Повага
Без категорії Статтi

Чому Україна повинна підтримати Стамбульську конвенцію

«Україна повинна підтримати Стамбульську конвенцію», —  про це заявила представниця  президента у парламенті Ірина Луценко під час дискусії «Втомились мовчати» на першому Українському жіночому конгресі.

Представниця президента переконана, що з допомогою цієї конвенції можна вибороти «нульову толерантність до тих, хто чинить насильство».

«Ми не придумуємо велосипед. Ми маємо підтримати той міжнародний документ, який підписали 48 країн, і ратифікували уже більше 24 країн», — заявила Ірина Луценко.

Рік тому президент України вніс на розгляд парламенту законопроекти, які допоможуть імплементувати Стамбульську конвенцію: №5294 «Про запобігання та протидію домашньому насильству» та №4952, який вносить зміни у Кримінальний кодекси України. За словами представниці президента у парламенті Ірини Луценко, зараз законопроекти підготовлені до другого читання.

Ірина Луценко пояснює, що законопроект №5294 вводить поняття державної гарячої лінії.

«Жінка, яка стала жертвою домашнього насильства, може звернутися і їй мають надати зразу юридичну допомогу, психологічну допомогу, статус жертви, мають направити в притулок. По-друге, мають бути побудовані притулки, які будуть скриті від суспільства, де жертва може заховатися і побути певний період для інциденту, щоб розібратися з діями кривдника. По-третє, мають бути обов’язкові корекційні програми і спеціальні психологи, які будуть працювати із кривдником. Також має бути введена програма з дитячих садків – і вже зараз ця стратегія розроблена», — пояснює Ірина Луценко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дев’ять запитань про домашнє насильство і Стамбульську конвенцію в Україні

Вона також наголосила, що зараз потрібно прийняти Стамбульську конвенцію через сплеск домашнього насильства.

«Він (сплеск домашнього насильства, ред.) буде мати погані наслідки для наступних поколінь. Він буде мати демографічний провал… Ми маємо виробити нульову толерантність суспільства до цього явища. Не тільки насильство до жінки, а до будь кого», — зазначила Ірина Луценко.

Віце-прем’єр-міністр Павло Розенко зазначив, що згідно статистики переважно від насильства страждають жінки і діти, люди з інвалідністю та люди похилого віку.

«За останні 9 місяців у 2017 році зареєстровано понад 71 тисячу звернень з приводу насильства у сім’ї. З них насильство по відношенню до дітей надійшло близько 600 звернень, від жінок – понад 63 тисячі звернень, від чоловіків – біля 7,5 тисяч звернень», — зазначив Павло Розенко.

За словами віце-прем’єр-міністра, у порівнянні з минулим роком статистика зросла на 2-3%.

«На старті цих процесів мене особисто не лякають ці цифри. Навпаки. Я не хочу сказати, що я вітаю це, але ці цифри свідчать про те, що люди стають свідомими того, що потрібно і можна захищати свої права», — зазначив Розенко.

Радниця прем’єр-міністра Грузії з питань прав людини та ґендерної рівності Софіо Джапарідзе розповідає, що її країні знадобилось 2,5 роки, щоб ратифікувати конвенцію.  Уже сьогодні минуло три місяці, відколи вона ратифікована.

«Чому це відбулося? По-перше, слід прагнути того, що вітчизняне законодавство відповідало вимогам стамбульської конвенції, а відповідні професійні діячі були підготовлені до цього. По-друге, міністерство юстиції країни розробило пакет законодавчих поправок, які стосувалися 24 законодавчих актів: і кримінальний кодекс, і адміністративний, і закон про боротьбу з  домашнім насильством,  і головні поправки, які були зроблені до карного кодексу — стосувалися криміналізації примусової стерилізації, каліцтва жіночих полових органів», — зазначила радниця.

Також, за її словами, представники Міністерства юстиції Грузії їздили до регіонів інформувати громадськість про зміни, які мали відбутися  після ратифікації конвенції.

«Два з половиною роки знадобилося для того, щоб зробити так, щоб з одного боку вітчизняне законодавство було гармонізоване з вимогами стамбульської конвеції, а з іншого – відповідна інформація по цій темі була розповсюджена», — каже Софіо Джапарідзе.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Світ має перестати бути суто чоловічим»: про що говорили на першому Українському жіночому конгресі

Членкиня Палати депутатів парламенту Італії Марія Едера Спадоні зазначила, що в Італії ратифікація Стамбульської конвенції стала обов’язковим інструментом у державі для того, щоб боротися із насильством.

«А зараз ми маємо стратегію, яка підсумовує ці три напрямки: зпобігання, захист, покарання», — зазначила Марія Едера Спадоні.

Вона також додає, що важливо розуміти, що таке означає насильство у сім’ї. «Іноді жінка вважає, це має бути тільки фізичний вплив. Але, на жаль, це не так, це тільки одна з форм насильства», — переконана італійська чиновниця.

Наталія Роп

Схожі записи

Гендерні стереотипи та знецінення: що не так із семінаром Арестовича про жіночу психологію?

«Не всі захисники — хлопці і не всі хлопці — захисники»: військові про те, чому 14 жовтня не «день чоловіків»

Життя посеред життя: Ольга Карі про нову книгу, жінок і війну

Євгенія Цебрій