дівчата заспівали гімн Росії у Києві. Їх відлупцював перехожий (ВІДЕО 18+). 

“Метод гнилого оселедця”

У коментарі “Повазі” медіакоординаторка та дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова розповіла, що останнім часом кількість подібних маніпуляцій і фейків зростає.  

Гра на емоціях людей – найпотужніший інструмент сучасної війни. Улюблена зброя росіян. Наразі інформаційне протистояння в мережі набирає обертів. Інформвійська окупантів нагнітають атмосферу щодня. Жінки і діти стають улюбленою наживкою агресора в цьому нищівному безладі. Свіжий фейк із начебто побитими дівчатами – яскравий і промовистий приклад. Розмістили фото по-звірячому побитої молодої дівчини і написати поряд меседж про те, що «фашисти в Києві побили нещасних дівчат за гімн Росії». Фото взяте з якоїсь старої кримінальної хроніки. Взагалі не має стосунку до України. Але кого це хвилює?! У цього посту в мережі сотні лайків і шерів.

Серед тих, хто поділився цим постом, різні люди. Хтось лякається, хтось співчуває, хтось обурений брехнею. Експерти з інформаційно-психологічних спецоперацій називають таке методом гнилого оселедця”. Це коли людям пхають під носа відверту брехню, але вона настільки шокує, що вимикає в мізках більшості “раціо” і вмикає емоції. А потім на цих емоціях фейкова новина несеться соцмережами, наче тайфун. На хвилі того, що обурені брехнею люди намагаються спростувати такий фейк, меседж окупантів швидко заходить навіть у самі проукраїнські “бульбашки “соцмереж.  І саме тоді основна ціль пропагандистів досягнута – меседж розповсюджений серед величезного кола людей із різних боків конфлікту”, вважає Ірина Сєдова. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Атака на цінності. Гендерна проблематика, дезінформація і роль Росії у цих процесах

Помітивши подібні новини у ЗМІ чи у соцмережах, експертка радить спершу заспокоїтися:

Моя порада в таких випадках незмінна. Якщо ви прочитали якусь шокуючу новину, і вона викликала у вас купу емоцій, будь ласка, нічого не робіть із цим. Зробіть кілька вдихів і видохів. Випейте чаю або просто водички. Відійдіть від комп’ютера на п’ять хвилин. Потім, коли ви заспокоїлися, прочитайте цю новину ще раз. І запитайте себе: хто саме і з якою метою запостив це в соцмережах. Коли ви дасте собі відповідь на ці запитання, тоді вже можете вирішувати, чи ділитися цією “сенсацією” з друзями чи ні”.

Детальніше про те, як протидіяти дезінформації та не вестися на фейки Ірина Сєдова розповідає тут.

Схожі записи

Гендиректор Yakaboo пішов із посади через сексистський жарт

Очільників гандбольних федерацій закликають піти у відставку через сексизм

В Україні збирають підписи на захист прав восьми жінок: хто вони?