Повага
Image default
Статтi

До дня пам’яті захисників і захисниць України: жінки, яких не стало при виконанні

За 6 років війни, за даними АрміяInform, на фронті загинули 13 жінок, які стали до лав захисниць України і боронили рідну землю. Частка жінок, які несуть службу в ООС, становить 10% від загальної кількості залучених військових. 

До Дня пам’яті захисників і захисниць, що відзначають 29 серпня, Повага публікує тільки декілька історій героїнь, які загинули в зоні бойових дій, хоча таких історій, на жаль,  набагато більше. 

 Військова медикиня Клавдія Ситник

У результаті обстрілу бойовиків біля Новотошківського 1 лютого загинула військова жінка-медик 33-річна Клавдія Ситник.

Жінка потрапила під ворожий обстріл під час доставки медикаментів на позицію. Вона отримала множинні осколкові поранення, які були несумісні з життям.

Клавдія народилася 25 лютого 1986 року у смт. Зачепилівка на Харківщині, де постійно проживала. Закінчила Красноградський медичний коледж, була фельдшером за освітою, проходила практику на швидкій допомозі. 

“У лютому 2017 року призвалася на військову службу у Зачепилівському військкоматі й уклала трирічний контракт зі Збройними Силами. Служила у 54-й окремій механізованій бригаді, а у жовтні минулого року перейшла до холодноярців, коли бригада тренувалася на Яворівському полігоні”, — написали після смерті жінки на сторінці 93-ї ОМБр “Холодний Яр”.

У Клавдії Ситник залишилися батьки, молодша сестра та донька 2008 року народження.

«Вона була відвертою і справедливою. Щира, конкретна, якщо правду, то влоба! Справжній правдоруб. За це її і любили», – цитують у дописі бригади слова про жінку її  друга Анатолія. 

Волонтерка та військова Яна Червона 

Яна Червона загинула унаслідок обстрілу 2 квітня 2019 року. Жінка відбувала службу в зоні ООС з осені 2016 року як кулеметниця.

До цього вона активно підтримувала майданівський рух у Харкові, була членом місцевої “Самооборони”.

З початком військового конфлікту на сході України стала волонтеркою і збирала допомогу для бійців на фронті. Згодом вона вирішила сама підписати контракт зі Збройними силами і піти служити.

“Яна з Харкова. Яна і такі, як Яна, не дали створити там “ХНР”… Вона прикривала нас, і тих, хто розуміє, що війна триває і Путін вже напав, й тих, хто називає війну “бізнес-праектам” й сміється над “Путін нападьот”. Тепер прикриватиме з неба. Плачу”, — написала після звістки про загибель Яни тоді віце-спікерка парламенту Ірина Геращенко.

У Яни Червоної залишилися чоловік і двоє дітей 11 і 9 років.

Військова Ярослава Никоненко

15 жовтня 2019 року від кулі снайпера на Донбасі загинула 36-річна військова Ярослава Никоненко з Полтавської області. Жінка була дочкою загиблого бійця АТО.

Никоненко проходила службу в 101 окремій бригаді охорони Генерального штабу.

Сергій Никоненко, боєць ВСУ, загинув 18 січня 2015 року. Йому було 52 роки.

Як писав головний редактор  “Цензор.НЕТ” Юрій Бутусов, Никоненко мав двох доньок і обидві пішли за ним на фронт. 

“Проживши життя справжнього патріота, Ярослава Никоненко загинула, готова віддати за кожного з нас, за свою Батьківщину, своє життя. Це подвиг, який треба вивчати в школах і пишатися, це величезна честь, що такі люди живуть серед нас”, – написав Бутусов. 

 У Ярослави Никоненко залишилася 13-річна дочка.

Загалом за 6 років війни, згідно з інформацією наведеною АрміяInform, на фронті загинули 13 жінок, які стали до лав захисників та патріотів України і боронили рідну землю: Бакланова Алєся Олександрівна (“Мала”), старша солдатка, Вітовська Анастасія Олександрівна (“Стелла”), солдатка, Вовк Алла Юліанівна (“Фортуна”), старша солдатка, Галицька Сабіна Станіславівна (“Сонечко”), молодша сержантка, Горбачова Анастасія Валентинівна (“Ліса”), Добровольчий Український Корпус, Куліш Олена Борисівна, волонтерка, Морозова Надія Олександрівна, старша солдатка, Никоненко Ярослава Сергіївна (“Гера”), старша солдатка, Носкова Катерина Володимирівна (“Кет”), старша солдатка, Сургучова Аліна Ігорівна, старша солдатка, Хоружа Наталія Олександрівна, молодша сержантка, Шевченко Ірина Вікторівна, сержантка, Червона Яна Михайлівна (“Відьма”), старша солдатка. За 2019 рік на фронті загинули 110 захисників і захисниць (107 чоловіків і 3 жінки). Прочитати історії кожного та кожної з них можна у матеріалі Новинарні “Усі загиблі на фронті 2019 року: згадаймо обличчя героїв”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Ти дівчина, в тебе будуть закохуватись» та інші історії жінок на війні

Жінки в українській армії

Зазначимо, згідно із даними Міноборони за 2019 рік, у ЗСУ нині налічується 23% жінок, з яких 11% — це жінки-військовослужбовці. Частка жінок, які несуть службу в ООС, становить 10% від загальної кількості залучених військових.

Цікаво також, що цьогоріч уперше в новітній історії багатотисячним Маршем Захисників України крокувала коробочка Жіночого ветеранського руху. 

“Ми крокували гордо і впевнено бо з нами були наші посестри, які віддали свої життя за Україну. Ми відчували їх погляд з неба, яке вони тримають з тисячами полеглих воїнів. Ветеранки російсько-української війни, жінки-військовослужбовиці, волонтерки – нинішня реальність. Російсько-українська війна перешматувала суспільство і зараз Україна вже має ветеранок, яким ледь за 25 і тих, кому за 50, юних дівчат-курсанток військових ВУЗів, родини загиблих воїнів, жінок-військовослужбовиць чи не у всіх підрозділах ЗС України і ін. силових структурах.

Ми дякуємо вам, дівчата – це було феєрично, емоційно і дуже по-нашому.

Дякуємо за службу і захист України!”, — написали на сторінці “Жіночого ветеранського руху після маршу”. 

Як відзначатимуть цей день? 

29 серпня о 10:00 пам’ять полеглих на Донбасі захисників і захисниць вшанують всеукраїнською хвилиною мовчання. Про це повідомляє Мінветеранів. 

«О 10:00, де б ви не були, залиште справи на хвилину, зупиніть авто у безпечному місці, призупиніть роботу, підведіться та схиліть голови у пам’ять про тих, хто віддав своє життя», — закликають у профільному міністерстві.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Раді планують перейменувати День захисника України для забезпечення гендерного балансу

Також цьогоріч планується встановлення зменшених копій державного прапора на усіх могилах захисників і захисниць України, проведення всеукраїнської акції пам’яті «Сонях», велопробігу ветеранів війни за маршрутом Ужгород — Маріуполь та ряд інших заходів. Водночас у Донецькій області 29 серпня о 9:00 відкриють меморіальний комплекс поряд з с. Первомайське Ясинуватського району, де у 2014 році загинули військові полку «Днепр-1».

Схожі записи

Зеленський як шоумен і як президент – це різні ролі, – гендерна радниця новообраного гаранта

В Україні — суттєва нерівність у представленні жінок і чоловіків в органах влади

Відстояти себе: як протидіяти мобінгу на робочому місці