Повага
Image default
Статтi

Чи законно вилучати комікс про принцес із бібліотек Івано-Франківська?

Після звернення християнських спільнот із бібліотек Івано-Франківщини вилучать комікс про принцес. 46 примірників мальопису «Принцеса + принцеса: довго і щасливо» закуповували коштом держбюджету. Рішення про вилучення цієї книжки ухвалила Івано-Франківська облдержадміністрація.

Про це пише Zaxid.Net.

У зверненнях від християнських спільнот Івано-Франківська та від заступника голови обласного об’єднання «Просвіта» Михайла Січки йшлося про те, що комікс про принцес нібито підриває інститут сім’ї в Україні.

Тренерка зі статевого виховання Ольга Новак звернула увагу на те, що чомусь представники релігійної спільноти впливають на рішення облради.

«Сім’ї бувають дуже різні: тато, мама й діти, мама з дитиною, мама, бабця, дитина, чоловік з дружиною без дітей. Україна — світська держава, в нас заборонена дискримінація. А виходить, що представники релігійної спільноти мають певні привілеї, раз можуть вирішувати, що повинні читати діти в Івано-Франківській області», – каже Ольга Новак.

Комікс про принцес і церква

Письменник, філолог та один з авторів YouTube-каналу «Підпільна гуманітарка» Остап Українець також каже про те, що чомусь в Івано-Франківську воля церкви — закон.

«Церква у нас має змогу йти поперек держзакупівель до бібліотек і просто вимагати вилучити книжки для всіх людей в принципі, бо вони церкві не подобаються. Церква може влізти в моє чи будь-чиє життя з абсолютно кожного боку. Бо досі наївно вважає, що в світі немає речей, що її не стосуються», — каже він.

Співзасновник видавництва «Видавництво» Ілля Стронґовський теж зазначає, що юридично не існує механізму, за яким книжку, яка купувалася державою централізовано, можна прибрати на місцях.

«Тобто це рішення протизаконне просто по факту того, що ні на що не спирається й нема законного механізму його дії. До речі, оце «вилучення» що значить? «Вилучають» куди? Що далі буде з цими книжками, які держава закупила за наші з вами податки, щоб у наступного покоління було менше ненависти одне до одного? Освятять? Покладуть Марцінківу під стілець, щоб здавався вищим? Спалять перед Ратушею? Вночі потай вивезуть в сусідню, недостатньо набожну область?», — іронізує Ілля Стронґовський.

Він, зокрема, акцентує на тому, що це по суті це цензура з боку церкви. Цензура ж заборонена згідно зі статтею 15 Конституції України. А якщо розглядати церкву як «громадськість», то подібне рішення Івано-Франківської облради демонструє, нібито будь-хто може забажати вилучити з бібліотек будь-що.

А чи законно?

Експертка з недискримінації Ірен Федорович каже: висновок щодо цієї ситуації простий — це справді цензура.

Адже згідно зі статтею 18 Закону про бібліотеки й бібліотечну справу заборонене вилучення книжок «за ідеологічними чи політичними ознаками». Порядок же обґрунтованого вилучення (книжок, що втратили актуальність чи мають дефекти) визначає аж ніяк не місцева влада, а «центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв».

Ані в органів місцевого самоврядування, ані у церкви немає повноважень втручатись в фонди, як на етапі формування, так і на етапі вилучення, пояснює Ірен Федорович.

«Згадаймо давніші спроби кількох місцевих рад голосувати за звернення до президента/парламенту із закликами «заборонити ЛГБТ» або рішення сільради на Одещині «виселити з села всіх ромів». Міськради, як і сільради часто взагалі не в курсі про межі/зміст своїх повноважень та часто приймають невиконувані та популістські рішення, за які не несуть жодної відповідальності», — каже вона.

Іноді такі «рішення» втілюють мешканці (наприклад антиромський погром) за мовчазної згоди/бездіяльності органів місцевого самоврядування та поліції. А це вже злочин, пояснює експертка з недискримінації Ірен Федорович.

Нагадаємо, у травні 2021 року депутат міської ради Чернігова вимагав вилучити з місцевих бібліотек комікс-казку «Принцеса + принцеса. Довго і щасливо» Кейті О’Нілл. А в квітні Одеська міська рада проголосувала за звернення до Кабміну, вимагаючи вилучити мальопис з усіх книгозбірень.

Читайте також: Жоден комікс про принцес не змінить сексуальну орієнтацію — сексологиня

Деталі

Український інститут книги закупив комікс про ЛГБТ-стосунки «Принцеса+принцеса: довго і щасливо» для бібліотек країни. Зробили це за рішенням Ради незалежних експертів ще у 2019 році. Загалом придбали 1240 примірників.

Однак релігійні та праворадикальні організації почали звинувачувати видавців та посадовців у «пропаганді гомосексуалізму» та діях, спрямованих проти інституту сім’ї.

У видавництві «Рідна мова» тоді пояснювали, що «комікс дуже обережно торкається тем романтичних стосунків і терпимості різних моделей гендерної поведінки».

Схожі записи

Як поважати вагітних, або чому сказати «який у тебе місяць» та «ти ж майбутня мама» некоректно

За сімейні цінності: у Раді створили нове об’єднання депутаток. Реакція соцмереж (ОНОВЛЕНО)

Вікторія Харченко: Ця війна не лишила нам вибору

Вікторія Кобиляцька