Повага
  • Головна
  • Статтi
  • До 140-річчя жіночого руху: в Україні створили подкаст «Матері-засновниці»
Статтi

До 140-річчя жіночого руху: в Україні створили подкаст «Матері-засновниці»

Матері засновниці подкаст

До 140-річчя українського жіночого руху Громадський альянс «Політична дія жінок» створив подкаст «Матері-засновниці». У ньому йдеться про жінок, які були біля витоків українського фемінізму. 

Про фемінізм в Україні є чимало міфів. Наприклад, що це вигадка Клари Цеткін або ж що фемінізм нам завезли з Європи. Подкаст «Матері-засновниці» має на меті спростувати ці міфи та продемонструвати, що у нас є своя потужна феміністична традиція, про яку українці й українки досі не знали. Авторки подкасту хочуть познайомити слухачів та слухачок із дев’ятьма жінками, з яких почався український фемінізм. 


Читайте також: Тетяна Ісаєва про 140-річчя жіночого руху: Не можу надивуватися, якими неймовірними були ці українки


«В Україні не було створено загальновизнаного списку тих, хто сформував ідею українського фемінізму. Наш подкаст — спроба зробити це. До переліку «засновниць» ми внесли як вже відомі імена, так і ті, про які мало знає широкий загал. Не виключено, що надалі він може поповнюватися, і забуті імена нарешті займатимуть своє заслужене місце в національній історії», — розповідає лідерка Громадського альянсу «Політична дія жінок» та ведуча подкасту «Матері-засновниці» Ірина Тишко.

Українських феміністок переслідували, їх відправляли в заслання, а їхні імена викреслювали з історії. Вони боролися з імперіями та за права українських жінок. Радянська пропаганда приховувала їхні досягнення, створюючи фейкову реальність про досягнуту «рівність». Сьогодні не всі їхні імена можна знайти у підручниках, облич цих жінок немає на українських банкнотах, а вулиці не названі на їхню честь. Але їхні ідеї сформували нашу національну ідентичність. 


Читайте також: Олена Пчілка як дороговказ: в Україні збирають кошти на памʼятник видатній діячці


Розмови трьох жінок

Подкаст складається із 9 випусків, які виходитимуть щотижня. Перший епізод про Наталію Кобринську вже можна слухати, обравши зручну платформу: 

Наступні випуски присвячені Олені Пчілці, Мілені Рудницькій, Ользі Кобилянській, Олені Киселевській, Олені Залізняк-Охримович, Олені Степанів, Софії Русовій та Уляні Кравченко. 

Тривалість розмов — 1-1,5 години. Кожен із випусків має свою героїню, і ведучі деталізовано обговорюють її життя та діяльність. Окрім ведучої Ірини Тишко, у кожному з епізодів можна буде почути також дослідницю жіночої історії Аллу Швець. Третя співрозмовниця — щоразу інша: нею стає одна з дев’яти громадських діячок, які представляють різні громадські організації. 

Схожі записи

Аліна Дунаєвська: Народжувати природно — ключовий запит жінок

Ірина Виртосу

Регіональні медіа рідко залучають жінок як експерток — моніторинг

Як і чим живуть гендерночутливі ЗМІ в Україні?