Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Еротика у стилі БДСМ від студенток: сексизм чи самовираження?
Статтi

Еротика у стилі БДСМ від студенток: сексизм чи самовираження?

Студентська рада фізико-математичного факультету Національного технічного університету України оприлюднила відеоролик та фотосесію до студентського конкурсу краси, де учасниці (частина з них неповнолітні) представлені у стилістиці БДСМ: у відвертій білизні, оповиті шкіряними ремінцями та з батогами в руках.

Експертки назвали фото і відео сексистськими і такими, що підживлюють об’єктивацію жіночого тіла. Студентки ж кажуть, що мають право на таке самовираження, повідомляє  Центр прав людини ZMINA.

Фото і відео були оприлюднені в Інстаграмі студради факультету. Також у цьому акаунті є й фотографії оголених до пояса хлопців. Відео і фото дівчат на акаунті, щоправда, вже недоступні.

Студентка та організаторка фотосесії Єлизавета Татарина повідомила, що після бурхливої реакції у ЗМІ і соціальних мережах відповідальних за організацію конкурсу на факультеті викликали до деканату.

Водночас дівчина не бачить нічого поганого в тому, що вони зробили:

“Ми просто хотіли завести публіку, щоб люди прийшли, подивилися на захід, подивилися на дівчат. Тому що сам факультет дуже маленький, і зазвичай приходить мало людей. Не бачу нічого поганого в цих образах, молодь таке любить. Студенти сприймають це нормально, і ми зробили фотосесію в першу чергу для них”. 

Єлизавета Татарина також прокоментувала позицію тих, хто виступив з критикою фотосесії, бо остання, на їхню думку, містить недоречну в контексті боротьби із сексуальними домаганнями об’єктивацію.

“Моя позиція така: жінка має право надягати все, що хоче, або взагалі нічого не вдягати. Це її право, і ніхто за це не повинен ставити на жінці клеймо. Фрази на кшталт “її зґвалтували тому, що вона була в короткій спідниці”, я вважаю неправильними. Жінка має право публікувати такі (відверті – ред.) фотографії. Чоловіки ж публікують, і щодо них немає ніякого хейтерства (ненависті – ред.) через це. Тому і дівчата подібне не повинні вислуховувати”, – переконана дівчина.

Інша студентка та одна з учасниць фотосесії Поліна Тсутевич у коментарі виданню Obozrevatel розповіла, що адміністрація не має стосунку до організації конкурсу, його влаштовують студради: спочатку кожен факультет обирає свою міс, а потім переможниці змагаються за титул королеви на рівні всього університету.

За словами студентки, відвертою фотосесією учасниці хотіли показати, що розумні дівчата не означає некрасиві.

“Основа тематики – “Ласкаво просимо до пекла”. Наш факультет ніколи не виділявся. Дівчатка досить скромні й замкнуті в собі. Було неповнолітніх пару дівчаток. Коли це все викладалося, обговорювалося з ними. Ніхто насильно не змушував, кажучи: “Роздягайтеся, не роздягайтеся”, – повідомила Поліна Тсутевич.

У свою чергу експертка з недискримінації Центру прав людини ZMINA Ірина Виртосу зауважує, що використання оголеного тіла та відсилань до БДСМ авторами знімків підживлює стереотипне сприйняття жінки виключно як сексуального об’єкта.

“Очевидно, що брати участь у конкурсі краси і зніматися в подібних роликах чи фотосесіях, – вибір кожної та кожного. Мене більше непокоїть, як у часи #янебоюсьсказати, #heforshe, масової хвилі обурень проти сексуальних домагань (і в головному українському виші зокрема) вони не розуміють, що це вже примітивно, принизливо і ображає гідність, у першу чергу – їхню. Я дивилася на останні кадри, де дівчата разом: вони вже не виглядали такими аж спокусливими богинями, а швидше розгубленими пташенятами… У світі стандарти краси вже давно змінені, вітається різноманіття, унікальність, персональність. Усе те, чого бракує організаторам та учасникам цього проморолику та фотосесії”, – сказала вона.

На фотографії також відреагувала депутатка Ірина Суслова, яка, зокрема, повідомила, що частина дівчат на фото можуть бути неповнолітніми.

“Цікаво, чи в курсі була адміністрація вишу про цей креатив? А якщо так, то чому нічого не зробила, аби йому перешкодити? Дехто скаже: не будьте ханжею, дівчата самі вирішують, що їм робити! Так, але якщо вони, по-перше, повнолітні, по-друге, в позаучбовий час і, по-третє, не прикриваючись лейблом університету. Бо тепер КПІ буде більше знаний голими сідницями, ніж науковими досягненнями! А в декого може скластися враження, що в нас усі виші виставляють студенток на огляд, як худобу на базарі! Й після цього ми дивуємося масштабам секс-туризму, сексизму, торгівлі людьми і домашнього насильства. Ось такі “конкурси” й торують до цього всього дорогу!” – написала вона на своїй сторінці у Facebook.

Депутатка додала, що надсилає депутатське звернення до Міністерства освіти та ректорату КПІ й розраховує почути у відповідь пояснення, як таке стало можливим і що має намір робити адміністрація.

“Не можна провідному вишу країни опускатись на рівень, порівняно з яким навіть провінційні ПТУ здаються академіями пристойності. Врешті-решт, мова йде про майбутнє цих дівчат. Чи стануть вони дійсно спеціалістками в математиці, фізиці чи кібернетиці, або які б знання вони не мали і які б здібності не демонстрували, їх завжди сприйматимуть як “дєвочєк”, здатних лише потішати публіку своїми формами”, – зауважує чиновниця.

Водночас Альона Луньова, менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA, хоча й вважає підняту дискусію важливою, здивована тим, що коментарі здебільшого лунають з позиції звинувачення дівчат.

“Якщо дівчата таким чином хочуть реалізовувати свою сексуальність – чому ні? Хіба цькуванням та приниженням на них можна позитивно вплинути? Фотосесія відверта, але не за межею. Утім, звідусіль на учасниць фотосесії накинулися як на порушниць. Чому? Тому що в світі інші тренди краси, і вони не в них?” – коментує вона.

Експертка зазначає, що будь-який прояв сексуальності, який не суперечить закону, є прийнятним:

“Це є свободою, за прояв якої не можна карати. А тим більше закликати до жорсткої реакції зі сторони Міністерства чи керівництва вишу”. 

 

Схожі записи

Історії жінок із Небесної сотні

Кандидатці у президенти Білорусі довелося вивезти дітей з країни після погроз

«Вдягни мера»: чому одяг — це про зручність, а не про стереотипи